Komerční banka zdražila výběry

  0:01aktualizováno  0:01
Komerční banka se připojila ke svým největším konkurentům a od začátku února zdražila poplatky pro své klienty, kterých má více než milion. Stejně jako Česká spořitelna a ČSOB se zaměřila především na osobní návštěvy na přepážkách.

Výběry hotovosti do deseti tisíc korun zdražila z 30 na 45 korun. Komerční banka klientům zvýšila poplatek ze čtyř na pět korun za to, když jim přijdou peníze na účet.

Největší české banky zdražují poplatky pravidelně již několik let a v porovnání s praxí v zahraničí inkasují od drobných klientů za srovnatelný balík běžných služeb podstatně více.

V západních bankách jsou zcela běžně zdarma výběry z bankomatů a bez poplatků jsou i různé základní služby spojené s vedením účtu. "Trend je upouštět od různých poplatků," řekl Marek Hovorka Boston Consulting Group.

Zdražení poplatků odůvodňuje Komerční banka tím, že rozsáhlou změnu sazebníků dělala naposledy před dvěma lety, u některých položek dokonce před čtyřmi lety. Současně se prý snaží přimět klienty k užívání přímých forem obsluhy účtů přes telefon či internet, které jsou levnější.

"Zvýšení vybraných poplatků se uživatelů přímého bankovnictví a bezhotovostního platebního styku nijak výrazně nedotkne. Poplatky za vybrané služby se zvýší v průměru o jednu korunu," řekla Markéta Dvořáčková z Komerční banky.

Většina z několika milionů klientů největších tuzemských bank však telefon či internet příliš nevyužívá, a proto na ně má zdražení běžných služeb větší dopad. Pro banky tak vyšší poplatky znamenají snazší a bezpečnější výnosy než při poskytování úvěrů.

K podstatnému zdražení sáhla banka u klientů, kteří čerpají hypoteční úvěr. Dosud platili za vedení hypotečního úvěrového účtu 80 korun měsíčně a od února se poplatek zvyšuje na 100 korun.

"I přes zvýšení poplatku zaplatí klient kvůli klesajícím úrokovým sazbám měsíčně asi o osm set korun méně než před rokem. To v případě hypotéky na jeden milion korun se splatností patnáct let," dodala Dvořáčková.

Komerční banka ponechala beze změny poplatky za výběry z bankomatů. První dva výběry z vlastního bankomatu jsou zdarma, za ostatní zaplatí klient pět korun. Za návštěvu bankomatů některé z konkurenčních bank zaplatí klient 25 korun.

Největší české banky se vzájemně sledují. Jakmile například spořitelna, největší banka pro drobné klienty, zdraží některé poplatky, hlavní konkurenti ji brzy následují. Z interního dokumentu ČSOB vyplývá, že motivem pro únorové zdražení na přepážkách byla i pouhá snaha kopírovat spořitelnu.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Kurzy.cz Dění na světovém trhu Vedle pokračujícího jednání zástupců USA a Číny ohledně obchodní dohody se trh zaměřil na zápis z...

Najdete na iDNES.cz