Dobře zvažte předmanželskou smlouvu: i za cenu pár tisíc se vyplatí řadě typů manželství

aktualizováno 
Rozvodové statistiky jednoznačně ukazují na prozíravost předmanželských smluv, které negativní dopady rozvodů jednoznačně zmírňují. Uvažovat by o nich měli především podnikatelé a páry s vysoce rozdílnými příjmy. Zvláště těm se několikatisícový náklad na vytvoření smlouvy vyplatí.
Svatba. Ilustrační foto.

Svatba. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Bez ohledu na vůli uzavírat předmanželskou smlouvu musí oba partneři shodně prohlásit, že zvážili úpravu svých budoucích majetkových vztahů, hmotné zajištění rodiny atd. po uzavření manželství. Takové prohlášení se stává součástí písemné žádosti o uzavření manželství. Uzavřením sňatku totiž vedle existujících osobních vlastnictví obou manželů přibude ještě společné jmění manželů (před rokem 1998 bezpodílové spoluvlastnictví manželů).

To, co jste měli před uzavřením sňatku, zůstane pouze vaše
Samotné společné jmění manželů je tvořeno movitým i nemovitým majetkem získaným některým z manželů nebo oběma společně v době trvání manželství s následujícími výjimkami:

• Majetek, který měl jeden z manželů ve vlastnictví již před uzavřením manželství.
• Majetek vydaný v rámci restitucí nebo získaný dědictvím či darem.
• Věci sloužící osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů a majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do jeho výlučného vlastnictví.

Pozor, zde by měli zbystřit především podnikatelé, respektive jejich manželky nebo manželé. Do společného jmění manželů patří závazky, které některému z manželů nebo oběma společně vznikly za trvání manželství. Tak například závazky z půjčky jednoho z manželů může díky společnému jmění manželů nést na svých bedrech i partner.

Smlouva je dobrý pomocník u podnikatelů a v manželstvích s nerovnými příjmy
Právě problémy při dělení majetku v manželstvích, kde jeden z partnerů dosáhl vysokých příjmů a druhý malých, a naopak v manželstvích, kdy jeden z partnerů nadělal dluhy, vedly ke vzniku předmanželských smluv. Rozsah společného jmění manželů lze smlouvou nejen zúžit, ale v případě shody obou manželů dokonce i rozšířit.

. TIP PRO MANŽELE

Samotná smlouva nemusí být nutně uzavírána před vznikem manželství. Je možné ji uzavřít i kdykoli po sňatku, avšak po dobu bez takové smlouvy je společné jmění manželů vymezeno výše uvedenými mantinely.

Samotnou smlouvu většinou připravuje právník a je vždy nutné ji vyhotovit ve formě notářského zápisu. Vlastní obsah smlouvy je omezen pouze tím, že nesmí být v rozporu se zákonem o rodině a několika dalšími platnými právními předpisy. Tato smluvní volnost vychází z jedinečnosti každého manželského svazku, respektive jejich majetkových poměrů a příjmů. Na druhé straně není možné docílit opačného extrému - to znamená dosáhnout úplného zrušení společného jmění manželů. V případě již jednou uzavřené předmanželské smlouvy není problém ji zrušit nebo upravit. K tomuto kroku je opět nutná dohoda obou manželů.

Majetkovou smlouvu lze doporučit především podnikatelům a členům statutárních orgánů. Zbystřit by měli především ti, kteří ručí neomezeně celým svým majetkem – jde o živnostníky, společníky veřejných obchodních společností, komplementáře komanditních společností a také členy statutárních orgánů obchodních společností. Ti ručí celým svým osobním a společným majetkem a v jejich případě se určitě vyplatí přemýšlet o úpravě společného jmění manželů.

Druhou klíčovou skupinou jsou manželství, kdy na jedné straně jeden z manželů přináší do manželství velký majetek (to sice nespadá do SJM, ale je pro právní jistotu vhodné do smlouvy tento majetek vymezit) a druhý je z méně movitých poměrů. A pak samozřejmě o smlouvě mohou přemýšlet ta manželství, kde se příjmy obou manželů liší a v budoucnu asi i lišit budou.

Za smlouvu zaplatíte několik tisíc. Platná začne být s uzavřením sňatku
Jak bylo již výše napsáno, je nutné smlouvu vyhotovit ve formě notářského zápisu. S ním souvisí odměna notáři upravená vyhláškou o odměnách notářů. Výše této odměny se bude pohybovat v řádech několika tisíců. Sice se to může zdát hodně, avšak v kontextu nákladnosti rozvodů jde o zanedbatelné peníze.

Majetková smlouva se zpravidla uzavírá před svatbou. K té v konečném důsledku může a nemusí dojít. Nedojde-li k ní, tak samozřejmě smluvní vztah nemůže nabýt platnosti. Pokud ano, tak od okamžiku svatby začíná existovat i společné jmění manželů.

.

Do společného jmění manželů spadají již obdržené svatební dary.

Rozvodové statistiky bohužel hovoří pro předmanželské smlouvy. Více než polovina manželství se u nás rozpadá a v tomto kontextu mají smlouvy tohoto typu svoje opodstatnění. Nezbytnou výbavou by měly být především u podnikatelů a členů statutárních orgánů.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

Sonda: které spořicí a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech stagnují, u nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí 1,6 až 3 %. Nezvedají se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinné ručení: za stejné auto zaplatí různí řidiči odlišné ceny

Za poslední rok stoupla cena povinného ručení v průměru o tři procenta. Alespoň to tvrdí pojišťovny. Uvedená tři...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Zmapovali jsme novinky na hypotečním trhu: klienty se snaží získat výhodami

Banky a spořitelny si klienty předcházejí snižováním úroků i lepšími službami. Pokles zájmu o hypotéky totiž nutí banky...

Co dělat, když dojdou peníze na splácení hypotéky

Pokud v České republice nastoupí recese, lze očekávat i problémy tuzemských domácností s hypotéčním úvěrem. Nabízí se...

Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Jakákoliv snaha zpřístupnit mladým hypotéky je vítaná, říká odbornice

Novela zákona o ČNB, kterou ještě musí projednat parlament, přinese několik změn na hypotečním trhu. Jednou z nich bude...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE/ZÁSTUPKYNĚ MISTRA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz