Julie Scheppeleová

Julie Scheppeleová | foto: Jan Karásek, MF DNES

Američanka: Nemám ráda simulování

  • 4
Staré Město - Parádní sprint od středového kruhu okořenila kličkami přes tři bránící soupeřky a pak přidala střelu přesně mířenou pod břevno. Byla to akce, jež brala dech. Do stojatých vod ženského fotbalu v Česku vtrhla v létě jako velká voda. Popis šest týdnů staré gólové premiéry Američanky Julie Scheppeleové v ligovém dresu Slovácka je krásným příkladem dovedností třiadvacetileté záložnice z Kalifornie.

První zahraniční hráčka v české lize, kromě několika Slovenek, navíc chuť do fotbalu a obdivuhodný střelecký apetit dokládá se železnou pravidelností týden co týden.

Posuďte sami: ve čtyřech zápasech přípravy se prosadila osmkrát, šest gólů z pěti ligových utkání ji pak drží suverénně v čele střeleckého žebříčku svého týmu, vzdáleného víc než patnáct tisíc kilometrů od domova.

"Chtěla jsem poznat fotbal a vůbec život v nějaké jiné zemi," vysvětluje přesun z Fountaine Valley, malého městečka hodinu jízdy jižně z Los Angeles.

Na světě je zhruba dvě stě států.
No, chtěla jsem někam vyrazit a pak jsem o týmu Slovácka slyšela...

Slyšela? v Americe?
Ano, přes April Heinrichsovou, fotbalovou trenérku na University California of Irvine, kterou jsem absolvovala. April se znala s trenérkou Slovácka Jitkou Klimkovou a pozvala ji na letní kemp, kde jsme se seznámily. Jitka mi řekla spoustu krásných věcí o Česku, o nádherné přírodě, lidech. To mě zaujalo.

Fotbalem se tady neuživíte, že?
To ne, nemám žádnou práci. Ve volném čase sice pomáhám s výukou angličtiny na jazykové škole, ale jsem jen dobrovolnice.

Za co teda v Česku žijete?
Už dlouho jsem chtěla někam vyrazit, takže když jsem dokončila školu, začala jsem spořit peníze.

Jak dlouho chcete zůstat?
Můj původní plán zněl jen na jednu sezonu. Ale pak jsem přijela a řekla si, že nebudu nic plánovat a uvidím pak. Život tady je hodně jiný, než jsem očekávala.

Co jste čekala?
Na škole jsem studovala politologii, takže v tomto směru jsem něco věděla. Očekávala jsem překrásnou přírodu a klidnější život než je v Kalifornii, což se taky potvrdilo. Ale způsob života je jiný než v Americe. Zvyknout si musím i na jazyk, mám s ním docela problémy.

Fotbal je mezinárodní hra, takže výrazy v něm jsou hodně podobné, ne?
Slova jako ofsajd a gól platí všude. Ale občas jsou i vtipné situace. Třeba když je za vámi soupeř, řeknete česky záda, po přeložení do angličtiny to ale znamená, že se mám stáhnout dozadu, do obrany.

Je velký rozdíl mezi fotbalem v Česku a Americe?
V každé zemi jsou velké rozdíly mezi týmy, těžko je hodnotit jako celek. Ale fotbal v Česku se mi každopádně zdá míň postavený na fyzičce, spíš je plný krátkých přihrávek.

Očekával bych, že ženský fotbal v Americe má víc peněz než v Česku.
Všeobecně asi ano. Donedávna bývala i profesionální ženská liga. Hodně pozornosti přitahuje univerzitní soutěž, ženský fotbal zažívá v Americe velký rozmach. O tento sport se teď zajímá nejvíc dětí, kluků i holek.

Často sledujete fotbalové přenosy?
V Americe jsem se snažila dvakrát týdně podívat na anglickou Premier League nebo mexickou ligu.

Jaký hráč je vám svými fotbalovými dovednostmi nejsympatičtější?
Těžko se vybírá jen jeden, je tolik dobrých fotbalistů a nerada bych zapomněla na další. Ale dobře. Je to Angličan Wayne Rooney, je rychlý. A hlavně: většina fotbalistů při mistrovství světa při jakémkoliv kontaktu spadla k zemi a předstírala faul. Tento chlapík bojoval dál, snažil se to ustát a pokračoval v běhu.

Snažíte se hrát podobně?
Ano, nemám ráda simulování. Talent sice je důležitý, ale srdce, zaujetí a touha vám při hře pomohou ještě víc.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko