Češi důchodové reformě nevěří, v Nizozemsku funguje skvěle

aktualizováno 
V Česku finišuje první půlrok důchodové reformy, zájem o druhý pilíř je zatím menší než malý. Jenže to, že se prodlužuje věk odchodu do penze a ta bude navíc čím dál nižší, je fakt. Problém, jak se zabezpečit na stáří, není jen český. Jak se s ním poprali jinde?

Bude se zvyšovat věk odchodu do důchodu a zároveň bude klesat výše penze od státu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V současnosti odchází v České republice do důchodu lidé ve věku kolem 62 let, což je o rok méně než je průměr v zemích OECD. Česko plánuje výrazné zvyšování věku odchodu do důchodu a postupné sjednocení podmínek pro muže a ženy, ke kterému dojde v roce 2041 pro důchodový věk 66 let a 8 měsíců.

V plánování zvýšení hranice odchodu do důchodu však nejsme jediní. V roce 2040 půjdou do penze lidé starší 67 let i v Austrálii, Dánsku, USA a Velké Británii. Jsou ovšem země, kterým se daří držet konstantní výši důchodového věku, jako je například Nizozemí. Mezi země s nejnižší věkovou hranicí bude v budoucnu patřit Francie.

Věk odchodu do důchodu pro muže
Země20102020203020402050
Austrálie6565666767
Česká republika62,1663,33656768
Dánsko6565676767
Francie60,561616161
Itálie5961656565
Maďarsko6064,5656565
Nizozemí6565656565
Spojené království6565666768
USA6666676767
Zdroj: http://www.dgaep.gov.pt/upload//RIareas/Pensions_at_a_glance_2011.pdf, www.mpsv.cz

Problém Česka je však, na rozdíl od mnoha vyspělých zemí, ve vysoké závislosti důchodců na státních penzijních dávkách. "Průzkum OECD uvádí, že v České republice tvoří státní důchod 99,3 procenta z celkových příjmů penzistů. Oproti tomu v Nizozemí, které je často udáváno jako příklad dobře fungujícího penzijního systému, pochází téměř polovina příjmů z vlastní kapsy důchodců," upozorňuje Josef Beneš, generální ředitel Raiffeisen penzijní společnosti. Průměrně tvoří v zemích OECD soukromé zdroje v důchodu 19,5 procenta z celkových příjmů penzistů.

Závislost na státní penzi ve světě

Otázkou tedy je, zda nám bude stát dávat v budoucnu tak vysokou penzi, abychom z ní dokázali vyžít. Podíváme-li se na vývoj výše vypláceného důchodu v minulých dvou desetiletích v České republice, na první pohled se zdá, že roste. Spolu s rostoucí penzi je však nutné brát v úvahu také inflaci. Ve skutečnosti se tedy důchod snižuje. Prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda si myslí, že dnešní 35letí budou mít penzi od státu dokonce poloviční, než je teď (více čtěte zde).

Nepřehlédněte

Spočítejte si výši své penze on-line na FINmarket.cz.

Na nepříznivý vývoj důchodů upozorňuje i kalkulačka ministerstva práce a sociálních věcí, pomocí které si můžete vypočítat přibližnou výši svého důchodu. Více v článku Spočítali jsme důchodové vyhlídky...

Příklad: V případě, že jste muž, pobíráte měsíčně 24 061 korun, což je průměrná mzda v České republice a odcházel byste do penze letos, byl by váš důchod od státu podle ministerské kalkulačky 11 264 korun měsíčně.

Pokud půjdete do důchodu za deset let, sníží se měsíční penze na 10 314 korun. 
Dnešní čtyřicátník půjde do penze v roce 2040 a v současných cenách ho čeká měsíční penze 8 133 korun.

Nejhorší vyhlídky mají ti, kteří se narodili po revoluci, tedy po roce 1989, pro ně stát předvídá penzijní dávky ve výši pouhých 6 346 korun.

Druhý pilíř v Evropě

Penzijní systém pálí všechny vyspělé státy světa. Výraznou roli v důchodové politice hraje i takzvaný druhý pilíř. V Evropě funguje již léta. V některých státech je dokonce povinný (Bulharsko, Maďarsko, Polsko nebo Švédsko). Nepovinný, ovšem zároveň hojně využívaný, je v USA, Velké Británii, Dánsku či Nizozemí.

Právě dánský a nizozemský systém byly v minulých letech označeny studií společnosti Mercer za nejefektivnější a nejudržitelnější penzijní systémy světa.

V Nizozemí je věk odchodu do důchodu stanoven na 65 let, s jeho dalším zvyšováním se nepočítá. Stěžejní roli v důchodovém systému má právě druhý pilíř. Hlavní roli v něm hrají úspory zaměstnanců a příspěvky jejich zaměstnavatelů, které stát podporuje nejrůznějšími daňovými výhodami.

Výsledkem je 96procentní účast ve druhém pilíři. Výše, jakou se zaměstnavatel podílí na důchodovém spoření svých zaměstnanců, závisí na kolektivním vyjednávání. Příspěvky zaměstnavatele do druhého pilíře jsou obvykle mezi šesti a 10 procenty hrubé mzdy, sami zaměstnanci si do druhého pilíře ukládají tři až sedm procent ze své výplaty.

Nizozemci pak mohou počítat s penzí kolem sta procent minulých příjmů, méně než polovinu tvoří dávky od státu, většinu pak úspory z druhého pilíře.

V Česku je zájem mizivý

Dorovnat snižující se státní penzi pomocí vlastního spoření se snaží i v Česku, od ledna stát zavedl druhý pilíř. Zatím do něj vstoupilo kolem 50 tisíc zájemců, což je výrazně méně, než se očekávalo. Původní odhady byly půl milionu účastníků do konce června.

"Jedním z problémů je malá informovanost občanů. Výjimkou nejsou klienti, kteří o penzijní reformě vůbec neslyšeli a mají minimální povědomí o povinných odvodech ze mzdy do důchodového systému. Druhým faktorem je obava o budoucí fungování pilíře v případě, že se k moci dostane opozice," vysvětluje rozpaky Čechů Josef Beneš.

Jeho slova potvrdil i výsledek průzkumu agentury Ipsos pro společnost Partners. Například sotva desetina Čechů tuší, jaké jsou přesné odvody do prvního pilíře, z něhož jsou vypláceni současní důchodci, 44 procent uvedlo špatnou odpověď a 48 procent pak zcela netuší, jak vysoké ty odvody vlastně jsou. 

Graf: Víte, kolik odvádíte z hrubé mzdy na sociální pojištění?

Podle investičního analytika společnosti Partners Aleše Tůmy může i tato neznalost ovlivnit rozhodnutí o vstupu do druhého pilíře. "Lidé slyší dvě plus tři procenta, ale protože nevědí, k čemu tato čísla vztáhnout, mohou nesprávně vyhodnotit vhodnost spoření ve druhém pilíři," domnívá se analytik.

A důvodů, proč Češi druhý pilíř ignorují, je víc. Nevěří sice, že se o ně stát v budoucnu postará, ale nevěří ani tomu, že by současná reforma přežila byť i jen jedno volební období. Dalším důvodem je nemožnost ze systému vystoupit. Účastníci průzkumu pro společnost Partners volili jako nejčastější důvod proč se nezapojí "znárodnění" fondů. Zhruba čtvrtina Čechů si na penzi spoří jinde. 

Graf: Z jakého důvodu se nezapojíte do druhého pilíře?

"Obavy ze znárodnění jsou naprosto liché, a kdyby Česká republika byla v takové situaci, aby byla nucena k tomuto kroku přistoupit, tak kolik by asi byla schopna vyplácet v pilíři prvním?" vyvrací obavy generální ředitel Partners Petr Borkovec a doplňuje, že odvody do druhého pilíře jsou v Česku minimální oproti odvodům v okolních zemích, a i tam došlo jen ke snížení odvodů. Ani na Kypru penzijní fondy neznárodnili.

"Myslíme si, že podoba reformy není ideální a určitě bychom si ji dokázali představit lepší, ale je to začátek a alespoň první krok k tomu vzít část prostředků, které padají do černé díry státu, a spořit si je na vlastním účtu. Upřímně si myslím, že vložení oněch pěti procent do fondu silné nadnárodní finanční instituce je větší jistota než u českého státu," dodává Petr Borkovec. 

Věříte, že druhý pilíř v Česku vydrží?

celkem hlasů: 10413

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 7639
Ne 2154
Ano, ale budou v něm úpravy 620

K negativní náladě ve společnosti přispívá podle odborníků i špatná komunikace ve vysvětlování důchodové reformy ze strany státu a komplikovaný proces pro registraci poradců (obtížná a drahá certifikace).

Ani certifikovaný poradce však nemusí vždy poradit dokonale, vždy je dobré spoléhat na svůj rozum a definitivní rozhodnutí neuspěchat (přečtěte si jeden odstrašující příklad). Jaké jsou výhody a nevýhody druhého pilíře najdete zde. Když si kupujete novou lednici, také nejdete do prvního obchodu, ale provedete důkladný výběr předem. A to je lednice přístroj s životností kolem deseti let, do druhého pilíře se, pokud ho další vláda nezruší, upisujete navždy. 

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Tři možnosti, kdy odejít do důchodu a za jakých podmínek

Ilustrační snímek

Je vám 55 plus, vaši rodiče ve stejném věku už „stříhali penzijní metr", ale váš důchod je zatím v nedohlednu. Už byste...

Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Souhrn 18.6: - Trump zcela otočil ladění trhů, euro oslabilo kvůli ECB, ropa se ...

Souhrn 18.6: - Trump zcela otočil ladění trhů, euro oslabilo kvůli ECB, ropa se ...

Kurzy.cz Pražská burza dnes při stále pouze podprůměrné likviditě pouze lehce rostla. Evropské akciové trhy po nejistém dopoledn...

Najdete na iDNES.cz