Jak zažádat o úvěr přes internet či telefon

aktualizováno 
Požádat o úvěr můžete na pobočce, ale někde taky přes telefon či internet s tím, že budete posléze bankou kontaktováni, nebo se následně dostavíte na pobočku.

O spotřebitelský úvěr lze požádat přes internetové stránky u Citibank, GE Money Bank a eBanky. Kvalita jejich produktů se však diametrálně liší. Finanční instituce po vás bude vždy požadovat vyplnění vstupního dotazníku. Je však různě obsáhlý.

Nejjednodušší vyplňování vás čeká u Citibank. Po zadání požadované částky úvěru, jména,  kontaktní adresy, orientačního měsíčního příjmu a věku jsou údaje odeslány a žádost je „schválena“. Avšak ještě není důvod k radosti. Text pokračuje dále: „Konečné schválení žádosti závisí na rozhodnutí banky v okamžiku obdržení všech potřebných dokumentů.“ Takže jste pouze poskytli bance podklady, aby vás mohl kontaktovat její konzultant.

Náročnější vyplňování čeká zájemce o úvěr u eBanky a GE Money Bank. Tyto peněžní ústavy se již nespokojí jen se základními údaji. Budou chtít znát vaše rodinné poměry, zázemí, kontakt na zaměstnavatele, ale i čísla dokladů totožnosti či příjmy a výdaje domácnosti. Z těchto údajů již banka posoudí, zda žadateli úvěr poskytne, či nikoli. Jak upozorňuje na svých webových stránkách GE Money Bank, je takto podaná žádost o úvěr závazná a jakmile ji klient odešle, je zařazen do schvalovacího procesu. Banka dokonce varuje, že pokud podáte další žádosti o produkty GE Money, může se jejich schválení navzájem ovlivnit.

Jestliže bude vše v pořádku a banka váš úvěr schválí, budete muset na pobočku již jen kvůli podpisu smlouvy. Jestliže se nedostavíte k podpisu smlouvy v dané lhůtě (GEMB 14 dní po podání žádosti, eBanka 2-3 dny), bude vaše žádost stornována. Velkou výhodu schválení úvěru bez návštěvy pobočky mají stávající klienti eBanky. Jakmile mají u banky veden účet, mohou o úvěr zažádat přímo přes internetbanking a když je jim na účet zasílán měsíčně pravidelný příjem, dokonce je banka může sama oslovit s nabídkou konkrétní výše úvěru. Banku nemusí navštívit vůbec, protože úvěrovou smlouvu podepíše elektronickým podpisem.

Nepočítejte však s tím, že bance stačí jen vyplnit dotazník a úvěr je váš. Vždy je potřeba pravdivost údajů ověřit, což pro žadatele znamená, že bance bude muset doložit minimálně potvrzení o výši příjmu vyplněné zaměstnavatelem. Právě tato položka je často velmi problémová. Ne vždy ji žadatel vyplní přesně. Pokud se pak liší v řádech desítek korun, problém většinou nenastává, jestliže si ale žadatel příjem nadhodnotí oproti skutečnosti, může být jeho žádost právě z tohoto důvodu zamítnuta.

Co zjistíte přes telefon

Zkusili jsme nejdříve scoring po telefonu u těch bank, které jeho použití nejvíce propagují – u Citibank, GE Money Bank, Raiffeisenbank a nyní i BAWAG Bank CZ. Na speciálních  telefonních linkách vám sdělí podmínky poskytnutí úvěru, potřebné doklady a výši splátky (více či méně závaznou - viz dále).  

V případě BAWAG Bank CZ a Citibank se splátky uvedené na infolince mírně lišily od toho, co nakonec klientka dostala slíbeno na pobočce – na pobočce dostala kupodivu poněkud nižší splátku. U Citibank však navíc přes telefon vyslovila telefonní bankéřka pochybnost, zda naší tazatelce bude úvěr poskytnut - kvůli přerušení práce před současným zaměstnáním (cca dvouměsíční nahlášení na úřadu práce). Na pobočce si však pracovnice banky toto ověřovala v podmínkách a k podání žádosti svolila.

U GE Money Bank a Raiffeisenbank byly informace na pobočce i po telefonu stejné. Jenom v Raiffeisenbank však má žádost po telefonu jakousi závaznost – je totiž v systému „skladována“ po dobu 45 dní, kdy má klient možnost navštívit pobočku a v případě, že uvedl všechny údaje pravdivě, úvěr realizovat. Naše klientka tak při návštěvě pobočky pouze nahlásila jméno a heslo, které si zvolila po telefonu, a pracovník pobočky měl k žádosti přístup.

Linky uvedených bank určených přímo pro úvěry jsou přitom takzvané modré, tzn. že o náklady se dělí klient i banka. Výjimkou je pouze BAWAG Bank CZ. Pravdou ovšem je, že v momentě, kdy vám telefonní bankéř po telefonu sdělí pouze orientační splátku, nejde o žádnou zvláštní výhodu - tuto službu nabízejí téměř všechny banky. Alternativou jsou pak kalkulačky či tabulky na webových stránkách bank, které vám také poskytnou představu o výši splátky. Ovšem pozor, orientační údaje se mohou nakonec od těch skutečných značně lišit.

U GE Money Bank můžete dále požádat o úvěr i přes bankomat.

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Kurzy.cz Pražská burza při podprůměrné likviditě zakončila den v červené nule. Evropské trhy dnes lehce oslabují. Začátek WEF v ...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAŇ SE TÍM NEJLEPŠÍM IT RECRUITEREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz