Povinné ručení není havarijní pojištění

aktualizováno 
Zaplacené povinné ručení - nutnost, kterou musí mít každý motorista pro svého miláčka - ať už na dvou nebo čtyřech kolech. Ještě pro letošní rok byly minimální sazby pojistného stanovené Českou kanceláří pojistitelů, od července však dochází k uvolnění regulace a cenová politika bude záviset na každé pojišťovně zvlášť.

Povinné ručení - od července bez regulace

Povinným ručením získáváte jistotu, že v případě dopravní nehody, kterou způsobíte, zaplatí pojišťovna poškozeným účastníkům nehody škody na jejich majetku, případně zdraví. Finanční prostředky tak dostávají pouze poškození, nikoliv viník. Peníze od pojišťovny obdržíte vy jen v případě, že máte sjednané havarijní pojištění.

Ceny pojistného ručení se každý rok o něco zvyšují. Minimální sazby platné pro dané období vyhlašuje kancelář pojistitelů. I přes přiznávané bonusy tak motoristé zaplatí každý rok vyšší částku. Změnu v dosavadních postupech by měla přinést až ukončení centrálního stanovování pojistného. Pro řidiče jezdící bez nehod to znamená postupné snížení pojistného. Zatímco neopatrní řidiči díky systému malusů pravděpodobně zaplatí více.

Myslíte si, že po uvolnění regulace nějak dramaticky vzrostou ceny povinného ručení?

 Odpověděl nám Jakub Hradec, ředitel České kanceláře pojistitelů

U některých kategorií vozidel by byl výrazný nárůst sazeb pojistného naprosto žádoucí, ale je otázka, zda k němu pojišťovny ve stoupajícím konkurenčním tlaku naleznou dostatek odvahy. Lze se spíše obávat, že některé pojišťovny ve snaze získat další podíl na trhu sazby pojistného nastaví neadekvátně nízko, tím pak ovlivní výši sazeb i u ostatních pojišťoven, které se ve snaze nepřijít o svůj podíl na trhu budou přizpůsobovat. 

Při sjednávání povinného ručení máte na výběr dvě až tři varianty podle rozsahu pojistného plnění. Tarify jsou většinou charakterizovány dvěma čísly například 10/50. První číslo platí pro náhradu škody na majetku poškozeným a druhé číslo pro škody na zdraví účastníků nehody. Jak se ukazuje, nadstandardní tarify se vyplatí zejména pro řidiče, kteří jezdí často. Zejména při cestách do ciziny se může stát, že v případě způsobené nehody, nemusí limity plnění základního tarifu stačit.

Havarijní pojištění je volitelná služba

Motorista nemá povinnost si jej platit. Jedná se o volitelnou službu, kdy chce člověk získat od pojišťovny finanční prostředky, jestliže dojde k dopravní nehodě. V nabídce jsou většinou různé varianty pojištění pro automobily. Nejčastěji lze pojistit vozidlo pro případ havárie, proti krádeži nebo živelné události. Cena závisí především na rozsahu rizik, proti kterým se pojišťujte. Čím větší je rozsah, tím více zaplatíte. K základnímu pojištění lze většinou sjednat i doplňkové služby jako pojištění skel či zavazadel ve vozidel.

V případě bezeškodného průběhu pojištění máte nárok na slevu na pojistném. Důležité je, zda jsou v rozsahu pojištění zahrnuty také asistenční služby. Stejně jako v jiných případech je podstatné i to, zda svůj vůz pojišťujete na novou nebo časovou cenu. V prvním případě, tak při úplném zničení vozidla máte šanci získat částku, za kterou byste pořídili nový automobil. Pro druhou variantu tak získáte částku jako za nové vozidlo mínus jeho opotřebení, roli zde hraje především věk auta.

Bojíte se,  že ceny povinného ručení vzrostou? Máte sjednané havarijní pojištění nebo rádi riskujete? Těšíme se na váš názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Naši práci ovlivňují chutě Čechů i počasí, říká šéf patnácti řeznictví

Pavel Holeček vede všech patnáct řeznictví řetězce hypermarketů Globus

Dobře připravené maso a skvělou uzeninu umí Češi ocenit. Dalo by se proto očekávat, že o toto řemeslo mají mladí lidé...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Čím se nově dá vylepšit životní pojištění

Ilustrační snímek

Štíhlí nekuřáci ušetří na pojistném. Pojistit si můžete i onemocnění způsobené klíštětem, náklady na asistovanou...

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

Expert: Není náhoda, že na investiční pojištění se podávají stížnosti

Martin Podávka

Životní pojištění v Česku posledních osm let stagnuje, počet aktivních smluv klesá. Češi jsou přitom velmi často...

Zaměstnavatel zaměstnanci odmítl zaplatit 13. plat, ten se proto obrátil na práv...

Zaměstnavatel zaměstnanci odmítl zaplatit 13. plat, ten se proto obrátil na práv...

Kurzy.cz Zaměstnanec z neopodstatněných důvodů nedostal třináctý plat, na který měl nárok. Zároveň mu nebyla proplacena ani mimo...

Najdete na iDNES.cz