ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ušetřete na povinném ručení. Srovnali jsme srovnávače

  • 10
Kvůli lockdownu se sice po část roku jezdilo méně, a tak ubylo i dopravních nehod, povinné ručení však nijak výrazně nezlevnilo. Cena se totiž vypočítává hlavně na základě odhadu budoucích škod, takže pár týdnů slabšího provozu ji příliš neovlivní.

Pokud se blíží výročí vaší smlouvy, nejspíš jste dostali nový předpis pojistného a je dost pravděpodobné, že máte platit o pár desetikorun víc. „Ceny povinného ručení podle výsledků Broker Consulting POVIndexu od dubna mírně rostou. Hodnota indexu v září meziměsíčně poskočila o 43 Kč na 6 530 Kč,“ dokumentuje Jiří Váchal ze společnosti Broker Consulting.

Připadá vám uvedená částka vysoká, protože sami platíte o dost méně? POVindex počítá s ceníky nových smluv pro nové řidiče bez nehodové historie. Pokud máte vyjezděné měsíce bez nehod, platíte díky bonusům přibližně polovinu.

Česká kancelář pojistitelů odhaduje, že letošní průměrné skutečně placené pojistné je 3 212 korun, což je o 91 korun více oproti loňskému roku (v předchozích letech bylo tempo jeho růstu vyšší).

Podle odborníků bude i v dalších měsících povinné ručení pozvolna zdražovat. „Navíc dojde-li k očekávanému zdražení automobilů, lze očekávat vyšší plnění v rámci škod, a to by byl důvod ke zdražení povinného ručení,“ upozorňuje Jiří Váchal.

Porovnejte porovnávače

Když mají lidé platit víc, začnou uvažovat o změně. Mnozí si pak vzpomenou třeba na reklamního agenta s povolením srovnávat, sednou k počítači a snaží se najít levnější variantu povinného pojištění vozidla.

KVÍZ: Kdy může pojišťovna odmítnout plnění a kdo zaplatí škodu spolujezdci?

ilustrační snímek

Zdálo by se, že takzvané srovnávače pojistného jsou senzační záležitost – zadáte pár údajů a vypadne vám nejvýhodnější pojištění. Jenomže i zde je nějaké „ale“. Musíte si totiž srovnávač dobře vybrat. Povinné ručení na trhu nabízí deset pojišťoven, různých srovnávačů je minimálně stejný počet. Výsledné částky pojistného se u srovnávačů liší o pár korun a oproti ustálené představě nejsou o nic nižší než taxy, které sjednáte přímo v pojišťovně.

Pro řidiče je tak důležité, jak uživatelsky příjemné jednotlivé srovnávače jsou. V každém případě počítejte s tím, že nikdo nic neřekne úplně zadarmo – budete zadávat osobní údaje; jediný, kdo bez nich spočítá alespoň něco, je Srovnávač.cz. Samo vyplňování formuláře je nejsnadnější u Klik pojištění a Rixa, kde stačí zadat registrační značku auta a pak už jen kontrolujete předvyplněné údaje.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Také přehledy, které získáte, mají různou úroveň. Někdy se dozvíte jen pojišťovnu, limit a cenu, jindy na první pohled vidíte i doprovodné podmínky (výši asistence, připojištění v ceně). Snadný proklik na tak důležitý dokument, jakým jsou pojistné podmínky, jsme našli jen u epojisteni. cz a povinne-ruceni.com.

Setkáte se i s termínem „neveřejné nabídky“, připravte se tedy na následné telefonáty. Ke cti operátorů je třeba uvést, že nenutí pojištění za každou cenu. Pokud nemůžete aktuálně smlouvu vypovědět, upozorní vás na to s tím, že se ozvou, až nastane termín, kdy budete moct podat výpověď bez penále.

Modelový příklad

Kromě toho, že jsme model zadali do srovnávačů, poslali jsme ho také pojišťovnám nebo spočítali v kalkulačkách na jejich webu.

Žena 55 let, bydliště Český Brod, 14 let starý Ford Fusion, benzin, 1 388 ccm, 59 kW, ročně najede 4 900 km, jízda bez nehod 180 měsíců, žádné jiné pojištění u pojišťovny, roční platba, nevozí děti, není lékař ani ZTP, sjednává online.

 PojišťovnaLimit majetek/zdraví v mil.Kč Roční pojistné
Allianz 70/70 2 199 Kč
ČPP100/100   2 098 Kč
ČSOB Pojišťovna 35/44   2 372 Kč
Direct 50/50  1 532 Kč
Generali Česká 100/100  2 653 Kč
Kooperativa 100/100  2 467 Kč
Pilow 70/701 704 Kč
Slavia 35/35  1 641 Kč
Uniqa 100/100  2 606 Kč