Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Cipro věděl, že se Budějovice do ligy vrátí

1 2006
České Budějovice - Když byli českobudějovičtí fotbalisté na podzim ve čtvrtině soutěže na spodku tabulky, věřil jim asi jen jejich trenér František Cipro. "Věřil jsem celou sezonu, že postoupíme," ujistil kouč i sportovní ředitel SK České Budějovice. Důvěru měl u majitelů i vedení klubu.

Jinak si mohl každý na internetu číst i urážky fanoušků, kteří teď určitě slavili postup českobudějovických fotbalistů do ligy.

Jak ale vidí trenér Cipro minulý ročník?

Jak vám bylo, když byli vaši svěřenci loni na podzim u dna tabulky?
Nezajímá mě, kolikátí jsme po třetím nebo po sedmém kole, ale po třicátém, až soutěž skončí. To jsem říkal vždycky. Když jsem vyhrál v roce 96 se Slavií titul, byli jsme po sedmém kole jedenáctí. Sezona se hodnotí, až když skončí.

Co ovlivnilo váš špatný start do soutěže?
Měli jsme v průběhu ročníku z různých objektivních příčin nějaké problémy. Rozladění po sestupu, odchod sedmi osmi, když ne důležitých, tak hodně klíčových hráčů. A to hlavně do ofenzivy, Lafata, Kulič, Krajčík a další. Své sehrálo podcenění soutěže, jakou druhá liga je. Mediálně nesledovaná a podceňovaná. Přitom je kvalitní. Na soustředění před druhou ligou jsme byli s kádrem, kde nehrála ani půlka mužstva. Další hráči přicházeli. Do toho přišly otřesy, porážky doma. Klíčových momentů bylo hodně.

Kde byl zlom vaší cesty vzhůru v tabulce loni na podzim?
I když jsme hráli dobře, dostávali jsme hodně gólů. V obraně jsme to nezvládali. Stabilizovali jsme ji příchody Bureše a Skály. Oba hráli poprvé na Spartě proti béčku a to byl pro nás klíčový zápas, kdy jsme se museli chytit. Vyhráli jsme tam tři dva a hráli jsme dobře. V té době bylo důležité, že vedení klubu tady nezpanikařilo a nechtělo řešit situaci razantně. Naopak, nechalo mi celkem volnou ruku v příchodech i odchodech hráčů. Takže jsme v kabině také udělali nějaký pořádek.

Potom se mužstvu dařilo, bodovalo.
Za týden po utkání na Spartě se vrátil uzdravený Filipko. Byl to další klíčový bod, protože na postu gólmana jsme měli problémy. Za další týden přišel Poborský. V té době se nejvíce naše situace lepšila.

Na jaře se ale Poborský zranil a poslední dobou několikrát nehrál.
Z toho jsme měl dost obavy. Hodinu před začátkem zápasu s Pardubicemi jsem to hráčům v kabině řekl. Utkání jsme zvládli a to bylo hodně důležité.

Kdy jste začal věřit, že se vrátíte zpátky do první ligy?
Věřil jsem celou sezonu, že postoupíme. Kluci vám to potvrdí v kabině. I v nejkritičtějších dobách jsem byl přesvědčený. Když jsem postupoval s Brnem, bylo to něco podobného. Bohužel jsme tehdy na konci osmdesátých let postoupili na úkor Budějovic. Přitom ten vývoj tady byl přirozený. Nahraďte v našich podmínkách ze dne na den odchod dvojice Kulič - Lafata. Do útoku nám zbyl už jen Aleš Matoušek.

Fanoušci se mohou dohadovat o tom, jestli byste postoupili bez Karla Poborského...
Na to nejde odpovědět. Neřešil bych to a fanoušci to určitě také neřeší. Jeho příchod byl také klíčovým momentem, ale už předtím začal zvrat příchody Skály a Bureše i návratem Filipka.

Už víte, jestli bude hrát Poborský fotbal i příští sezonu?
Nevím. Mluvil jsem s ním a voláme si pravidelně. Sejdeme se v Praze a v neděli tady bude. Myslím si, že se to bude odvíjet od toho, jak se bude dařit mužstvu i jemu na mistrovství světa, jak mu bude sloužit zdraví a v jaké přijede náladě.

Sám jste říkal, že hráči se na Karla Poborského hodně spoléhali a zvykli si na něj.
Hodně ostatním pomohl také psychicky. Výkony ostatních s ním šly nahoru. Když ale později nebyl, tým se semkl. To předtím chybělo.

Co by se mělo stát, aby klub neustále nehrál o záchranu v lize a o postup do ní?
Chtělo by to stabilizovat kádr. Sladit za podpory velkých sponzorů ekonomiku, dokončit stavbu stadionu. Všechno dohromady, abychom se dostali v blízké budoucnosti na úroveň Liberce, Teplic. Ty ještě nedávno hrály třetí ligu a dneska se o nich mluví jako o stabilním klubu, který hraje Pohár UEFA. V sezoně 1992/93 jsem byl v Blšanech. Hrály třetí ligu a postoupili jsme. Teplice tam zůstaly. Liberec dříve první ligu nehrál, až nedávno postoupil. Teď ji hraje šestý rok a to už tady v Budějovicích liga dávno byla.

To jsou ekonomicky silné kluby.
Ano, jsou za nimi giganti. A ekonomika rozhoduje. Do těch klubů vstoupily velké podniky. Teď hraje Mladá Boleslav dva roky ligu. Ale ta začíná sezonu s částkou 65 milionů plus. Má 15 od Čedoku a 45 od Škodovky. Pak se podívejte, kdo tam chodí hrát a co si klub dovolí. Tady se musí sladit více věcí, třeba kádr, aby se mohlo hrát i nahoře.

Některé hráče jste v sezoně poslal pryč. Litujete některého odchodu v sezoně?
Nelituju ničeho. Určitě mají někteří z nich fotbalové kvality a pomohli by nám i teď. Ale bohužel fotbalové kvality nejsou všechno. Víc se o tom nechci bavit.

Zklamal vás v sezoně některý z hráčů, které jste si nechal v kádru?
(Chvíli přemýšlí.)  Ne. Nedá se to říct. Byly dílčí potíže, ale velký problém nebyl.

Vždy se po postupu mluví o partě. Jak ji vidíte vy tady v mužstvu?
Je to otázka spíš pro hráče. Přes zimu se stav zlepšil, ale to bych dál nechtěl hodnotit.

Jak jste slavili postup? A plánujete nějaké další oslavy?
Tady lidi oslavují jen hokej. Naši hráči si oslavy udělali sami. Nikdo nás tady ani nevítal a ani jsme neskákali do kašny. Náš postup se tu bere jako samozřejmost. Spíš v soukromí oběd s vedením a pak dovolená, protože jsme vlastně v zimě pořád jen trénovali. Asi 18 týdnů.

Slavil jste postup vy sám?
To už je dávno za mnou. V mých letech si tak akorát sednu k dobrému jídlu a pití, ale bujaré oslavy už nedržím. Navíc bych se musel potom tři dny léčit.

Jak hodnotíte příchody hráčů v zimní přestávce?
Kladrubskému hostování pomohlo. Proto jsme ho také do Prachatic poslali. Nezískal tam na fotbalových kvalitách, ale hlavně na sebevědomí, protože tam pravidelně hrál. Když začal hrát tady, chytil se taky. U něj je to jen otázka psychiky, fotbalovou kvalitu má. A také se o něj zajímaly dva tři prvoligové celky. (Poznámka: jedním ze zájemců o Kladrubského je Liberec).

Co útočník Faldyna?
Nějaký gól dal. Měli jsme málo útočníků, a proto jsme ho chtěli. Svůj úkol splnil. Jestli bude i pro první ligu, to momentálně nevím.

Přišel i zadák Mezlík.
S Mezlíkem jsem hodně spokojený. Je to opravdu výborný kluk. Když se v Ústí zranil Pivoňka, hrál Mezlík skvěle. Jenže je tu na hostování z Brna, stejně jako momentálně zraněný Belej. A asi tam bude stejný problém, na 99 procent. V Brně je na hostování Horejš a chci, aby se vrátil. V té chvíli budou asi jednání s Brnem složitá.

Kdo se z hostování vrátí?
V Příbrami hostuje Gruber a na Slovensku Dobrotka. O něj má zájem Slovan Bratislava a bude se jednat. V Příbrami hostuje i Penner, ale tomu končí smlouva a prodlužovat ji nebudeme. Gruber byl po zranění a musel se chytit. Vrací se do kabiny. Příbram o něj projevila zájem, ale uvidíme, co bude dál.

Klíčovým hráčem na jaře byl i záložník Vozábal.
Hlavně v závěru, v posledních pěti šesti kolech vzal odpovědnost spolu se Skálou na sebe a šéfoval mužstvu v kabině i na hřišti. Jeden výpadek měl doma proti Spartě B, ten zápas se mu vůbec nepovedl. Potom byl ale naším klíčovým hráčem. Bral zodpovědnost na sebe tak, jak to má být. Je to další hráč, o kterého je veliký zájem. Jak vše dopadne, to nevím. Vozábal má ale ve smlouvě klauzuli, že pokud za něj někdo zaplatí, může odejít. Kladrubského můžeme udržet.

Výrazně na sebe na jaře upozornili podceňovaní hráči Dvořák a také útočník Táborský.
Ivan Dvořák byl oporou celou sezonu. Na jaře k dobré hře vzadu nadstandardně přidal i ofenzívu. Střela, přihrávka. Byl také jedním z klíčových hráčů a je nedoceněný. Je pracovitý, vybojuje balon. U diváků nebyl dlouho oblíbený, ale není u něj co řešit.

A který byl ten druhý? Táborský. Sám jste říkal, že jste byl kritizovaný za to, že sem přišel.
Znám ho, když mu bylo 16 let. U něj rozhoduje pohoda, důvěra trenéra a spoluhráčů, aby ho vzali mezi sebe. Pak potřebuje pravidelně hrát. Někdo s ním trpělivost má, někdo ne. V sedmi zápasech dal 8 gólů? Co chcete víc?

Jenže tu asi nezůstane...
Hostuje ze Slavie a ta chce, aby se vrátil. Budeme sice jednat s jeho manažerem a pokusíme se o všechno možné, ale nevíme, jak to dopadne. Ve Slavii se přitom bude těžko prosazovat. Ale teď se to nevyřeší. Budu chtít, aby nastoupil do přípravy. Navíc má zájemce ze zahraničí, když se mu na jaře dařilo. Moc s tím dělat nemůžeme, i když Táborský tady chce zůstat za každou cenu.

Kádr je momentálně dost úzký.
Potřebujeme ho doplnit. Máme tady i béčko ve třetí lize. Přitom jsme dohrávali sezonu se čtrnácti hráči a béčko mělo deset lidí. Oba jsme si brali dorostence. Přišly karty, zranění. Přitom béčko potřebuje do kádru minimálně 16 hráčů a my do první ligy 22 až 24 a k tomu kvalitních.

Mladíci se chytili, šanci popadli Hrbáč i Kladrubský.
U Hrbáče je to otázka, první liga je první liga. Uvidíme. I dorostenci jsou tady šikovní, ale jsou hodně mladí a nemohou naskočit do první ligy. Je tu Mácha, který je vynikající fotbalista a měl by absolvovat něco co Kladrubský. ČFL je pro něj podle mého názoru málo. První liga je v tuhle chvíli ještě moc. Přitom by potřeboval stabilně hrát. Alespoň na půl roku.

V přípravě na ligu máte manko. Prvoligoví fotbalisté už jsou na dovolených. Je to handicap?
Ani ne. Nevidím v tom velký problém. Máme dost natrénováno ze zimy, když jsme jen trénovali a nehráli, na rozdíl od ligy. Budeme mít čtyři pět týdnů na přípravu. To stačí.

Kterého soupeře byste si přál v prvním kole první ligy příštího ročníku?
Kvůli divákům bych měl říct Spartu nebo Slavii. Sám bych si přál takového, abychom vyhráli. Začínat s minusem 3 body do tabulky pravdy není dobré. Ale kvůli divákům řeknu Spartu nebo Slavii.

Co myslíte. Co se stane, až přijede Poborský v příští sezoně hrát na Spartu jako její soupeř?
Nedokážu to posoudit, ale asi drtivá většina by ho vítala.

Říkal jste už v Ústí, že by váš tým potřeboval posílit. Řeknete, na kterých postech?
Máme obranu vyřešenou. Je tam 8 lidí, každý post je zdvojený, až se vrátí Horejš. Klíčové bude, jestli Vozábal zůstane, jestli Poborský bude hrát. Potřebujeme dva záložníky a dva útočníky.

Kde byste chtěl být s týmem na konci příštího ročníku první ligy v tabulce?
Uprostřed. Ale chtěl bych také někdy vidět Budějovice vpředu, aby hrály o poháry.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

  • Nejčtenější

Malér City. Anglický fotbalový gigant nesmí dva roky do Ligy mistrů

Obhájce titulu v anglické Premier League, jeden z nejbohatších fotbalový klubů planety má velké problémy. Manchester...

Nejmladší střelec reprezentace už hrát nebude. Kadlec ukončil kariéru

Sparťanský fotbalista Václav Kadlec ukončil profesionální kariéru. Už v sedmadvaceti letech. „Díky za všechno. Sparta...

Opustil hřiště, rasistům vzkázal: Jděte do hajzlu. A sudí, vy jste ostudy

Když míjel střídačku, ukázal směrem k tribunám dva prostředníčky. Fotbalovým světem hýbe video, na kterém se Moussa...

Jílek skončil, Spartu povede Kotal od třetiligové rezervy, oznámil klub

Václav Jílek už do Olomouce jako trenér sparťanských fotbalistů nepojede. V nedělním ligovém utkání povede mužstvo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Liberec 0:2, úvod jara domácí zpackali, ztrestal je Malinský

Na jaře mají co napravovat, ale první krok fotbalistům Sparty hrubě nevyšel: s Libercem doma po mizerném výkonu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Jihlavské fotbalisty posílil záložník Arroyo, na testech je stoper Diouf

Fotbalisté FC Vysočina získali druhou zimní posilu. Po slovenském stoperovi Martinu Šimkovi kádr druholigového...

O kádru bude těžká debata, tuší trenér pardubických fotbalistů

Ví, že do stávající početné soupisky zanedlouho musí „říznout“, ale moc se mu do toho chtít nebude. Vedle hráčů, na něž...

Fotbalové Vítkovice díky Baníku žijí, ale hrozí jim krach

Představitelé MFK Vítkovice se stále utápějí ve vzájemných, a to i soudních sporech. Marně hledají nového vlastníka či...

Hlava byla tutovější, říká o svém nezvyklém gólu pardubický Čelůstka

Celkem netradiční způsob zakončení zvolil v sobotním přáteláku Pardubic s Ústí nad Orlicí (4:0) domácí obránce Tomáš...

Najdete na iDNES.cz