Radim Holub (v červeném) z Chrudimi se prosazuje z penalty v duelu s Kladnem.

Radim Holub (v červeném) z Chrudimi se prosazuje z penalty v duelu s Kladnem. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Fotbalová Praha brojí proti Berbrovi: Penaltové rozstřely nechceme

  • 148
Konec remízám. Od nové sezony budou mít všechny zápasy České fotbalové ligy a tří českých divizí vítěze. Po vzoru Plzeňského kraje, k němuž se přidaly i další, se v těchto soutěžích bude při nerozhodném stavu konat penaltový rozstřel. V Praze ne. Proč?

Hodně diskutovaná novinka, kterou vymyslel a dlouhodobě prosazuje Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace ČR, se pražských soutěží týkat nebude. "Nesouhlasím s ní. Pražský fotbalový svaz se tohoto projektu nezúčastní," říká jeho předseda Dušan Svoboda.

Vám se pravidlo, kdy vítěz rozstřelu získá bod navíc, nelíbí?
Považuji za nešťastné, kdy v ČFL a českých divizích tento systém platí, ale v MSFL a moravských divizích je to jinak. Měla by tady platit stejná pravidla. Jiné jsou rozstřely v soutěžích dětí, tomu rozumím, ale v dospělém fotbale ne.

Roman Berbr však argumentuje, že penalty budou pro diváky daleko atraktivnější. To zní logicky, ne?
Podle mě je fotbal ve světě tak populární právě proto, že je velmi konzervativní. Pravidla prošla dlouhým vývojem, není třeba je takhle vylepšovat. Na první pohled to vypadá jako fajn nápad, ale jsem přesvědčený, že to může mít na fotbal naprosto fatální dopady.

Jaké?
Naprosto to neguje tříbodový systém, ten se zavedl, aby se podpořila útočná hra. Tohle ji bude potírat. V podstatě dáváte za remízu dva body. Dál to výrazně zvětší prostor pro spekulace a dohady, kdo se kdy s kým na čem domluví.

Vypadá to, že jste poměrně striktně proti.
Absolutně to nechápu. Po celém světě se hraje fotbal na devadesát minut, kdy je remíza akceptovaný výsledek utkání. Všichni se fotbalem náramně baví a zrovna my, kdo máme milion problémů, budeme fotbal stavět vzhůru nohama. Podobnou iniciativu bych nechal na zemích, které jsou v rozvoji fotbalu o něco dále, případně na institucích, jako je FIFA a UEFA. Ty jsou k tomu určené.

Líbí se vám "Berbrovo pravidlo", že v případě remízy rozhodne o vítězi fotbalového utkání v neprofesionálních soutěžích penaltový rozstřel?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 31. března 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 2624
Ano
Ano 352

Kluby se k penaltám stavějí spíše pozitivně. Ani to vás nepřesvědčí?
Kluby, které chtějí hrát útočný fotbal, střílet branky a vyhrávat, to určitě nechtějí. Pro kluby, které mají od prvního kola primárně zájem nehrát o záchranu a nějak to ubránit, to je určitě výhodné. Dnes se můžete probránit maximálně k bodu, tady rovnou ke dvěma.

Samotné penalty by zápas mohly zatraktivnit, nemyslíte?
Nemyslím. Vím o spoustě zápasů, které skončily remízou, a nikdo se na nich nenudil. Zároveň vím o spoustě zápasů, které skončily penaltovým rozstřelem, a byla to neuvěřitelná nuda.

Velmi konzervativně se stavíte rovněž k otázce zavádění videa ve fotbale. Nezměnil se váš pohled na věc po zápase v Ostravě, kdy "vaše" Sparta měla kopat po ruce pokutový kop v závěru zápasu za stavu 1:1? V tomhle případě by video jasně ukázalo pravdu.
Jsem přesvědčený, že o výsledku utkání rozhodují chyby hráčů, a ne chyby rozhodčích. Samozřejmě neúmyslné chyby, to zdůrazňuji! Jsem zastáncem videa při posuzování exaktních, měřitelných věcí. Třeba jestli míč přešel brankovou čáru. Mluví se tady o tenisu a hokeji, ale jestřábí oko posuzuje, jestli byl míček v kurtu, nebo ne. V hokeji je to podobné. Nikdo video nepoužívá k tomu, aby posoudil, jestli byl ofsajd, nebo faul. Ve fotbale to musí být stejné. Dám vám příklad.

Povídejte.
Vezměte si situaci z minulého derby, kdy dala Sparta gól z přímého kopu. Dodnes, když se zeptáte deseti rozhodčích, nedostanete jednoznačnou odpověď, zda to byl faul. U penalt je to ještě složitější. Totéž platí pro ofsajdy. Kdybychom z fotbalu udělali sport, který budou hrát bezchybní hráči a budou ho rozhodovat bezchybní roboti, o čem by se fanoušci přeli v hospodách a na diskusních fórech?


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko