Tomáš Prouza odpovídá na dotazy čtenářů
Osobnost odpovídá
Litujeme, ale zadávání otázek bylo možné pouze do 18. října 2011 do 10:50. Nyní osobnost odpovídá na již položené otázky.
OTÁZKA:
Dobrý den, co si myslíte o regulaci reklamy na finanční úvěrové produkty? Zdá se mi že nové zákony (RPSN, informování o něm) příliš nepomohly, reklamy dál lákají na zadlužení se kvůli dovolené apod., akorát dole na obrazovce svítí 5 řádků nečitelného textu. Dnes, kdy je tvrdě regulovaná tabáková i alkoholová reklama, se zákonitě nabízí i úplný zákaz reklam na úvěry. Myslíte, že by to mělo smysl? Nebo by je cesta v samoregulaci finanční reklamy? Dělají to někde v zahraničí vyloženě dobře, že bychom si mohli vzít příklad?
Martin
ODPOVĚĎ:
Dnešní regulace je hodně špatná. Myslím, že by stačilo, aby klient povinně dostal tři čísla - jaká je RPSN, kolik zaplatí měsíčně a kolik za úvěr zaplatí celkem. RPSN využije těch pár lidí, kteří vědí, o co jde, pro většinu lidí by byl rozhodující ten poslední údaj, protože jim často nedochází, že za půjčených 20 000 Kč zaplatí celkem 32 000 Kč. Druhou důležitou věcí, kterou by měl stát regulovat a přísně hlídat, je jasné informování o sankcích a pokutách. A měly by být jasně dané stropy, protože sankce, pomocí kterých se zdvojnásobí dlužná částka, je skutečné zvěrstvo.
Děkuji všem čtěnářům iDnes za dotazy a přeji hezký den. Tomáš Prouza
18.10.2011 11:51
OTÁZKA:
Dobry den, sporim si na duchod (je mi 28 let) pomoci investicniho zivotniho pojisteni (hodlam si sporit do 60 let, uz sporim 2 roky, kazdy mesic) , ale velky podil z te castky jde do akciovych fondu, neni v soucasne dobe "bezpecnejsi" investovat do komodit ci dluhopisu? Nebo je v tom dlouhem casovem horizontu (cca 30 let) jedno?
Jana
ODPOVĚĎ:
V dlouhodobém horizontu je nejlepší kombinace akcií a komodit, do dluhopisů má cenu začít portfolio převádět až 10 let před důchodem. Spíš je otázkou, proč si spoříte přes životní pojištění, kde jsou poplatky mnohem vyšší než když budete investovat přímo do podílových fondů.
18.10.2011 11:47
OTÁZKA:
Dobrý den, je lepší sjednat si pojistku sám u pojišťovny nebo skrze nějakou společnost (např. Broker Consulting)? Chápu, že lidé, kteří se tim profesně zajímají mají lepší rozhled, více informací atd. Jsou v tom skryté nějaké nevýhody pro klienta, provede-li svou pojistku přes poradenskou společnost/agenta? Díky.
Ilona
ODPOVĚĎ:
Výhodou cesty přes poradce je šance získat jednoduše porovnání několika produktů, přímo na přepážce nic neušetříte. Osobně bych volil poradce.
18.10.2011 11:45
OTÁZKA:
Dobrý den, jaký je Váš názor na investiční životní pojištění jako nástroj zajištění stáří? Nejsou tam příliš vysoké poplatky? A co si myslíte o připravované důchodové reformě? Není tam příliš vysoké riziko, že budou peníze zůstávat v systému staletí, a to i ty mnou vložené?
Děkuji.
Jaroslav V.
ODPOVĚĎ:
IŽP je rozhodně příliš drahý nástroj na spoření na penzi, investovat přímo do podílových fondů vyjde výrazně levněji. Penzijní reforma bude výhodná pro lidi s vysokými příjmy, lidem s příjmy průměrnými nic nepřinese a pro spoření bych osobně používal jiné produkty než ty, které přijdou s reformou.
18.10.2011 11:44
OTÁZKA:
co mám dělat když nebudu moci splácet hypotéku kvůli ztratě zaměstnání?
Jaroslav
ODPOVĚĎ:
Jděte především do banky, upozorněte je na problém a hledejte řešení. Pokud přijdete sám, banka vám obvykle nabídle odložení splátek nebo prodloužení hypotéky a tím i snížení měsíčních splátek. Rozhodně nenechte situaci vyhnít, pak se totiž na vás bude banka dívat jako na dlužníka a bude méně vstřícná.
18.10.2011 11:42
OTÁZKA:
Dobrý den, je mi 28 let, jsem z Prahy, měsíční příjem mám zhruba o 1/2 větší než je hrubá mzda..chci si s přítelkyní, která je studentka a zbývá jí 2 roky do dodělání školy, vzít hypotéku. Podle mých propočtů budu potřebovat 3 mega. Co byste mi poradil? Samozřejmě vycházím ze situace, kdy dám dohromady max. 100 tisíc...protože víc se mi prostě zatím našetřit nepodařilo.. Děkuji
XTER
ODPOVĚĎ:
Především jedna nefinanční rada - jste si jist, že se svou přítelkyní vydržíte? Společné hypotéky nesezdaných dvojic jsou v případě rozchodu velmi složité, zejména pokud ani jeden nemá na splátky. Druhá otázka - jste schopni si teď koupit byt, ve kterém budete chtít dalších 10 let zůstat? Možná je pro vás lepší ještě chvíli žít v nájmu a hypotéku řešit až ve chvíli, kdy si přítelkyně dodělá školu.
18.10.2011 11:41
OTÁZKA:
Co byste mi poradil. Bývalá nájemnice mi dluží cca 100 000 za nájemné a hlavně za energie. Vyplatí se dát ji k soudu, když nevím kde se teď nachází? Může soud rozhodnout i bez jejího vědomí a nakázat exekuci? Pokud to dojde až k exekuci, lze exekučně zabavovat i sociální dávky a v jaké výši? Děkuji
Kamil
ODPOVĚĎ:
Určitě dluh zažalujte, pokud ji soud nenajde, ustanoví jí opatrovníka, který bude hájit její zájmy i bez její přítomnosti. S rozsudkem pak můžete žádat o exekuci, zabavit lze jakýkoliv příjem nad zákonem stanovené minimum, tedy i část sociálních dávek.
18.10.2011 11:38
OTÁZKA:
Můžete mě prosím odkázat na nějakou dobrou konsolidační firmu? Narážím na samé podvodníky :( Děkuji.
Vlasta
ODPOVĚĎ:
Zkuste se obrátit na Poradnu při finanční tísni nebo na Asociaci občanských poraden, budou umět doporučit nejlepší cestu v místě vašeho bydliště.
18.10.2011 11:36
OTÁZKA:
Začal jsem stavit domek se svou přítelkyní. Po nějaké době jsme se rozešli.Domek je napsaný na KŮ na nás oba, ale pozemek na kterém leží je napsán na mě. Přitelkyni nic nedlužím, ale mám strach, že jednou se zadluží, nebo bude mít problémy s exekutori a půjdou i na mě. Ona chce tu svoji část převest na mě, ale nechceme platit darovací dan (3%)? Jak to máme udělat. Ona je v KŮ zapsána na ten dům omylem, ale už se stalo no
Jarek
ODPOVĚĎ:
Pokud skutečně prokážete, že její zápis je omylem, katastr zápis opraví. Pokud to prokázat nemůžete, je darování bohužel jedinou cestou. Rozhodně se ale na řešení nevykašlete, může vám to do budoucna hodně zkomplikovat život...
18.10.2011 11:36
OTÁZKA:
Dobrý den, mám dluh cca 20 tisíc díky kontokorentu, 30 tisíc na kreditce + dlouhodobý úvěr (zbývá 7 let a cca 50 tisíc). Peníze vydělávám nepravidelně, jsem živnostník. Jak se nejlépe dostat z tohoto začarovaného kruhu? Předem děkuji za odpověď.
Ivan
ODPOVĚĎ:
Ideálně zvýšením příjmů, je ale otázkou, jak reálné to pro vás je. A pak už jen tvrdou a nepříjemnou disciplínou omezování výdajů - každá pětistovka navíc se v téhle situaci hodí a čím dříve se osvobodíte, tím pro vás lépe.
18.10.2011 11:34
OTÁZKA:
Dobrý den, mám dotaz: plynárenská společnost nám nyní oznámila, že u nich máme doplatek 232 Kč, který je ovšem z roku 2009. Nikdo nás celé dva roky nekontaktoval, neposlal žádnou výzvu, ani údajný nedoplatek nezakalkulovali do následujících vyúčtování, což bych předpokládala, že provedou jako první věc. S nedoplatek vyrukovali v momentě, kdy jsme jim sdělili, že bychom rádi nějakou slevičku stálého zákazníka po letech anebo že přejdeme ke konkurenci, od níž máme lepší nabídku. Není to zvláštní? Zažádala jsem, ať nám pošlou výpočet, jak podle nich k nedoplatku došlo, doposud nedorazil. Jsou povinni nás o nedoplatku informovat? A v jaké časové lhůtě? Je legální požadovat zaplacení dva roky starého nedoplatku, když mezitím proběhla jiná vyúčtování a nikdo se nikdy o ničem nezmínil? Děkuji za odpověď.
Janka
ODPOVĚĎ:
Požadavek na splacení dva roky starého dluhu legální je, ale jinak je postup poměrně netradiční, dluhy by se měly objevovat v pravidelném vyúčtování. Uvidíte, co vám pošlou.
18.10.2011 11:33
OTÁZKA:
Dobrý den,
co je, prosím, podstatou americké hypotéky, resp. čím se liší od ostatních hypoték a ve kterých případech je vhodná?
Děkuji za odpověď. :-)
Hana
ODPOVĚĎ:
U klasické hypotéky zastavujete nemovitost, abyste si ji koupil (nebo nějakou jinou). U americké hypotéky zastavujete svou nemovitost a peníze od banky můžete využít na cokoliv - splacení dluhů, nové auto, vzdělání pro děti... Tyto hypotéky mají obvykle o něco vyšší sazbu, ale pořád jsou výrazně levnější než spotřebitelské úvěry.
18.10.2011 11:31
OTÁZKA:
Zmiňoval jste americkou hypotéku, v případě, že vlastním byt v hodnotě cca 1mil. Kč, zbývá doplatit cca 250tis. hypotéku, ale je na nás uvalena exekuce, jakou společnost byste nám doporučil? Banka sice v reklamách slibuje, v konkrétním případě však americkou hypotéku neposkytne...:-( Děkuji
Lucka
ODPOVĚĎ:
Zkuste nejprve nějakého finančního nebo hypotečního poradce, obvykle se dobře orientují v metodikách bank a budou vědět, kde to má cenu zkusit a kde ne.
18.10.2011 11:29
OTÁZKA:
Mám hypotéku na dům, z důvodu snížení platu jsem platil hypotéku s max. 11 denním zpožděním, přesto jsem veden v registru dlužníků. Jakou mám možnost, abych byl z registru dlužníků vyjmut?
Michal Kuchyňka
ODPOVĚĎ:
Musíte se dohodnout s bankou, aby výmaz nechala provést.
18.10.2011 11:28
OTÁZKA:
Dobrý den dluhy nemám a ve financích ce orientuji celkem slušně. Potřebovala bych vědět pořádaji-li se nejaké kurzy na orientaci v investicích..
sn63
ODPOVĚĎ:
Kurzy existují, pořádají je některé investiční společnosti a velcí obchodníci s cennými papíry, řadu zajímavého se dovíte také na finančních webech.
18.10.2011 11:27
předchozí | 1 2 3 4 | další |
Upozornění
Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.