Vladimír Brůna, investiční odborník

Vladimír Brůna, investiční odborník | foto: archiv Vladimíra Brůny

KOMENTÁŘ: Investování je maraton, který za vás nikdo neuběhne

  • 0
Investování je běh na dlouhou trať. Lidé se bojí do něj jít, protože si myslí, že je příliš složité. Ale tak to jen prezentují různí poradci a zprostředkovatelé, kteří se na něm snaží přiživit. Stejně jako u maratonu, oni to za vás neuběhnou, říká ve svém komentáři investor Vladimír Brůna.

Nechat peníze ležet ale znamená nechat se porazit inflací. Veškerá rizika nesete vy jako investor. Pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad, tak vám v průběhu nedojdou síly.

Určete si investiční horizont

Nejdůležitější je určit si investiční horizont, tedy váš cíl v investování. Fungujícím příměrem je opět běhání - jiným tempem přece běžíte závod na 10 km a jiným tempem zase maraton.

Pokud je váš investiční horizont krátký, nehodí se například investovat do nemovitostí, fyzických drahých kovů a podobných dlouhodobých investic. U fyzických kovů budete dlouho překonávat rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou a nemovitosti nejsou rychle likvidní.

Jestliže jste si nastavili váš investiční horizont několik desítek let, spořicí účty a termínované vklady závod s inflací nevyhrají. Pokud jste například mladí a nacházíte se na startu závodu a ještě jste nezačali investovat, můžete jít do akcií. Jejich cena sice více kolísá, ale v dlouhém období nesou vyšší výnos než krátkodobé investice.

Vladimír Brůna

Vladimír Brůna, investiční odborník
  • Je uznávaný investiční odborník.
  • Vysokoškolský diplom získal na Fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze. Vzdělání si prohloubil jako člen Asociace certifikovaných účetních.
  • Profesní kariéru zahájil u firmy Ernst & Young Audit, následně zastával manažerské a vedoucí pozice v Česku i zahraničí.
  • V Londýně se setkával s úspěšnými investory. Zkušenosti zúročil jako zakladatel několika investičních společností.
  • Věnuje se rovněž osvětě a poradenství v oblasti financí a investování.

Když se už v rámci investic spíše blížíte k cíli, měli byste investovat více na jistotu, velký propad hodnoty už byste nemuseli před cílem dohnat.

Investujte pravidelně, jednorázovky tolik nepřinesou

Stejně jako při běhání, i v investování to bez pravidelného tréninku nejde. Jakmile spoléháte na to, že jednou za čas zainvestujete hodně a pak dlouho nic, váš výsledek bude pravděpodobně horší, než když budete investovat pravidelně měsíčně menší částku.

Tím si průměrujete cenu. Ssem přesvědčen, že nic chytřejšího, než pravidelné investování, zatím nikdo nevymyslel.

Stejně jako při maratonu se nedíváte na hodinky každých 100 metrů, není potřeba při dlouhodobém pravidelném investování kontrolovat finanční trhy několikrát denně. Zbytečně se tak lidé stresují a dělají pak chybná rozhodnutí.

Diverzifikace znamená nevsázet všechno na jednu kartu

Jednou z nejdůležitějších zásad je nevsázet celý majetek na jednu kartu. Investování není loterie. Peníze i majetek rozložte do různých investic.

Zároveň je ale nutné, aby se tyto různé investiční možnosti nechovaly ve stejné situaci stejně, tomu se odborně říká korelace. Pak by hrozilo, že investor může prodělat u více typů investic naráz. Například když vsadíte velkou část peněz do stejného typu akcií a ty z nějakého důvodů všechny poklesnou.

Je vhodné mít své investice na sobě nezávislé. Příkladem z nedávna je, když při vypuknutí covidu začala klesat cena většiny akcií, ale například prudce rostly akcie některých farmaceutických firem. Nebo při vypuknutí konfliktu na Ukrajině byly také finanční trhy nervózní, ale zhodnotily se akcie zbrojařských firem a cena zlata se dostala na historická maxima.

Najděte kompromis mezi rizikem, výnosem, a likviditou

V investování je nutné najít kompromis mezi rizikem, likviditou a výnosem. Nejvýnosnější investice nebude bezriziková, protože pak by ji všichni chtěli a cena této investice by vzrostla a už by nebyla tak výhodná.

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

U rizika pamatujte na to, že čím vyšší výnos od své investice chcete, tím větší riziko podstupujete. Rizikem je nebezpečí, že skutečný budoucí výnos investice bude jiný než ten, který čekáte. Investice s velkým potenciálem výnosu jsou vždy rizikové. A pozor, rizikové investice nemají automatický potenciál být výnosné.

Likvidita je energie. Je to schopnost investici přeměnit v peníze. Čím rychleji a jednodušeji to jde, tím je investice likvidnější.

Kdo si nenechá žádné peníze, může zkrachovat

Stejně tak při investování – kdo si nenechá žádnou likviditu, může zkolabovat. Nebo při poklesu investic přijít o ty nejlepší příležitosti.

Výnos je rozdíl mezi tím, co jste vložili a pak na konci dostali. Je to ta sladká odměna, kterou získáme. Vzdali jsme se na určitou dobu spotřeby, abychom pak mohli utratit více. Výnos je něco jako pivo nebo čokoláda po závodě.

U investic přemýšlím, jaký je nejhorší scénář, který může nastat. Nikdy se nenechám nalákat na vidinu toho nejlepšího scénáře. Úspěšní investoři říkají často „ne“.

I já sám zažil pár menších neúspěchů a takzvaně zaplatil školné. Jinými slovy jsem byl vyškolen. Hlavně ze začátku. Toto pomyslné školné ale bylo vždy jen v takové výši, kolik jsem mohl a případně plánoval prohrát.