Spořitelna a Raiffeisenbank zahýbaly sazebníkem

aktualizováno 
Bankovní poplatky jsou trnem v oku velmi široké veřejnosti. Už poměrně dlouhou dobu probíhá ostře sledovaný boj o nalezení vhodného kompromisu mezi přáními klientů a požadavky bank a je patrná snaha odstranit alespoň některé absurdity, které lze v sazebnících našich bank až doposud nalézt.
Koule, peníze (c) profimedia.cz/corbis

Koule, peníze (c) profimedia.cz/corbis

Na neutěšenou situaci v poplatkové politice bank obecně upozornil server www.bankovnipoplatky.com vyhlášením ankety „O nejabsurdnější bankovní poplatek“. Vítězně z ní vyšel poplatek za příchozí položky, který do té doby neuplatňovala pouze Citibank, jak u tuzemských, tak ani zahraničních příchozích položek. První větší bankou, která na výsledky ankety zareagovala, byla Poštovní spořitelna, následovala ji ještě eBanka a od 1. září také Raiffeisenbank. Všechny uvedené banky tento poplatek ze svého sazebníku odstranily, bohužel však zůstaly osamocené.

V září banky nezazářily

První zářijový den přinesl změnu sazebníku klientům České spořitelny. Objevilo se v něm několik nových položek, např. z pohledu držitele platební karty této banky jistě zajímavá možnost změnit si PIN v bankomatu, prozatím však s výjimkou karet Diners, za poplatek 50 korun.

Novinkou nejen v sazebníku banky, ale též v nabídce produktů je ČS Hypotéka na počkání a úprava neminula ani spotřebitelské a hotovostní hypoteční úvěry, tzv. americké hypotéky. Nyní tak měsíční správa a vedení úvěrového účtu (americké hypotéky) přijde na 97 Kč měsíčně, původně 49 Kč. Přijetí, posouzení a vyhodnocení žádosti o úvěr vyjde žadatele na 0,8 % z požadované výše úvěru, minimálně však na 5 a maximálně na 20 tisíc Kč (původní limity byly přitom 400 Kč a maximální 7 tisíc Kč).

Drobnější úpravy přinesl nový měsíc i klientům Poštovní spořitelny. Výjimkou je například  úprava položky za správu a vedení spotřebitelského úvěru – spotřebitelského úvěru na bydlení. Ta je nyní oceněna 50 korunami měsíčně, původní cena byla přitom 33 korun. Novinkou jsou zde ještě dvě položky u pojištění poskytovaným k platebním kartám, a to pojištění Exclusive Family a Gold Family ke kartě Gold a Business s roční sazbou 1200 Kč.

popisekINTERNET: HACKEŘI ÚTOČÍ
jak můžete ochránit svůj účet


Zřejmě největší překvapení pak uchystala na počátek dalšího školního roku Raiffeisenbank, která úprav ve svém sazebníku provedla nejvíce, a to oběma směry. Změnou pozitivní, tedy odstranění některých položek ze sazebníku je například již uvedené zrušení poplatku za přijetí domácí platby (doposud podle druhu účtu 4-7 korun, nyní zdarma).

Zdarma je nyní možné také požádat o zaslání náhradní sady jednorázových transakčních hesel nebo zrušit služby přímého bankovnictví či kontokorent. Klienti se nyní nemusí poplatku obávat ani v případě, že jejich reklamace bude uznána jako neoprávněná, neboť původní hodnotu 200 korun v sazebníku nahradilo slovíčko zdarma.

Opačným směrem se však ubíraly poplatky za vedení jednotlivých účtů (např. Kompletkonto Start původně 45 Kč, od 1.9. stojí 54 Kč měsíčně), podražil též bezhotovostní tuzemský platební styk. Např. platba do jiné banky v ČR přes telefonní bankovnictví do konce srpna za 5 korun, nyní 7 korun. Zpoplatnění se dočkaly i některé bankou nabízené úvěry, například Rychlá půjčka poskytovaná do konce srpna zdarma nyní přijde na 1 % z výše poskytnutého úvěru, minimálně 500 a maximálně 3 500 korun. Za zmínku jistě stojí nově i první dva výběry v měsíci z bankomatu Raiffeisenbank zdarma (původně 5 za výběr). Třetí a další výběr však podražil z 9 Kč na nynějších 19 Kč.

Pohled do budoucnosti

S úpravami své poplatkové politiky v nadcházející době nepočítá zatím Živnobanka, ani ČSOB. Od listopadu změnu naopak chystá HVB Bank a s předstihem k datu 15.9. oznámila také úpravu sazebníku Komerční banka, nicméně se podle vyjádření tiskového oddělení nejedná o změny výrazné. Uvidíme.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Kurzy.cz Odpověď na otázku uvedenou v nadpisu by dle mého názoru měla znít, že z většiny již ano. Alespoň při pohledu na vývoj i...

Najdete na iDNES.cz