Budoucí penze: Pětatřicátníkům a starším zbývá na rozhodnutí měsíc

aktualizováno 
Poslední termín ke vstupu do druhého pilíře pro lidi nad 35 let je 30. června. Do té doby by měli zvážit všechna pro a proti, rozhodnutí je závazné a neměnné. Přinášíme přehled nejpodstatnějších pro a proti, které je dobré brát v úvahu.
Ti, kdo půjdou do důchodu po roce 2018, musí mít odpracováno (= být pojištěni) 35 let. Pokud tuto podmínku nesplní, věk odchodu do penze se jim může o pět let prodloužit. Ilustrační snímek

Ti, kdo půjdou do důchodu po roce 2018, musí mít odpracováno (= být pojištěni) 35 let. Pokud tuto podmínku nesplní, věk odchodu do penze se jim může o pět let prodloužit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ke třem procentům, která ve druhém pilíři přistanou ze sociálního zabezpečení, musíte přidat dvě procenta ze své peněženky. Jsou to dvě procenta vaší hrubé mzdy, o něž se však sníží vaše čistá mzda.

Budoucnost druhého pilíře je poněkud nejistá. Sociální demokracie opakovaně tvrdí, že pokud bude vládnout, druhý pilíř zruší. Lidé by neměli přijít o vložené peníze, ale představa důchodu, který si částečně zabezpečíte sami, by tím padla.

Když se jednou do druhého pilíře upíšete, je to nastálo. Z každého zdanitelného příjmu dostanete na účet o dvě procenta hrubé mzdy méně než dosud. U průměrné mzdy 23 500 korun je to 470 korun měsíčně.

Podpisem smlouvy o důchodovém spoření se automaticky snižují vaše nároky na státní penzi z průběžného systému. Váš státní důchod bude až o 15 procent nižší, než kdybyste do druhého pilíře vůbec nevstoupili.

Peníze z druhého pilíře vám mohou být vypláceny nejdříve ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na důchod.

Nepřehlédněte

Dnešní třicátníci mají věk stanovený (zatím) na 68 let, nezávisle na pohlaví či počtu dětí. Musí také naplnit povinný počet let pojištění.

Ti, kdo půjdou do důchodu po roce 2018, musí mít odpracováno (= být pojištěni) 35 let. Pokud tuto podmínku nesplní, věk odchodu do penze se jim může o pět let prodloužit.

Až se dožijete důchodového věku, nemusí být vaše perspektivy nejrůžovější. I kdybyste však byli vážně nemocní, nemůžete si peníze z druhého pilíře najednou vybrat. Jsou určeny k vyplácení renty, která je buď doživotní, nebo 20letá. Můžete ji stanovit tak, aby ji případně mohli zdědit vaši blízcí.

Tři procenta z hrubé mzdy, jež by bez náhrady skončila v průběžném systému, máte šanci spořit na svém individuálním účtu.

Ovlivníte výši svého budoucího důchodu, protože tyto prostředky jsou určeny jako vaše zabezpečení na stáří a na dobu, kdy takzvaný státní důchod (z průběžného systému, který je vyplácen teď) s nejvyšší pravděpodobností výrazně poklesne.

Z druhého pilíře sice není úniku, ale nemusíte se bát, že byste platili něco navíc, když třeba přijdete o práci. Příspěvek do druhého pilíře se odvádí ze zdanitelných příjmů, pokud je nemáte, neplatíte nic.

Zatímco dnes všechny příspěvky na sociální pojištění končí v průběžném systému, ve druhém pilíři jsou vaše. A dokonce je mohou zdědit vaši příbuzní v případě, že byste se důchodu nedožili.

Peníze uložené do penzijní společnosti se budou investovat do podílových fondů. Za takovou investici se platí, ale v druhém pilíři jsou poplatky nižší, než kdybyste investovali sami.

Důchodové spoření

Popis důchodového spoření a kalkulačku naleznete na FINmarket.cz. Můžete si také objednat schůzku s důchodovým poradcem.

Autor:

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

KVÍZ: Obstáli byste v odborné zkoušce úvěrových poradců?

Ilustrační snímek

Každý, kdo se přímo podílí na poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, musí složit zkoušku...

Další z rubriky

Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....

Fakta o invalidním důchodu: nezíská ho každý a má to i další omezení

Ilustrační snímek

Úraz nebo vážná nemoc mohou citelně zasáhnout každého, často s sebou nesou i finanční dopady. Většina lidí si to...

PŘEHLEDNĚ: Tři možnosti, kdy odejít do důchodu a za jakých podmínek

Ilustrační snímek

Je vám 55 plus, vaši rodiče ve stejném věku už „stříhali penzijní metr", ale váš důchod je zatím v nedohlednu. Už byste...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Kurzy.cz Měla by Česká republika přijmout společnou evropskou měnu? To byla další otázka, kterou redakce TN.cz položila stranám ...

Najdete na iDNES.cz