ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cena autopojištění neroste. Zatím. Pojistný limit 35 milionů je ale málo

  • 17
Kdo si chce zlevnit povinné ručení, neměl by s porovnáním nabídek otálet. Ceny jsou dost nízko a zdražování na obzoru. Při výběru nehleďte jen na výši pojistného, ale i na podmínky konkrétní smlouvy.

Povinné ručení řidičům peněženku neprotrhne a na tom ani rostoucí inflace zatím naštěstí nic nezměnila. Podle České kanceláře pojistitelů pokračuje navyšování cen v roce 2021 nižším tempem než v předchozích letech.

Kde si snadno porovnat ceny

epojisteni.cz
klikpojisteni.cz
porovnej24.cz
povinne-ruceni.com
rixo.cz srovnavac.cz
srovnejto.cz
top-pojisteni.cz

Letošní průměrné pojistné u povinného ručení dosáhne při růstu 2,9 procenta částky 3 212 korun, což je (pouze) o 91 korun víc oproti loňskému roku. V předchozích letech přitom bylo tempo zvyšování cen vyšší.

Česká kancelář pojistitelů porovnává ceny, které průměrně řidiči za povinné ručení skutečně platí. Existuje ještě jedno porovnání, Broker Consulting POVIndex, které se zaměřuje na ceny bez bonusů a slev (takzvané ceníkové ceny). Podle něj lze sledovat, jak pojišťovny v dlouhodobém horizontu zlevňují nebo zdražují – a je patrné, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v říjnu po pěti měsících mírného růstu dokonce nepatrně zlevnilo. A to o 86 korun na 6 444 korun (roční platba). Jde o republikový průměr, například v Praze byla průměrná cena 7 089 korun.

Podle odborníků však situace dalšímu zlevňování příliš nenahrává.
„Můžeme spíš očekávat dočasnou stagnaci cen či pozvolné zdražování, takže řidiči by s tím neměli počítat,“ upozorňuje Jiří Váchal z Broker Consulting. Pokud máte pochybnosti o výhodnosti své smlouvy o povinném ručení, je teď nejlepší období k tomu, nechat si zaslat konkurenční nabídky.

Cena dobrá. A co podmínky?

Základní limit u povinného ručení je ze zákona 35 milionů korun pro škody na majetku a na zdraví. Pro většinu z nás astronomická částka, a tak si mnozí řidiči myslí, že je dostačující.

Martin Podávka z Pillow však dává konkrétní příklad, nehody s jedním těžce zraněným, který ilustruje, že to může být málo: „Dvaceti milionů dosáhly náklady léčení, stejná částka byla ztráta na výdělku, osm milionů padlo na ztížené společenské uplatnění a dalších osm milionů na výpomoc, bolestné a další náklady. Dohromady padesát šest milionů.“ Pojišťovna z toho zaplatí 35 milionů a na vás zbude dalších 21 milionů. Máte je?

Vývoj průměrné ceny povinného ručení

Pojistný limit 35 milionů je prostě málo. Za prvé proto, že škody na zdraví se nepočítají podle nějakých nízkých tabulek, ale individuálně. Za druhé proto, že jezdíme čím dál tím dražšími auty, a kdo způsobí hromadnou nehodu, platí škodu všem. „Škodní inflace u majetkových škod dosahuje osm procent a u škod na zdraví 4,3 procenta,“ dokumentuje Veronika Nová, mluvčí České asociace pojišťoven.

Pro majitele aut je příznivou zprávou to, že cena povinného ručení u smluv s vyšším limitem plnění neroste násobně, oproti smlouvám s limity nízkými. Stojí za to připlatit si pár desetikorunaž stokorun, ale pojistný limit si znásobit.

Ostatně některé pojišťovny už ani nejnižší možný limit nenabízejí, Pojišťovna VZP stanovuje například nejnižší limit na 45/45 milionů, Direct na 50/50.

Příklad rozdílů cen u vozu střední kategorie pojištěného u Directu:
• limit povinného ručení 50/50 milionů, roční pojistné 1 544 korun
• limit povinného ručení 100/100 milionů, roční pojistné 1 668 korun
• limit povinného ručení 200/200 milionů, roční pojistné 1 874 korun.

Na kolik vyjde povinné ručení

* nejnižší možný limit u pojišťovny, majetek/zdraví v milionech korun
** se započtenými bonusy a slevou za roční platbu;
*** klient poptává limit alespoň 100/100 milionů,
**** vyšší tarify nabízí jen spolu s havarijním pojištěním
Zdroj: pojišťovny, epojisteni.cz