Diskuze

Magický trojúhelník hypotéky

Kupovat nemovitost na hypotéku nutně vtahuje do smluvního vztahu třetí subjekt – hypoteční banku. Její přítomnost ve vztahu mezi prodávajícím a kupujícím poněkud mění roli jednotlivých smluvních stran v porovnání se situací, kdy kupující má výlučně vlastní prostředky na nákup nemovitosti. V případě uvedených tří smluvních stran pak může snadno dojít ke střetu zájmů. Víte, jak jej řešit?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

David

12. 4. 2002 11:54
Jiné řešení
Je to již dost let, kdy jsem takto pořizival rodinný dům. Musím říct, že ješkerá jednání všech zúčastněných stran byla maximálně korektní a nedávala žádné důvody k nějaké nedůvěře. Nicméně jsme postupovali takto:
1. Od banky jsem dostal potvrzení, že splňuji podmínky pro úvěr v dané výši a závazný příslib tohoto úvěru platný do ...
2. Na základě toho jsem prodávajícímu vystavil směnku, podepsali jsme kupní smlouvu a podali návrh na KU na změnu vlastnictví a vklad zástavy.
3. Po obdržení výpisu z KU banka vyplatila částku prodávajícímu
4. Prodávající mi vrátil směnku.
Jediný zádrhel to mělo v tom, že platnost příslibu od banku (viz bod 1) byla 3 týdny, na KU mi sdělili, že vklad může podle zákona trvat měsíce. Ale to jejiž jiná kapitola.
0 0
možnosti

Petr

14. 3. 2002 15:03
lze čerpat i bez zapsaného zástavního práva
U ČS lze čerpat cca 10% z HU okamžitě po podání zástavního práva na katastru, není třeba čekat až na vlastní zapsání. Je to ale pouze v případě vystavby a ČS to nedělá moc ráda ale ta možnost tady je. Je to moje vlastní zkušenost.
0 0
možnosti

Želvoň

13. 3. 2002 9:55
Převod vlastnictví není podmínkou čerpání hypotéčního úvěru
V článku se objevuje poměrně podstatná chyba, a to tvrzení, že hypotéční banky neuvolní prostředky z hypotéčního úvěru předtím, než dojde k převodu vlastnického práva k předmětné nemovitosti (tj. vkladu kupujícího jako nového vlastníka do katastru nemovitostí (KN)). To není pravda, neboť hypotéční bance obvykle stačí zápis zástavního práva do KN, který KN obvykle provede do několika týdnů (narozdíl od zápisu vlastnictví, který trvá i několik měsíců). Okamžikem vzniku zástavního práva je totiž banka zajištěna proti nesplácení úvěru a může ho tedy poskytnout.
Správný postup je tedy následující: 1) podpis kupní smlouvy, zástavní smlouvy a úvěrové smlouvy, 2) podání návrhu na vklad zástavního práva a vlastnického práva do KN, 3) vklad zástavního práva do KN, 4) čerpání úvěru, tj. úhrada kupní ceny prodávajícímu, 5) zápis vlastnického práva do KN.
Na druhou stranu je nutno ocenit, že autor už se tentokrát vyvaroval tvrzení, že žádná banka nesmí poskytnout hypotéční úvěr vyšší než 70% hodnoty nemovitosti :-)
0 0
možnosti

Petr Šafránek

13. 3. 2002 11:11
Re: Převod vlastnictví není podmínkou čerpání hypotéčního úvěru
Mohu jen potvrdit! Skutečně je rozhodující vklad zástavního práva. Lze to tedy po dohodě s prodávajícím řešit tak, že zástavní smlouvu uzavře s bankou prodávající, po jejím vkladu dostane od banky zaplaceno a pak převede vlastnictví včetně zástavy na kupujícího. Z praxe vím, že je třeba tento postup pečlivě prodávajícímu vysvětlit, neboť z něho mívají strach. Přitom je to ve skutečnosti pro prodávajícího bezpečné - zástava je vázána ke konkrétnímu úvěru, který je splatný na účet prodávajícího. Kupující nemůže dostat peníze "na ruku", koupit za ně něco jiného a prodávajícímu ponechat na jeho majetku zástavu. Je to opravdu tak propojeno, že nikdo nemůže být napálen. Banka v tomto případě nahradí i např. notářskou úschovu, která se používá při prodeji za hotové (bez úvěru). Jištěn je i kupující - banka jeho úvěrem zaplatí prodávajícímu, ale pokud by nastal např. problém na KÚ s vkladem vlastnického práva, zůstane prodávajícímu nejen nemovitost, ale i zástavní právo na ní. V krajním případě by pak kupující mohl přestat splácet úvěr a banka by zrealizovala zástavní právo vůči prodávajícímu. Pro úplnost je dobré upozornit, že zastavovaná nemovitost musí být pojištěna u pojistitele, kterého banka bude akceptovat, a pojistné plnění musí být vinkulováno ve prospěch banky. Když se na to zapomene, banka peníze neuvolní a celý obchod se zbytečně prodlužuje. A poslední rada z praxe - bude-li banka požadovat dozajištění životní pojistkou, nenechte si vnutit obrovskou kapitálovou. Bance plně postačí riziková. Rozumnou kapitálovou ponechte pro svoji rodinu nebo pro zajištění po 60.roku věku. Je také možné stávající kapitálovou pro účely dozajištění úvěru doplnit o dočasnou rizikovou. Petr Šafránek, rodinný finanční poradce
0 0
možnosti