Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Likvidace škody u autonehody: Na fakturu, nebo na rozpočet?

K likvidaci škod z pojistného plnění při autonehodě dochází dvojím způsobem. Prvním je úhrada na fakturu, kdy pojišťovna opravu zaplatí přímo servisu. Druhým je úhrada pomocí rozpočtu na účet klienta. Otázka zní, kterou z variant si po nehodě vybrat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedna z prvních otázek při ohlašování pojistné události a vzniklé škody na majetku v důsledku dopravní nehody od operátorky pojišťovny je, jestli chce poškozený likvidaci řešit na fakturu nebo rozpočtem. Mnohé řidiče položená otázka překvapí a netuší v tu chvíli, která z nabízených variant je pro jejich vozidlo ta výhodnější.

„Při hlášení pojistné události po dopravní nehodě, kdy jsem byla poškozenou, mě překvapila otázka, jakým způsobem chci řešit likvidaci škody, jestli na fakturu, nebo rozpočtem,“ potvrzuje 33letá Jana, u níž šlo navíc o vůbec první dopravní nehodu za její kariéru řidičky.

Podle ní nepatřila operátorka k těm trpělivějším pracovníkům a požadovala po ní rozhodnutí nejlépe okamžitě, aniž by jí přesně vysvětlila, o co konkrétně jde a podle čeho výběr zvolit.

„Pochopila jsem jen, že na fakturu znamená opravu auta, kdy si finanční vyrovnání mezi sebou vyřídí pojišťovna a vybraný autoservis. A tak jsem se hlavně kvůli pohodlí rozhodla pro tuto variantu,“ popisuje paní Jana.

Jak se později ukázalo, udělala dobře. Byť šlo pouze o docela náhodný a krátce promyšlený výběr. Otázkou ale zůstává, čím se při rozhodování mezi likvidací škody na fakturu a na rozpočet řídit, aby nebyl už tak dopravní nehodou na majetku poškozený ještě více škodný.

Hlavní indicií je stáří auta

Před konečným rozhodnutím si mají lidé podle doporučení odborníků z oblasti likvidace škod na majetku uvědomit, že při volbě opravy na fakturu sice opravu servisu vyrovná pojišťovna, ale musí si obvykle vybrat jen z jejích smluvních partnerů.

„Pojišťovna se sítí smluvních partnerů chrání před použitím předražených náhradních dílů nebo nadceněné práce techniků či autoopravářů, která by šla za ní. Ve smluvních servisech si ceny a procesy oprav průběžně kontroluje,“ vysvětluje finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Upozorňuje, aby poškozený vyžadoval nejen opravu na fakturu, ale také započtení znehodnocení vozu, jehož cena se jako havarovaného při prodeji snižuje. K tomu je vhodné využít znaleckého posudku.

Při opravě v jiném než smluvním servisu podle něj může dojít k rozdílům mezi zprůměrovanými cenami práce a náhradních dílů pojišťovny a dané autoopravny. Rozdíl pak musí uhradit majitel vozidla.

Pokud se poškozený rozhodne pro pojistné plnění formou rozpočtu, je postup zpočátku o něco složitější. Především u zručnějších vlastníků starších vozidel ale může být tento způsob likvidace škod finančně výhodnější. Pojistná událost se opět nejprve hlásí pojišťovně, která má plnit.

Obvykle do tří pracovních dnů se poškozenému ozve její likvidátor, který obhlédne poškozené vozidlo a vyčíslí rozsah škody. Při lehčím poškození, jako je odřený lak či rozbité okno, přistupují některé pojišťovny k úspornější praxi, kdy likvidátor určí rozsah škod pomocí videohovoru a fotodokumentace.

„Podle likvidátorem určenému rozsahu škody pojišťovna vyčíslí konečnou výši pojistného plnění, přičemž vychází z průměrných cen práce a náhradních dílů s určitou procentní amortizací materiálu,“ vysvětluje Kučera.

Použití peněz nikdo nekontroluje

Po stanovení ceny pojistného plnění už pojišťovna odesílá peníze na účet poškozeného. A je pouze na něm samotném, jak s penězi od pojišťovny skutečně naloží. Tedy, jestli je použije na opravu auta nebo za ně pojede na dovolenou.

Nicméně likvidaci škody rozpočtem doporučují odborníci především majitelům starších vozidel, nikoli novějších jako měla paní Jana. V neautorizovaných servisech totiž poškozený obvykle sežene díly, které bývají od těch originálních podstatně levnější. I cena práce je v těchto autoopravnách o něco příznivější.

„Plnění rozpočtem může být výhodné i pro majitele starších aut, kteří si jej dokážou opravit svépomoci, třeba doma v garáži. Vždy by při svých dovednostech ale měli myslet hlavně na bezpečnost,“ upozorňuje finanční poradce.

Záznam o nehodě a přítomnost policii

Při dopravní nehodě, kdy nedojde ke zranění nebo usmrcení osob, řidiči často tápou, zda k ní přivolat policii. Ne každý totiž dokáže určit, zda je vzniklá škoda na majetku menší než sto tisíc korun. V takovém případě, pokud nedošlo k poškození majetku třetí osoby (například dalšího vozidla, veřejného osvětlení, aj.), se nemusí k incidentu volat policisty. K pojistnému plnění pak postačí pojišťovně vyplněný a podepsaný záznam o dopravní nehodě s jejím nákresem.

Doporučuje se ale také vytvořit fotodokumentaci celkového pohledu i detailů a podepsat s viníkem prohlášení o zavinění nehody. Případě si vzít kontakt svědka nehody kvůli tomu, kdyby si viník později k zavinění nehody neměl „Když nejsou důkazní prostředky, pak se vše za takové situace špatně řeší,“ vysvětluje Kučera.

Dále zákon vždy hovoří o zřejmé škodě na zúčastněných vozidlech nebo věcech v nich přepravujících do sto tisíc korun. Nikdo tak nepředpokládá přesný odhad škody na stokoruny ani tisícikoruny. „Pojišťovna by měla plnit i u likvidace škod převyšujících sto tisíc korun bez přivolané Policie ČR, kdy poškozený nemohl předpokládat takový rozsah škody, protože nebyla na první pohled zřejmá,“ říká závěrem Kučera.

Jedním dechem ale dodává: „Je dobré v případě pochybností volat tísňovou linku Policie ČR, protože může takový hovor pojišťovna vyžadovat, když by následně škoda sto tisíc korun přesáhla. Objevily se bohužel případy, kdy pojišťovna odmítla plnění nad uvedou škodu.“

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Sběr jahod nebo potápění. Jak se co nejlépe pojistit při cestě za hranice?

Doba dovolených je v plném proudu a řada z nás se chystá na cesty do zahraničí. Přibalit si cestovní pojištění se...

Šlápnutí v moři se může prodražit. Kartička pojišťovny nestačí

Hnisavá rána po žahnutí medúzou, šlápnutí na mořského ježka nebo ostrý kámen v moři nutí každoročně tisíce dovolenkářů...

Zatopený sklep či požár solárů. Vychytejte pojištění nemovitosti v létě

Během letních prázdnin a dovolených zůstávají naše domy často nehlídané. Také více řádí bouřky a vlivem horka dochází k...

Ožehavá dovolená. Co znát o pojištění storna zájezdu, nejen když za pláží hoří

Zatímco z Rhodosu evakuační letadla transportovala zpět do vlasti turisty, kterým plameny překazily dovolenou, v...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...