Budoucí penze: Pětatřicátníkům a starším zbývá na rozhodnutí měsíc

aktualizováno 
Poslední termín ke vstupu do druhého pilíře pro lidi nad 35 let je 30. června. Do té doby by měli zvážit všechna pro a proti, rozhodnutí je závazné a neměnné. Přinášíme přehled nejpodstatnějších pro a proti, které je dobré brát v úvahu.
Ti, kdo půjdou do důchodu po roce 2018, musí mít odpracováno (= být pojištěni) 35 let. Pokud tuto podmínku nesplní, věk odchodu do penze se jim může o pět let prodloužit. Ilustrační snímek

Ti, kdo půjdou do důchodu po roce 2018, musí mít odpracováno (= být pojištěni) 35 let. Pokud tuto podmínku nesplní, věk odchodu do penze se jim může o pět let prodloužit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ke třem procentům, která ve druhém pilíři přistanou ze sociálního zabezpečení, musíte přidat dvě procenta ze své peněženky. Jsou to dvě procenta vaší hrubé mzdy, o něž se však sníží vaše čistá mzda.

Budoucnost druhého pilíře je poněkud nejistá. Sociální demokracie opakovaně tvrdí, že pokud bude vládnout, druhý pilíř zruší. Lidé by neměli přijít o vložené peníze, ale představa důchodu, který si částečně zabezpečíte sami, by tím padla.

Když se jednou do druhého pilíře upíšete, je to nastálo. Z každého zdanitelného příjmu dostanete na účet o dvě procenta hrubé mzdy méně než dosud. U průměrné mzdy 23 500 korun je to 470 korun měsíčně.

Podpisem smlouvy o důchodovém spoření se automaticky snižují vaše nároky na státní penzi z průběžného systému. Váš státní důchod bude až o 15 procent nižší, než kdybyste do druhého pilíře vůbec nevstoupili.

Peníze z druhého pilíře vám mohou být vypláceny nejdříve ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na důchod.

Nepřehlédněte

Dnešní třicátníci mají věk stanovený (zatím) na 68 let, nezávisle na pohlaví či počtu dětí. Musí také naplnit povinný počet let pojištění.

Ti, kdo půjdou do důchodu po roce 2018, musí mít odpracováno (= být pojištěni) 35 let. Pokud tuto podmínku nesplní, věk odchodu do penze se jim může o pět let prodloužit.

Až se dožijete důchodového věku, nemusí být vaše perspektivy nejrůžovější. I kdybyste však byli vážně nemocní, nemůžete si peníze z druhého pilíře najednou vybrat. Jsou určeny k vyplácení renty, která je buď doživotní, nebo 20letá. Můžete ji stanovit tak, aby ji případně mohli zdědit vaši blízcí.

Tři procenta z hrubé mzdy, jež by bez náhrady skončila v průběžném systému, máte šanci spořit na svém individuálním účtu.

Ovlivníte výši svého budoucího důchodu, protože tyto prostředky jsou určeny jako vaše zabezpečení na stáří a na dobu, kdy takzvaný státní důchod (z průběžného systému, který je vyplácen teď) s nejvyšší pravděpodobností výrazně poklesne.

Z druhého pilíře sice není úniku, ale nemusíte se bát, že byste platili něco navíc, když třeba přijdete o práci. Příspěvek do druhého pilíře se odvádí ze zdanitelných příjmů, pokud je nemáte, neplatíte nic.

Zatímco dnes všechny příspěvky na sociální pojištění končí v průběžném systému, ve druhém pilíři jsou vaše. A dokonce je mohou zdědit vaši příbuzní v případě, že byste se důchodu nedožili.

Peníze uložené do penzijní společnosti se budou investovat do podílových fondů. Za takovou investici se platí, ale v druhém pilíři jsou poplatky nižší, než kdybyste investovali sami.

Důchodové spoření

Popis důchodového spoření a kalkulačku naleznete na FINmarket.cz. Můžete si také objednat schůzku s důchodovým poradcem.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

V doplňkovém penzijním spoření v roce 2017 přálo štěstí odvážným

Ilustrační snímek

Růst akciových trhů loni pomohl těm, kdo na penzi spoří v dynamičtějších fondech, konzervativní investory naopak...

Kdy a proč platit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia

Ilustrační snímek

Čerství absolventi středních, vyšších a vysokých škol nebo jejich rodiče se často ptají, zda musí hned po ukončení...

Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....

Počasí: Česko v sevření mrazu. Kdy se zase oteplí?

Počasí: Česko v sevření mrazu. Kdy se zase oteplí?

Kurzy.cz Česko sevřely pořádné mrazy, které braly dokonce životy. Studený charakter počasí navíc dlouhodobě vydrží, o víkendu ná...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVISOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz