V Česku chybí zaměstnanci, kteří plnohodnotně nahradí dnešní ředitele

aktualizováno 
Celosvětový průzkum ukázal, že v polovině firem chybějí dobří šéfové. V Česku s tím mají největší problém státní podniky. Z celého světa přicházejí špatné zprávy, že lídři nejsou, "došli". Přitom právě teď, po ekonomické krizi, firmy nejvíce volají po vůdcích, kteří by dokázali lidi naladit, aby podávali skvělé pracovní výkony.
Dobrý ředitel by měl mít například zájem o lidi a nezničitelnou energii.

Dobrý ředitel by měl mít například zájem o lidi a nezničitelnou energii. | foto: Profimedia.cz

"Okolo 56 procent ředitelů firem v našem průzkumu přiznalo citelný nedostatek talentovaných nástupců. Nejvíce chybějí lídři v nejvyšším managementu, ale také v tom středním, tedy vedoucí oddělení," říká Martin Buchar, ředitel české pobočky společnosti The Boston Consulting Group. Ta zjišťovala u podniků ve 109 zemích světa, jaké problémy v oblasti lidských zdrojů řeší. Právě hledání a rozvoj lídrů obsadily už třetí rok nejvyšší příčku.

V Česku je situace obdobná. Opravdovými lídry se může pochlubit méně než polovina firem. Mnoho podniků, především těch státních, navíc bojuje se zkostnatělými pravidly z dob komunismu. „Pokud se v nich najde někdo, kdo to chce změnit k lepšímu, má mnohem těžší práci, než kdyby byl v soukromé firmě. A někdy je jeho snaha i marná,“ říká Martin Buchar. Řešením by podle něj bylo státní podniky zprivatizovat.

Ve vedení chybějí ženy

Ze studie navíc vyplynulo, že mezi firemními talenty, tedy lidmi, kteří jsou vytipovaní na to, aby vedli zaměstnance, je jen minimum žen.

"Považuji za alarmující, že ve 44 procentech společností jsou v talentovaných týmech ženy zastoupeny méně než deseti procenty. Dvanáct procent firem přitom nemá ženy mezi talenty vůbec," dodává Martin Buchar.

A proč ženy v této oblasti chybějí? "Udělali jsme interní výzkum mezi zaměstnanci a vyplynulo z něj, že jen devět procent žen touží po kariéře lídra. Těch zbývajících 91 procent chce mít práci, která je baví, ale zároveň jim hodně záleží na rodině a nechtějí obětovat čas, který s ní tráví," vysvětluje ředitelka pro lidské zdroje GE Money Bank Radka Pekelská.

Lídry chceme, ale ne zas tak moc

Jednou z věcí, která může hledání dobrého lídra komplikovat, je strach o místo. "Setkal jsem se s několika případy, kdy se firma chtěla transformovat, přijmout nové metody práce se zaměstnanci, a tak si pozvala zahraniční experty. A pak se stalo něco nečekaného. Vedoucí pracovníci se začali bát o své místo. Říkali si, že když vezmou do svého týmu schopného člověka – vůdce, může je nakonec ohrozit," vysvětluje Martin Buchar.

Také Ivana Watson z České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů se domnívá, že problém mnohdy může být v samém vedení podniku. "Všude je plno nářků, že není dost vůdců. Firmy tvrdí, že je pro ně leadership stěžejní. Otázkou je, jaký je rozdíl mezi rétorikou a tím, jaké vůdce ve skutečnosti přijímají na volné pozice. Ne každý talentovaný lídr se totiž hodí do taktiky a osobních zájmů vrcholového vedení. A pokud se nehodí, ve firmě dlouho nepřežije," tvrdí Ivana Watson.

Podle ní leadership v posledních letech utrpěl velkou ztrátu důvěry kvůli několika skandálům – například kvůli účetním machinacím zkrachovalé firmy Enron či problémům pojišťovny AIG. "Podle studie Harvard Business Review 51 procent dotázaných uvedlo, že přestalo důvěřovat lídrům v amerických firmách. A 76 procent nevěří šéfům v neamerických společnostech. Tunelování, korupce a další aféry, především ty nevyšetřené a nepotrestané, znechucují a demotivují zaměstnance na všech úrovních," dodává Ivana Watson.

Klesající loajalitu zaměstnanců k podnikům potvrdila i studie The Boston Consulting Group. "Je to trend posledních let, který se samozřejmě žádnému z šéfů nelíbí. Lidé jsou se svou prací stále více nespokojeni," tvrdí Martin Buchar. Podepsala se na tom i ekonomická krize, která změnila pracovní podmínky.

TIPY, Jak najít lídra a nepřijít o něj

Dobrý lídr:

* má životní a pracovní zkušenosti
* má zájem o lidi
* má výdrž a elán
* má nezničitelnou energii
* je duševně vyzrálý
* má zdravé ego

Co musí mít firma, aby v ní chtěl lídr pracovat:

* minimum byrokracie
* neformální nehierarchické vztahy
* musí být důvěryhodná
* nesmí se bát nových věcí
* musí umožnit lídrovi realizovat jeho nápady

Co dokáže dobré vůdce vyhnat z podniku:

* rozbujelé interní politikaření
* neetické praktiky
* strach manažerů ze schopných konkurentů

Zdroj: S využitím informací České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Další z rubriky

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Nová práce a hned průšvih. Poradíme vám, jak ho ustát

ilustrační snímek

Máte po zkušební době. Ale to neznamená, že bude každý den stejný. Přijde chvíle, kdy se vám zkrátka nebude v práci...

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

3 ověřené tipy, jak si přivydělat na rodičovské dovolené

3 ověřené tipy, jak si přivydělat na rodičovské dovolené

Kurzy.cz I když se úspěšně řeší navýšení rodičovského příspěvku, některé maminky na výši rodičovské spoléhat nemohou. Mají nákla...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL WRITER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz