Ověřování padělaného slitku měřením.

Ověřování padělaného slitku měřením. | foto: společnost Golden Gate

Nakoupili zlaté slitky, při prodeji zjistili, že vlastní padělky

  • 17
Cena zlata roste, a kdo investoval do zlatých cihliček a slitků, může být spokojený. Na konci června vyšplhala jeho cena dokonce nad hranici 1 400 dolarů za trojskou unci, což je se poprvé od roku 2013. A posuny směrem nahoru očekávají odborníci i v dlouhodobém horizontu. S růstem ceny se ale začínají objevovat padělané slitky.

Někteří lidé, kteří se rozhodli zlaté slitky prodat a na růstu ceny vydělat, totiž zjišťují, že naletěli podvodníkům. Aniž by tušili, k odkupu nabídli falzifikáty. Případy se začínají množit.

„Za poslední tři měsíce jsme objevili tři falzifikáty zlatého slitku. Dosud jsme takové případy nezaznamenávali. V prvním případě se jednalo pravděpodobně o testovací vzorek. Vzorek byl sice odhalen, není ale vyloučeno, že falešných kusů je více a pachatel se je bude snažit prodat dál,“ říká Vladimír Brůna ze společnosti Golden Gate, která patří v Česku k největším obchodníkům se zlatem.

Padělatelé se snažili napodobit zlaté cihličky švýcarské značky PAMP a australské značky Perth Mint. „Slitky sice měly správnou hmotnost, ale neobvyklou tloušťku. Také barva nebyla zcela typická. Po prvním zachyceném slitku se objevily ještě dva další padělky z jiných zdrojů, viděli jsme je poprvé. 

Oba tyto zdroje zmiňovaly, že padělané slitky dostaly jako kompenzaci dluhu, nebyly tedy nakoupeny od oficiálního prodejce. Šlo o jednouncové slitky ze stejné edice se stejnými vadami jako v prvním případě. Falzifikáty jsme poslali Puncovnímu úřadu k posouzení. Ten potvrdil, že jde o padělky, konkrétně o pozlacenou mosaz s plátem niklu odpovídající hmotnosti jedné unce zlata,“ přibližuje Brůna.

Při odkupu zlata, který vzrostl oproti loňskému období na trojnásobek, hlásí zachycené falzifikáty i společnost Zlaťáky.cz. 

„Zachytili jsme několik pokusů, kdy nám byl nabídnut k výkupu nepravý slitek. V jednom případě, na konci června na prodejně v Praze, dokonce opakovaně. Vzhledem k tomu, že se ve všech zaznamenaných případech jednalo o slitek z jedné a téže australské rafinerie, nevylučuje, že jde o organizovanou aktivitu. Podklady jsme předali orgánům činným v trestním řízení,“ říká Lukáš Jankovský ze společnosti Zlaťáky.cz.

Obezřetnost je na místě

Podle odborníků nepůjde určitě o poslední případy, kdy se falzifikátoři budou snažit vydělat a zkoušet to na důvěřivce. Cena zlata se zvyšuje a s tím roste i zájem na zlatě vydělat. „Jenom od počátku tohoto roku zlato zhodnotilo o více než 20 procent. V současnosti se cena pohybuje kolem 1 050 korun za gram,“ říká Brůna.

A jak nenaletět podvodníkům? „Riziko nákupu nepravého zlatého slitku snížíte především tím, že si předem prověříte daného obchodníka. Důležité je i to, zda je součástí služeb i zpětný výkup zlata a za jakých podmínek,“ říká Lukáš Jankovský. „Lidem vždy radíme, aby se vyvarovali podezřele výhodných nabídek. Slitky se dají koupit pouze nad burzovní cenu zlata, pokud někdo nabízí něco jiného, je to velmi nestandardní a hrozí riziko padělku,“ dodává Vladimír Brůna.

Praxe potvrzuje, že padělání nejvíce hrozí u slitků o hmotnosti 250 gramů, do kterých falzifikátoři navrtávají wolfram, a je velký problém rozpoznat, že jde o padělky. Falza jednouncových slitků jsou méně obvyklá, a jak se ukazuje, dají se snadněji rozpoznat. „Nikdy nebyly zaznamenány žádné padělky slitků od největší slévárny Valcambi,“ poznamenává Brůna.

Čtyři varovné signály, jak nenaletět na padělek:

1. Cena slitku

Pokud někdo nabízí zlatý slitek za cenu nižší, než je spotová, velmi pravděpodobně ho k tomu nevedou ušlechtilé úmysly. Podezřele nízká cena je prvním varovným signálem.

2. Obal slitku

Obal zlatých slitků o hmotnosti 1 až 100 gramů slouží zároveň jako certifikát pravosti. Slitky jsou v této gramáži ražené. Výjimkou je 100gramový slitek, který může být jak ražený, tak litý (v obou případech je však zatavený do ochranného obalu). 

„Obal slitku musí být neporušený. Pokud bude porušený, je to varovný signál,“ upozorňuje Lukáš Jankovský. Lité slitky o hmotnosti 250 gramů až 1 kilogram se prodávají volně. U nich tento způsob ochrany odpadá, certifikát je k nim dodáván zvlášť.

3. Barva slitku

Nepravé slitky mohou být vyrobeny z obecného kovu a pokoveny vrstvou zlata. V takovém případě se může jejich barva lišit od pravých slitků. Pro kontrolu pravosti se používá vizuální kontrola a porovnání s podobným, zaručeně pravým slitkem.

4. Tloušťka slitku

Ražený slitek si lze představit jako destičku. Pozlacený slitek z obecného kovu o stejné hmotnosti jako slitek pravý bude mít jednu ze stran zaručeně delší. Slitek bude pravděpodobně vyšší. Pro kontrolu pravosti se opět používá vizuální kontrola a porovnání s podobným, zaručeně pravým slitkem.

Opravdu zdařilý nepravý slitek je však pro laika těžké odhalit. Proto, pokud se rozhodnete rozšířit svoje investiční portfolio o drahý kov, vyhledejte ověřené obchodníky.