Registr dlužníků: pochybili operátoři?

aktualizováno 
Vstup mobilních operátorů do úvěrového registru SOLUS na začátku podzimu 2005 byl událostí, kterou přivítali všichni jeho dosavadní členové – banky a splátkové společnosti. Získaly totiž možnost nahlédnout do platební morálky zájemce o úvěr z dalšího úhlu. Mohou zjistit, zda nedluží operátorům nějaký měsíční paušál.
telefon

telefon | foto: Profimedia.cz

Zřejmě však tato událost nebude úplně bezproblémová. Podnět k prošetření tohoto vstupu z důvodu možného porušení zákona č. 101/2002 Sb., o ochraně osobních údajů podala v tomto týdnu advokátka Hana Marvanová Úřadu pro ochranu osobních údajů. Dle jejích tvrzení je tento vstup provázen porušením zákona, vzhledem k tomu, že zpracování osobních údajů neodpovídá podmínkám stanovených zákonem. Dle jejích zjištění lze zpracovávat osobní údaje pouze se souhlasem subjektu (klienta), který je jeho svobodným a vědomým projevem vůle.

Zároveň musí být klient informován o tom, pro jaký účel a jaké údajů dává. V případě mobilních operátorů je tento souhlas zařazen do Všeobecných podmínek, které klient musí akceptovat, pokud chce služby operátora využívat. Problém je tedy zejména v tom, že operátoři nemají podle Marvanové jednoznačný souhlas svých klientů se zpracováním osobních údajů. Sdružení SOLUS i operátoři toto odmítají. Sdružení uvedlo, že vstup operátorů do registru byl s Úřadem na ochranu osobních údajů konzultován a ten proti němu neměl žádné námitky.

HOTEL BURJ AL ARAB V DUBAJI

Kupte si hotelový pokoj a vydělejte. Dorazí nový druh investice v budoucnu i k nám? Více ZDE.

Pravdou je, že to, jakým způsobem mobilní operátoři avizovali vstup do registru, nebylo právě dostatečné, a tak dodnes mnoho jejich klientů využívajících paušálních služeb nemá potuchy o tom, že mohou být v registru uvedeni. Šance, že do něj budou zařazeni, je však poměrně malá, protože problémovým dlužníkem uvedeným v registru se stává klient zhruba po 90 dnech, tj. po nezaplacení 3 vyúčtování. Výslovné upozornění na to, že změna Všeobecných podmínek proběhne, sice byla např. Oskarem avizována na vyúčtování služeb, nebylo v ní však uvedeno, co bude obnášet. Naopak bylo zdůrazněno, že ceny a rozsah služeb se nemění, a to společně s odkazem, kde lze nové podmínky nalézt. Takové oznámení však nikoho příliš ke zjišťování změn nemotivuje, zvlášť klienty, kteří služby operátora beze změn využívají několik let. V každém případě je však možné souhlas se zveřejněním v registru u každého z operátorů odvolat, a to písemně, nebo v případě T-Mobilu i telefonicky, pokud uvedete heslo pro komunikaci.

Pro porovnání - když vstupovaly do registru SOLUS jednotlivé banky, požádaly buď své stávající klienty o doplnění souhlasu nebo klienty, kteří již služeb dané banky využívaly, nezařadily a teprve nové klienty oslovují a žádají o souhlas. Jeho udělení je však dobrovolné.

Myslíte, že operátoři měli oslovit své stávající zákazníky, aby jim poskytli souhlas s uveřejněním v registru, nebo se vám stávající postup zdá v pořádku? Napište nám své názory.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Poslední investiční kroky Warrena Buffetta odtajněny

Poslední investiční kroky Warrena Buffetta odtajněny

Kurzy.cz Warren Buffett, resp. společnost Berkshire Hathaway před třemi roky v průběhu 1. čtvrtletí 2016 vůbec poprvé začala do ...

Najdete na iDNES.cz