CDC dluhopisy za 16,5% - ano či ne?

  0:03aktualizováno  0:03
Čas od času se objeví investice, která se opravdu nedá nevyužít. Na první pohled poskytuje velmi zajímavé výnosy a riziko bývá minimální. Prostě vše nasvědčuje tomu, že se ekonomické zákonitosti bortí a objevila se příležitost snadného získání peněz.
Čas od času se objeví investice, která se opravdu nedá nevyužít. Na první pohled poskytuje velmi zajímavé výnosy a riziko bývá minimální. Prostě vše nasvědčuje tomu, že se ekonomické zákonitosti bortí a objevila se příležitost snadného získání peněz.

Zaujala nás nabídka nově emitovaných dluhopisů poskytujících roční výnos 16,5% od společnosti Credit and Development Company (CDC), která měla v minulosti určité vazby na skupinu Finnex. To se nám na první pohled zdálo až příliš zajímavé.

Náš příběh začíná u společnosti VENTURE GROUP S.A., sídlící na britských Virginia Islands. Podle údajů na vlastních internetových stránkách byla společnost založena minulý rok skupinou soukromých zahraničních investorů a zaměřuje se především na investice v postkomunistických zemích s dobrou perspektivou vstupu do EU. Na českém trhu operuje jménem této firmy dceřinná VENTURE CZ, s.r.o., která v současnosti realizuje projekty v hodnotě 100 milionů korun. Konkrétně se jedná o účasti v následujících firmách:

  • 1. Česká internetová líheň, a.s. – společnost zabývající se podporou projektů z oblasti informačních technologií
  • Credit and Development Company, a.s. – realitní a developerská činnost
  • MORAVIA wind systém, a.s. – vývoj, výroba a prodej větrných elektráren
  • Půjčmi.cz – poskytování krátkodobých vysoce úročených půjček

Investiční příležitosti

Společnosti okolo Venture Group nabízejí následující možnosti pro investory:

Druh investiceObjemVýnosDélkaForma investicePopis projektuZajištění
Dluhopis CDC, a.s.150 tis. Kč16,5% p.a.3 rokydluhopismoderní způsob investování, investice s pevně stanoveným výnosem, termínem výplaty a dobou splatnostinízké riziko, investice je zajištěna v podobě bonitních nemovitostí, lukrativní příležitost s výrazným ziskovým očekáváním
1. Česká internetová líheň, a.s.100 tis. Kčzisk při exitu3 - 5 letakciepříležitost pro ty, kteří chtějí výrazně zhodnotit prostředky do dynamicky se rozvíjejících internetových titulůpodílem na vlastnictví společnosti
Vysokoúročená půjčka300 tis. až 2 mil. Kčcca od 1,4% měsíčně6 až 12 měs.smlouva o půjčcevysokoúročená půjčka - finanční produkt Venture Groupnemovitosti - kupní smlouva + zástavní právo

Zdroj: Venture Group.

CDC dluhopisy

A právě na květnovou emisi dluhopisů společnosti Credit and Development Company v nominální hodnotě 20 milionů korun se splatností 3 roky (ISIN CZ0003501256) jsme se podívali. A to především kvůli vysoké slibované úrokové sazbě ve výši 16,5 %. Tyto dluhopisy byly původně určeny pro úzkou skupinu zájemců a nebyly veřejně obchodovatelné, avšak v současné době schválila podle vyjádření společnosti Komise pro cenné papíry nový prospekt, který má umožnit veřejnou obchodovatelnost. Podle zástupce společnosti jsou již dluhopisy téměř rozprodány a definitivně by měly být umístěny do dvou měsíců.

Z prostředků získaných od investorů jsou údajně financovány projekty „na bázi realit a nemovitostí“. Přemýšlivého investora musí zarazit hned několik skutečností:

1. Proč si společnost půjčuje peníze za 16,5 %, když by mohla při kvalitním podnikatelském záměru získat peníze i za poloviční náklady, např. formou hypotéky?
2. Jak může být emise dluhopisů takhle malá? Na každou emisi totiž připadají značné fixní náklady, např. v podobě administrativních poplatků.
3. Proč firma potřebuje 20 mil. Kč v dluhopisech, když má základní jmění 100 mil. Kč?

I kdyby na tyto otázky existovaly sebepřesvědčivější odpovědi, je potřeba si minimálně uvědomit, že v případě CDC dluhopisů se jedná o tzv. prašivé (junk) dluhopisy. Ty jsou vydávány firmami pro financování velmi rizikových aktivit (např. akvizice na dluh) a často se stává, že je emitent není schopen splatit, což pak vyústí ve velké ztráty pro majitele.

S investicemi do prašivých dluhopisů u nás existuje minimum zkušeností, a proto je třeba velmi pečlivě investici do takového dluhopisu zvážit. Investor totiž riskuje nejen neobdržení slibovaného vysokého úroku, ale i ztrátu jistiny.

Málo informací

Reálná je i možnost, že z těchto peněz je financován jiný projekt skupiny VENTURE GROUP, a to služba půjčmi.cz. Ta je provozována na serveru www.pujcmi.cz a jedná se o poskytování krátkodobých půjček proti zástavě nemovitosti, a to ve výši od 50 tisíc do 10 milionů korun. Půjčky poskytované fyzickým i právnickým osobám jsou úročeny nad jedním procentem týdně (tzn. více než 50% p.a.!).

Zajímavé také je, že na prezentačních stránkách emitenta se sice hovoří o „realizaci projektů v oblasti nákupu a následného zhodnocování staveb administrativních objektů a provádění rekonstrukcí obytných domů“ zaměřených na vysoký ziskový potenciál, ale vše je jen v obecné rovině a konkrétní projekty uvedeny nejsou.

Finnex varuje

Riziko celé investice dále zvyšuje fakt, že ředitelem VENTURE GROUP S.A. je bývalý člen představenstva společnosti Finnex Praha Martin Zach. Ta svým zhruba dvou a půl tisícům klientů dluží podle odhadů přibližně 150 milionů korun (více o kauze Finnex zde). Martin Zach sice v celé této kauze svou odpovědnost popírá, ale posouzení rizika zůstává na potenciálních investorech. Celý text prohlášení Martina Zacha ke kauze Finnex Group naleznete zde.

Venture Group na svých stránkách uvádí, že „investování má svá základní letitá a neměnná pravidla, která je ovšem nutno neustále přizpůsobovat aktuálním podmínkám, moderním technologiím a metodám.“ Investoři teď musí doufat, že toto přizpůsobování základních investičních pravidel nebude zas až tak nestandardní.

Myslíte si, že společnost CDC splatí bez problémů zmiňované dluhopisy? Je pro Vás společnost, kde vystupuje Martin Zach, důvěryhodná?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

V klasických penzijních fondech lidé prodělají, upozorňuje analytik

Petr Borkovec

Podle Petra Borkovce, zakladatele finanční skupiny Partners, dojde letos k propadům na hypotečním trhu a naopak dalšímu...

Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy

Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy

Kurzy.cz Globální fiskální panika, která se zřejmě spustí v nadcházejících čtvrtletích, přinese dodatečné zisky u několika klíčo...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SVÁŘEČŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 37 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz