ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Znalost cizích jazyků se počítá. Vyznáte se v certifikátech a zkouškách?

  • 40
Snad v každém inzerátu na volné pracovní místo najdete požadavek na znalost cizího jazyka. Možná jste strávili pět let v zahraničí a anglicky mluvíte plynně. Někteří zaměstnavatelé ovšem vyžadují certifikát. Víte, co je to zkouška ESOL nebo ETS? A kolik zaplatíte za státní jazykovou zkoušku? Ověřte si své znalosti v dnešním kvízu.

„A teď budeme pokračovat v angličtině.“ Věta, kterou pravděpodobně uslyšíte na většině pohovorů. Pro personalistu není žádný problém ověřit si znalost jazyka uchazeče, a proto není dobré stavět v této souvislosti vzdušné zámky.

Pokud si nejste svou znalostí jazyka jistí, porozhlédněte se po vybraných portálech, kde najdete možnost testování vaší úrovně. Jazykový test si můžete zvolit také podle zaměření – obecná angličtina, právní, obchodní, apod. Tento trend se promítá i do poptávky.

„Stále častěji se setkáváme s požadavkem na úzce specializované kurzy jako němčina pro bankovní sektor nebo angličtina pro strojírenské obory. Registrujeme také zvýšený zájem o obchodní němčinu či angličtinu,“ potvrzuje Marie Jelínek z jazykové agentury Skřivánek.

Kvíz: Vyznáte s v jazykových zkouškách?

Pokud na svých jazykových schopnostech zapracujete, pak vám bude odměnou nejen možný pracovní postup, ale také třeba vyšší mzda. Zaměstnavatelé často oceňují znalost druhého jazyka, například němčiny, kterou zaujmete firmy z průmyslových sektorů. Z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment vyplývá, že znalost německého jazyka ovládá pouhých 8 % uchazečů. V některých případech zaměstnavatelé nabízejí až o 15 % vyšší mzdu, pokud tento jazyk ovládáte. Upoutáte také pokročilou znalostí cizího jazyka na úrovni C1 či C2, kterou se podle zmiňovaného průzkumu může pochlubit pouze 26 % Čechů.

Výuka jazyka přitom může probíhat i online, takže na svých dovednostech můžete v klidu pracovat kdykoli. „Výuka přes Skype a jiné online nástroje klade důraz především na mluvený projev a porozumění slyšenému slovu. Studenta tak při telefonickém hovoru ze zahraničí nebo při videokonferenci nic nepřekvapí,“ doplňuje Marie Jelínek.

Mnoho zaměstnavatelů, zejména u manažerských a obchodních pozic od uchazečů o zaměstnání vyžaduje (mezinárodně uznávané) certifikáty jako důkaz, že mají skutečně znalosti cizího jazyka na potřebné úrovni. Prokázat znalost jazyka můžete také dlouhodobým pobytem v zahraničí. Navíc takto získáte i další, především tzv. měkké dovednostisoběstačnost, schopnost řešit krizové situace či plánovat.

, pro iDNES.cz