Zpřísnění pravidel pro získání hypotéky nahrává stavebnímu spoření

aktualizováno 
Ceny nemovitostí rostou a získat hypotéku je stále složitější. Jednou z možností, jak se vysněnému vlastnímu bydlení přiblížit, může být stavební spoření. Podle expertů zájem o ně stoupá a banky lákají nové klienty na lepší podmínky.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro mnoho budoucích zájemců o hypotéční úvěr se stavební spoření často stává prvním krokem před samotnou žádostí o hypotéku. Jejich cílem je ve „stavebku“ naspořit požadovaných dvacet procent hodnoty pořizované nemovitosti. Anebo alespoň část.

„Šanci přivést ke stavebnímu spoření nové zájemce si uvědomují i stavební spořitelny, ty začaly lákat budoucí klienty na atraktivnější zhodnocení vkladů nebo na odpuštění poplatků,“ říká finanční poradce společnosti Partners Lukáš Urbánek.

Mnohé ze stavebních spořitelen zvyšují dosud konstantní jednoprocentní roční úročení úložek na stavebním spoření. Některé z nich u dětí a mládeže nabízejí i 1,5% zhodnocení ročně, další ve speciálních akcích například ruší poplatky za uzavření smlouvy a vedení účtu.

Výhoda státního příspěvku i lepší zhodnocení

Stavební spoření má oproti jiným spořicím finančním produktům výhody, je dotované státem. Podle odborníků je to i jedním z důvodů, proč volit stavební spoření jako nástroj pro vytváření finanční rezervy. Za předpokladu, že ročně naspoříte nejméně dvacet tisíc korun, činí státní podpora dva tisíce. Je ovšem také potřeba dodržet minimální šestiletou délku spoření.

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

„Šest let je z hlediska přípravy na hypotéku pro mladé lidi stále akceptovatelné. Pokud by chtěli bydlet rychleji, musí se poohlédnout po jiných spořicích nástrojích. V krajních případech je možné vlastní zdroje nahradit zajištěním úvěru jinou nemovitostí, například bytem rodičů,“ tvrdí Lukáš Urbánek.

Podle něj stavební spoření určitě smysl má. Díky státním příspěvku totiž peníze zhodnocuje podstatně výhodněji než třeba spořicí účty nebo termínované vklady. „Ze všeho nejdůležitější je, že se lidé vůbec rozhodnou spořit. Je to rozhodně lepší, než kdyby peníze utráceli s tím, že spořit nemá cenu, protože na vlastní bydlení stejně nikdy nedosáhnou,“ podotýká poradce.

Stavební spoření: nejen spoření, ale i úvěry Podle jeho zkušeností zájem o stavební spoření po ohlášení zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték stoupá. „Ve větší míře zakládají stavební spoření rodiče svým dětem, protože si uvědomují, že při současných cenách nemovitostí není a ani do budoucna nebude snadné mít už před žádostí o hypotéku naspořenou požadovanou částku.“ říká Urbánek.

Nejen spoření, ale i úvěry

Regulace ČNB u hypotéčních úvěrů přivádí ke stavebnímu spoření klienty, kteří o svém bydlení uvažují koncepčně, s předstihem, a uvědomují si, že ke svému zájmu o hypotéční úvěr na pořízení vlastního bydlení budou muset přidat také vlastní úspory,“ tvrdí tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Podle něj současná situace na hypotéčním trhu stavebnímu spoření vyloženě svědčí.

„Stavebko potvrzuje, že je univerzálním nástrojem financování bydlení jak v dobách krize, tak konjunktury,“ říká s dovětkem, že výhody stavebního spoření nespočívají pouze ve státním příspěvku u spoření, ale i v možnosti čerpat z něj nezajištěné i zajištěné, účelové i neúčelové úvěry. 

Upozorňuje však, že i na úvěry ze stavebního spoření se vztahuje stejná regulace jako na hypotéky. Tedy nutnost mít 20 % hodnoty pořizované nemovitosti ve vlastních penězích a zároveň splňovat limity celkového zadlužení vůči čistému příjmu.

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Reklamace jsou letitým problémem, přibyly i nové finty podvodníků

Ilustrační snímek

Počet spotřebitelů, kteří se se svými problémy obracejí na odborné poradny, rok od roku stoupá. Co vše nás trápilo v...

Splácet více úvěrů je nevýhodné. Ušetřit můžete díky konsolidaci

Ilustrační snímek

Půjčky a úvěry na cokoli se staly běžnou součástí života. Některé obchody se dokonce předhánějí ve slevách, když u nich...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
KVALITÁŘ/KA - 1 SMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz