ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zůstala vám dovolená? Kdy ji musíte vyčerpat a kdy vám ji proplatí?

  • 18
Většina z nás asi spíše řeší to, že bychom ještě pár dní volna potřebovali navíc. Přesto mohou nastat situace, kdy jsme dovolenou prostě nestihli. Propadne nám, převede se do dalšího roku nebo nám ji zaměstnavatel proplatí? Na dotazy čtenářů odpovídá Markéta Nešetřilová z advokátní kanceláře bpv Braun Partners.

Do kdy musím vybrat dovolenou? Do konce roku, ve kterém mi na ni vznikl nárok? Tedy musím si všechnu letošní dovolenou vybrat do 31.12.2019?
Obecně je třeba si uvědomit, že je to právě zaměstnavatel, který určuje čerpání dovolené. Měl by je nařídit tak, aby ji zaměstnanec stihl vyčerpat do konce roku, ve kterém mu na ni vznikl nárok. Každé takto určené čerpání dovolené musí zaměstnavatel oznámit zaměstnanci písemně vždy alespoň 14 dní předem. Poruší-li zaměstnavatel tuto povinnost, dopouští se přestupku, za který mu může být ze strany inspekce udělena pokuta.

Markéta Nešetřilová

Markéta Nešetřilová

Advokátka bpv Braun Partners.

Specializuje se na právo obchodních společností a obchodní právo, pracovní právo, právo nemovitostí a fúze a akvizice.

Jediným důvodem, který „osvobozuje“ zaměstnavatele od této povinnosti je případ, že dovolenou nelze v daném roce nařídit, a to z důvodu, že v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody. Jen takovou dovolenou je oprávněn zaměstnavatel převést do dalšího roku. V takovém případě musí zaměstnavatel určit čerpání do 30.6., jinak si čerpání má právo určit i sám zaměstnanec (opět musí písemně oznámit 14 ní předem).

Běžnou praxi, kdy zaměstnanec sám přichází za zaměstnavatelem, že by si v určitém období rád „vzal“ dovolenou, lze považovat za benevolenci zaměstnavatele (i když je fakt, že zaměstnavatel má povinnost při nařízení dovolené zohlednit mimo jiné i oprávněné zájmy zaměstnance). Zaměstnavatel ovšem není povinen takové žádosti zaměstnance vyhovět.

Šéf nařídil vybrat si veškerou dovolenou do konce roku, mně se to ale vůbec nehodí, raději bych si ji vybral v lednu, kdy máme možnost jet do Ameriky, no ale pak by mi zase dovolená chyběla v létě, kdy mají děti prázdniny a trávíme co nejvíce času s nimi. Je možné si zbývající část dovolené převést do příštího roku?
Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby veškerá dovolená, na kterou zaměstnanci v daném roce vznikl nárok, byla vyčerpána v průběhu daného roku. Pokud zaměstnavatel zachoval lhůtu pro určení čerpání dovolené (tzn. 14 dnů předem, neexistuje-li jiná dohoda), zachoval se v souladu s tím, co po něm vyžaduje zákoník práce.

V praxi se často setkáváme s tím, že zaměstnavatelé vyjdou zaměstnanci vstříc a jsou ochotni nevybranou část dovolené převést do dalšího roku. Jedná se však o dobrou vůli zaměstnavatele s tím, že si je zaměstnavatel současně vědom, že riskuje pokutu od inspekce práce, pokud tato daný přestupek při případné kontrole odhalí.

Nestihnu si vybrat dovolenou, jsem na nemocenské a do konce roku ještě určitě budu. Převedou mi zůstatek dovolené do dalšího roku nebo mi ji proplatí? Já bych raději peníze, mám na to nárok?
Pokud zaměstnavatel nemá možnost nařídit zaměstnanci v roce, ve kterém mu vznikl na dovolenou nárok, čerpání dovolené z důvodu, že je zaměstnanec dočasně práce neschopný (jedná se o tzv. překážku v práci na straně zaměstnance), je zaměstnavatel povinen určit čerpání dovolené zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.

Nevyčerpanou dovolenou není zaměstnavatel oprávněn proplatit a zaměstnanec to není oprávněn po zaměstnavateli požadovat.

Dovolenou si nestihnu vybrat vůbec, jsem na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství, takže budu rovnou nastupovat na mateřskou. Jak se bude řešit moje nevyčerpaná dovolená?
Nemusíte mít strach, o dovolenou nepřijdete. Pokud nebylo možné, aby vám zaměstnavatel nařídil čerpání dovolené v tomtéž roce, ve kterém vám na ni vznikl nárok z důvodu překážek v práci na straně zaměstnance (tj. například dočasná pracovní neschopnost nebo právě mateřská dovolená), dovolená se převádí do dalšího roku s tím, že jste oprávněná požádat zaměstnavatele, aby vám poskytl dovolenou tak, aby bezprostředně navazovala na skončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel je pak povinen této žádost vyhovět.

Pokud byste tohoto nevyužila, pak je zaměstnavatel povinen vám nevyčerpanou dovolenou nařídit okamžitě poté, co skončí překážky v práci na straně zaměstnance, tedy poté, co se vrátíte z mateřské / rodičovské dovolené zpět do práce.

Dostala jsem výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou a zůstává mi ještě 5 dnů dovolené. Musím je vyčerpat nebo mi je zaměstnavatel proplatí?
Pokud vám ke dni skončení pracovního poměru opravdu vznikne nárok na čerpání pěti dnů dovolené, pak existují jen dvě varianty. Zaměstnavatel vám buď povinnost čerpat dovolenou nařídí, a to alespoň 14 dní předem, a pokud tak do skončení pracovního poměru neučiní, nevyčerpanou dovolenou vám proplatí.

Pamatujte si

  • Výměra dovolené činí nejméně čtyři týdny v kalendářním roce. Právní úprava umožnuje zaměstnavatelům tuto minimální výměru prodlužovat bez jakéhokoliv omezení.
  • Odlišné to je u zaměstnanců uvedených v § 109 odst. 3 zákoníku práce (zaměstnanci pracující ve veřejné správě) a u pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol. Zde zákon neumožňuje odchýlení od právní úpravy a těmto zaměstnancům přísluší dle zákona dovolená ve výši 5 resp. 8 týdnů v kalendářním roce.
  • Pokud zaměstnavatel poskytne zaměstnanci více týdnu dovolené, než je minimální výše stanovená zákonem, musí i v tomto případě dodržovat všechna ustanovení zákoníku práce.
  • Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, a to s přihlédnutím k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance.
  • Zaměstnavatel je povinen určit čerpání dovolené tak, aby zaměstnanec dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, nebrání-li v čerpání dovolené překážky v práci na straně zaměstnance (např. dočasná pracovní neschopnost, mateřská či rodičovská dovolená) nebo naléhavé provozní důvody zaměstnavatele. Povinností zaměstnavatele je tedy určit zaměstnanci čerpání dovolené za kalendářní rok 2019 tak, aby ji vyčerpal do konce roku 2019.
  • Pokud dovolenou nelze vyčerpat v příslušném kalendářním roce, a to z důvodu překážek v práci na straně zaměstnance (např. dočasná pracovní neschopnost, mateřská nebo rodičovská dovolená) nebo z naléhavých provozních důvodů zaměstnavatele, může zaměstnavatel nevyčerpanou dovolenou do dalšího roku převést.
  • Povinností zaměstnavatele je pak dovolenou určit tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku. Pokud zaměstnavatel neurčí čerpání dovolené nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, umožňuje zákoník práce, aby si dovolenou určil zaměstnanec sám
  • Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.
  • Zaměstnanec musí dovolenou vždy vyčerpat. „Proplatit“ ji lze jen při skočení pracovního poměru.

Zdroj: Státní úřad inspekce práce

, pro iDNES.cz