Absolventi se nemusí bát, firmy o ně mají velký zájem

  4:22aktualizováno  4:22
Absolventi škol se pro firmy stávají stále lákavějším zbožím. Zatímco ještě před pár lety se úřady práce děsily sklonku léta, kdy se počet nezaměstnaných absolventů šplhal přes padesát tisíc, letos by pro většinu z nich nemělo být nalezení práce větším problémem.
„Všichni absolventi mají prakticky stoprocentní šanci najít solidní místo,“ říká  rektor rektor Českého vysokého učení technického Václav Havlíček.

„Všichni absolventi mají prakticky stoprocentní šanci najít solidní místo,“ říká rektor rektor Českého vysokého učení technického Václav Havlíček.

"Naopak se zhoršuje pozice firem, mnohé z nich mají obrovské problémy se sháněním mladých lidí," upozorňuje rektor Českého vysokého učení technického Václav Havlíček.

Jeho slova dokládá i statistika – letos v květnu české úřady práce poprvé v historii nabízely více absolventských míst, než kolik měly nezaměstnaných absolventů. Za ně jsou považováni lidé, kteří dokončili školu před méně než dvěma lety.

Počet absolventských míst strmě roste od loňského ledna. Zatímco tehdy jich bylo osm a půl tisíce, letos v červnu jich bylo téměř 24 tisíc. Ještě v červnu 2005 připadali na jedno vhodné volné místo čtyři absolventi, o dva roky později už ve více než polovině okresů převažovala nabídka nad poptávkou.

Pro absolventa čtyři místa
"Požadavky firem se nám nedaří naplňovat, největší zájem je u nás o vyučené strojaře," řekla mluvčí Úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou Hana Kasperová.

V tomto okrese nyní připadají na nezaměstnaného absolventa téměř čtyři volná místa, rekordmanem je Praha-východ, kde je na jednoho člověka míst osmnáct.

Naopak práce se nedostává v oblastech s vysokou nezaměstnaností, jako jsou severní Čechy a severní Morava. Červnové statistiky vycházejí tradičně příznivě, přes léto se na úřadech práce postupně evidují čerství středoškoláci a vysokoškoláci.

Lov během studia
V předchozích letech jich přibylo vždy kolem dvaceti tisíc, letos by však nárůst nemusel být tak výrazný. "Takové těšení na čerstvé vysokoškoláky jako letos jsem ještě nezažil," tvrdí analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

"Všichni absolventi mají prakticky stoprocentní šanci najít solidní místo," dodává rektor Havlíček.

Firmy stále častěji loví budoucí odborníky už během studia. "Spolupracujeme se Škodou Auto, Škodou Holding, Siemensem a dalšími," vyjmenovává Havlíček. Velké společnosti podporují studenty formou různých stipendií, nabízejí jim práci na projektech uvnitř firmy nebo vypisují soutěže o nejlepší odborné práce.

Za diplomku 80 tisíc
"Například u Ceny Emila Škody firma navrhne témata diplomových a doktorských prací, která přímo souvisí s reálnými projekty. Vítěz v každé z kategorií dostane osmdesát tisíc korun," vysvětlila mluvčí Škody Holding Radka Pistoriusová.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla se tento přístup firmám jednoznačně vyplácí: "Je daleko lepší vychovávat si profesionály od začátku než se později snažit přetáhnout hotového člověka."

"Rizikem je, že člověk po škole může do firmy přicházet jen na získání zkušeností, ale brzy odejde," říká Míl, který péči o talenty přirovnává k budování sportovního týmu z vlastních odchovanců.

Provázanost se zvyšuje
Zástupci firem si postupné "vypiplávání" vlastních lidí chválí, i když se jim musí věnovat mnohem více ne "hotovým" zaměstnancům.

"Výhodou však je, že téměř veškeré znalosti, zkušenosti a pracovní návyky získají u nás," chválí si Helena Matuszná z České spořitelny předchozí nepoznamenanost pracovních nováčků.

Provázanost firem se školami se rok od roku zvyšuje, rektor Havlíček předpokládá, že do budoucna se bude konkrétním požadavkům podniků přizpůsobovat i náplň studia. "Na západě je to naprosto běžná praxe," říká.

Nástupní plat? V Praze i 25 tisíc
Svoji atraktivitu začínají absolventi poznávat i na výplatních páskách. "Třeba v Praze si dnes může říct čerstvý vysokoškolák o nástupní plat 25 tisíc a nikdo se nebude divit," přibližuje současný stav personalista Marek Strieborný z agentury Axial.

I mezi absolventskými platy podle něj existuje výrazný rozdíl mezi hlavním městem a zbytkem Česka. "Může to být klidně i třetina," uvedl.

Lákavost absolventů má podle něj na svědomí i současný nedostatek vhodných pracovních sil. "Požadavky na praxi z inzerátů mizí. Na českém trhu si už firmy nemohou dovolit příliš vybírat, raději si člověka samy doučí, než aby vzaly někoho, kdo o práci nemá zájem," dodal Strieborný.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Nemusíme provokovat, pozornost ale přitahujeme rádi, říká úspěšný pár

„Chtěla jsem, aby kabelka byla zajímavá a nemusela jsem na ni půl roku šetřit....

Ona se vyučila prodavačkou, on zámečníkem. Náhoda při hledání vhodné kabelky z nich udělala zanícené a nadšené...

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mr...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mr...

Kurzy.cz Přestože celosvětové statistiky ukazují, že se práce přesčas týká stovek milionů lidí a dle dat Mezinárodní organizace ...

Advantage Consulting, s.r.o.
PASSIVE TECHNICAL HELPDESK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz