Nákup na úvěr před Vánoci? Vybírejte dobře!

aktualizováno 
Už od začátku podzimu lze pozorovat nejen zvýšený zájem lidí o nakupování v důsledku blížících se Vánoc, ale také zvýšený důraz na úvěrové produkty v marketingových kampaních finanční institucí. Co tedy banky pro zájemce o úvěr připravily?
Vánoce, předvánoční nákupy

Vánoce, předvánoční nákupy - Vánoce, předvánoční nákupy | foto: Otakar GrusserMF DNES

Nejvíce se o spotřebitelské úvěry začínají zajímat lidé právě na přelomu října a listopadu, kdy se pomalu rýsují plány na vánoční nákupy dárků, které obchodníci a finanční instituce podpoří masivní reklamní kampaní. V tuto dobu se pak mnoho lidí začne shánět po potvrzení příjmu a vyráží žádat o úvěr nebo kreditní kartu, aby měli z čeho financovat své nákupy.

Momentálně na trhu opět září se svými Expres půjčkami „v akci“ GE Money Bank. Nejenže nabízí úvěry na 50, 70 a 90 tisíc korun s pevnými „baťovskými“ splátkami 999 Kč, 1399 Kč a 1799 Kč dle výše půjčené částky. Doba splácení je vždy nastavena na 72 měsíců. RPSN s odkladem splátek se pohybuje okolo 12,77 %, bez odkladu splátek pak okolo 14,05 %. Zajímavostí a bonusem tohoto úvěru, který bance má nalákat další klientelu, je nejen čtyřměsíční odklad splátek, ale i možnost vyhrát automobil, pokud se úspěšný žadatel o úvěr po podepsání smlouvy zúčastní SMS soutěže.

Obchod, svět, zahraničí (c) profimedia.cz/corbis

Úvěr? Je libo nejlevnější, nebo nejdelší?
Čtěte ZDE.

GE Money Multiservis dokonce vylepšila svou kreditní Moneycard a slibuje každému novému majiteli  v období od 20. října do 31. prosince 2005 prodloužené padesátidenní bezúročné období karty na 4 měsíce. Tato nabídka se vztahuje na všechny bezhotovostní transakce provedené kartami vydanými v tomto období na obchodních místech téměř všech partnerů. Po vydání karty splácí klient každý měsíc alespoň minimální splátku (ve výši 5 nebo 10 % z čerpané částky úvěru), dlužná částka se přitom neúročí. Pokud klient nesplatí celou dlužnou částku do čtyř měsíců od data prvního nákupu, začne se částka úročit standardní úrokovou sazbou MoneyCard (tedy sazbu ve výši 19,8 % ročně, tj. 1,65 % měsíčně).

Kdo další nabízí výhody?

Dalšími bankami, které lákají klienty na výhodné spotřebitelské úvěry, je ČSOB a Poštovní spořitelna. ČSOB od poloviny října snížila úrokovou sazbu u ČSOB Půjčky na cokoliv z 13,9 % p.a. na 8,9 % p.a. Protože se jedná o garantovanou výši sazby pro všechny žadatele, stává se z této nabídky jedna z nejvýhodnějších na trhu. Ovšem s tím, že každý, jehož žádost bude kladně vyřízena, si musí zřídit běžný účet u ČSOB. Cenové zvýhodnění spotřebitelského úvěru nabízí i Poštovní spořitelna. Její úvěr se dá až do konce listopadu pořídit bez poplatku za vyřízení. Pro žadatele tato nabídka znamená úsporu mezi 300 Kč a 3500 Kč, tj. 1% z požadované částky.

Co ostatní hráči na trhu?

Nabídky ostatních (bank i finanční společností) rozhodně nezůstávají nečinně přihlížet. Všechny banky z první desítky na svých pobočkách, internetových stránkách či letácích informují o svých perfektních, rychlý či snadných půjčkách, které vám pomohou získat finance během několika hodin či dokonce minut. Další finanční instituce, např. splátkové společnosti jsou na tom s nabídkami podobně, avšak úrokové sazby mohou být o něco vyšší než v případě bankovních spotřebitelských úvěrů. Výjimkou je zde však online půjčka společnosti Cetelem, která slibuje úrokovou sazbu 7,5 % p.a.

Úrokové sazby nabízených půjček jsou rozhodně zajímavé, avšak rozhodně nehleďte jen na ně a výhody, které vám daná půjčka nabízí. Mnohem přesnější obrázek o její celkové výhodnosti získáte, jestliže se seznámíte se všemi náklady a povinnostmi, které budete jako dlužník muset dodržet. To znamená vedle samotných úroků také poplatky za vyřízení půjčky a měsíční cena jejího vedení, pojištění úvěru, nebo náklady na zřízení nového běžného účtu, pokud jej po vás bude nová banka požadovat.

V nabídkách lze nalézt i konta pro děti, studenty, rodiny či seniory. Co typický balíček služeb obvykle obsahuje a jaké jsou jeho výhody?
Více v našem testu balíčků českých bank ZDE.


Chystáte se nakupovat vánoční dárky na úvěr nebo z vlastních úspor? Zaujala vás některá z nabídek bank? Napiště nám své názory.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Úrokové sazby u hypoték se zastavily, některé banky dokonce zlevňují

Ilustrační snímek

Průměrná úroková sazba u hypoték v únoru klesla ze tří procent na 2,99 procenta, takže se v podstatě žádná velká změna...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Kurzy.cz I přes velké problémy kvůli odstaveným Boeingům 737 MAX hlásí české cestovní kanceláře rekordní prodej zájezdů. Zájem o...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ IT ODDĚLENÍ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 85 000 Kč

Najdete na iDNES.cz