Jaroslav Svěcený: Vydavatelství šéfuje moje manželka

aktualizováno 
Další díl seriálu o podnikajících známých osobnostech si vzal na mušku houslového virtuóza Jaroslava Svěceného. Jeho koníčkem je historie houslí významných světových houslařů. Před sedmi lety po problémech s vydavateli se rozhodl podnikat a začal vydávat a prodávat hudbu na vlastní pěst.

Vášní Jaroslava Svěceného jsou housle všech velikostí a tvarů.

Jaroslav Svěcený patří k našim předním houslovým virtuózům. Koncertuje nejen u nás, ale i ve světě, například v USA, Brazílii, Jordánsku či Indii. Před několika dny převzal platinovou desku za prodej více než 56 tisíc kusů svého CD s názvem Sny o houslích. Od roku 2000 je součástí jeho umělecké činnosti vydávání a nahrávání CD ve vlastní produkci.

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se známými osobnostmi, které se pustily do podnikání. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli dočíst, jak podnikají Karel Štědrý, Václav Vydra či Michaela Maláčová.

Co vás přivedlo k vydávání CD?
Nejprve to byl dobrý pocit, že mohu od počátku ovlivnit nejen kvalitu zvukového záznamu, ale také celkový vzhled a kvalitní obsah tisku. Zastávám názor, že jedna „ohnutá stránka“ místo kvalitního a bohatého bukletu deklasuje nahrávku samotnou. Později jsem si také uvědomil, že pro úspěšnost svého CD na poli propagačním i komerčním mohu nejvíc udělat já sám.

S jakými komplikacemi jste se v praxi setkal?
V minulosti jsem natáčel u různých firem, ale od roku 2000 má CD vycházejí výhradně u vydavatelství, kterému „šéfuje“ moje manželka a společně se mnou a našimi obchodními partnery se stará o to, aby se mé nahrávky dostaly k těm posluchačům, kteří o ně mají zájem.

Zisk využívám pro financování dalších projektů, což je rozdíl oproti mé spolupráci s jinými vydavatelstvími, kde jsem kromě samotné výroby stejně vše realizoval, ale honorován jsem byl pouze za roli interpreta (tedy ne příliš velkou částkou) a veškerá svá CD jsem si kromě dvou až pěti autorských kusů musel od vydavatele odkupovat.

Velice podstatný byl pro mě také fakt, že jsem s nahrávkou nemohl dále pracovat, protože práva byla samozřejmě na straně vydavatele. Když to shrnu do jedné věty, chci, abych při vytváření nového CD měl pocit, že mé konání a veškeré vynaložené úsilí má smysl. A u spíše nekomerčních nahrávek vážné hudby to platí dvojnásob.

Je jednoduché proniknout na trh?
Odpověď je jednoduchá - má to spoustu úskalí. Distribuce vážné hudby do klasických obchodů v naší zemi vázne nebo vůbec nefunguje. Kromě Prahy, Brna a dalších větších měst se často stává, že nahrávky tohoto žánru na pultech takřka nevidíte. Má to celou řadu ještě jiných důvodů. Podstatné je,že vydavatel musí hledat i jiné cesty prodeje - internet, korporátní klientela, koncerty a tak dále. Při velké snaze to ale jde a spousty zájemců se dnes obrací přímo na vydavatele.

Jak dlouho funguje vaše vydavatelství?
Měl bych správně říci - spoluvydavatel. Vydavatelství funguje sedm let.

Byly nebo jsou problémy s financováním a návratností?
Z počátku obrovské, ale postupně se nám podařilo oslovit několik sponzorů, kteří pochopili, že CD s klasikou má dlouhodobou životnost s nevyprchávajícími účinky. Nutno dodat, že se však vedle nahrávek tohoto žánru zabývám i alternativní hudbou, takže jsme např. vydali mé společné CD Mumlava s úžasnou hudební formací Jablkoň či CD Colours s multižánrovým Richardem Pachmanem... Mám velkou radost, že ani tato hudba není „rychlokvašená“.

Na co je třeba dbát, aby byl nejen produkt, ale také podnikatel úspěšný a důvěryhodný?
Na kvalitní projekt a na jeho seriózní a transparentní produkci i realizaci. Z dnešního pohledu to možná zní staromódně, ale mně se to osvědčilo. Je pravda, že i v mých vodách narazíte na lidi, kteří to s vámi opravdu nemyslí upřímně, ale naštěstí stále existují i „ti druzí".

Kde je hranice mezi podnikáním a uměleckou branží?
Celý život jsem na volné noze, jak se hezky říká, takže jsem zvyklý se starat nejen o sebe, ale i o své kolegy hudebníky, s nimiž nejen koncertuji, ale také natáčím nová CD. Jedná se o každodenní tvrdou práci, na níž je nejtěžší - vedle mezilidských vztahů - uhlídat poměr času na kumšt a na všechno další s tím spojené. To druhé vás nesmí pohltit. Pokud se tak stane, přestáváte být umělcem a koneckonců vlastně popíráte smysl svého konání. Pro mne je podnikání prostředek, nikoliv cíl. Hudbu miluji, je to smysl mého života.

Jaroslav SvěcenýJaroslav Svěcený se narodil v Hradci Králové, letos oslaví 47. narozeniny. Na sólovou dráhu se vydal již v době studií na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Jaroslav Svěcený doposud natočil 44 CD s díly světových a českých autorů. V roce 1996 mu byla udělena prestižní ceny Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost. Jeho největším koníčkem je historie a stavba houslí významných houslařů 17. až 20. století, které také představuje na koncertních pódiích.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Tančili v Národním divadle, teď pečou dorty. A je opravdu na co koukat

Holánkovi začali péct dorty kvůli dětem.

Oba tančili v Národním divadle a na dalších špičkových scénách. Jenže pak baletka Lucie Holánková odešla na mateřskou a...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Sdílené pracovní místo může být úspěšné, záleží jen na vás

ilustrační snímek

V připravované novele zákoníku práce je sdílené pracovní místo zcela novým pojmem. Některé firmy jej ale již v praxi...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Střet se stupňuje: Čína uvalí na USA cla za 75 miliard dolarů, Trump velí americ...

Střet se stupňuje: Čína uvalí na USA cla za 75 miliard dolarů, Trump velí americ...

Kurzy.cz Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou dnes opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla na a...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz