Zpřísnění pravidel pro získání hypotéky nahrává stavebnímu spoření

aktualizováno 
Ceny nemovitostí rostou a získat hypotéku je stále složitější. Jednou z možností, jak se vysněnému vlastnímu bydlení přiblížit, může být stavební spoření. Podle expertů zájem o ně stoupá a banky lákají nové klienty na lepší podmínky.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro mnoho budoucích zájemců o hypotéční úvěr se stavební spoření často stává prvním krokem před samotnou žádostí o hypotéku. Jejich cílem je ve „stavebku“ naspořit požadovaných dvacet procent hodnoty pořizované nemovitosti. Anebo alespoň část.

„Šanci přivést ke stavebnímu spoření nové zájemce si uvědomují i stavební spořitelny, ty začaly lákat budoucí klienty na atraktivnější zhodnocení vkladů nebo na odpuštění poplatků,“ říká finanční poradce společnosti Partners Lukáš Urbánek.

Mnohé ze stavebních spořitelen zvyšují dosud konstantní jednoprocentní roční úročení úložek na stavebním spoření. Některé z nich u dětí a mládeže nabízejí i 1,5% zhodnocení ročně, další ve speciálních akcích například ruší poplatky za uzavření smlouvy a vedení účtu.

Výhoda státního příspěvku i lepší zhodnocení

Stavební spoření má oproti jiným spořicím finančním produktům výhody, je dotované státem. Podle odborníků je to i jedním z důvodů, proč volit stavební spoření jako nástroj pro vytváření finanční rezervy. Za předpokladu, že ročně naspoříte nejméně dvacet tisíc korun, činí státní podpora dva tisíce. Je ovšem také potřeba dodržet minimální šestiletou délku spoření.

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

„Šest let je z hlediska přípravy na hypotéku pro mladé lidi stále akceptovatelné. Pokud by chtěli bydlet rychleji, musí se poohlédnout po jiných spořicích nástrojích. V krajních případech je možné vlastní zdroje nahradit zajištěním úvěru jinou nemovitostí, například bytem rodičů,“ tvrdí Lukáš Urbánek.

Podle něj stavební spoření určitě smysl má. Díky státním příspěvku totiž peníze zhodnocuje podstatně výhodněji než třeba spořicí účty nebo termínované vklady. „Ze všeho nejdůležitější je, že se lidé vůbec rozhodnou spořit. Je to rozhodně lepší, než kdyby peníze utráceli s tím, že spořit nemá cenu, protože na vlastní bydlení stejně nikdy nedosáhnou,“ podotýká poradce.

Stavební spoření: nejen spoření, ale i úvěry Podle jeho zkušeností zájem o stavební spoření po ohlášení zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték stoupá. „Ve větší míře zakládají stavební spoření rodiče svým dětem, protože si uvědomují, že při současných cenách nemovitostí není a ani do budoucna nebude snadné mít už před žádostí o hypotéku naspořenou požadovanou částku.“ říká Urbánek.

Nejen spoření, ale i úvěry

Regulace ČNB u hypotéčních úvěrů přivádí ke stavebnímu spoření klienty, kteří o svém bydlení uvažují koncepčně, s předstihem, a uvědomují si, že ke svému zájmu o hypotéční úvěr na pořízení vlastního bydlení budou muset přidat také vlastní úspory,“ tvrdí tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Podle něj současná situace na hypotéčním trhu stavebnímu spoření vyloženě svědčí.

„Stavebko potvrzuje, že je univerzálním nástrojem financování bydlení jak v dobách krize, tak konjunktury,“ říká s dovětkem, že výhody stavebního spoření nespočívají pouze ve státním příspěvku u spoření, ale i v možnosti čerpat z něj nezajištěné i zajištěné, účelové i neúčelové úvěry. 

Upozorňuje však, že i na úvěry ze stavebního spoření se vztahuje stejná regulace jako na hypotéky. Tedy nutnost mít 20 % hodnoty pořizované nemovitosti ve vlastních penězích a zároveň splňovat limity celkového zadlužení vůči čistému příjmu.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Investic není třeba se bát, ani když ekonomika začíná zpomalovat

Prakticky tři čtvrtiny veškerého finančního majetku domácností leží na bankovních účtech. A to přesto, že jejich...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Kvíz: Jak se vyznáte v titulech a jejich zkratkách?

V minulém roce absolvovalo vysokou nebo vyšší odbornou školu 72 tisíc studentů. Z některých jsou DiS., Ing. či MUDr., z...

Ve financích se vyznáme, tvrdí Češi. Skutečnost bývá jiná. Otestuje se

Finanční znalosti Čechů se nelepší, stále jsou jen průměrné. V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká...

Třináct psychologických triků, jak získat oblibu

K navázání přátelských vztahů dochází často tak přirozeně, že si možná ani nevšimneme, jak k tomu došlo. Někdy se nám...

Aktualizovala pojistku u domu na hypotéku. A málem pak přišla o nervy

Rostoucí ceny realit přivádějí mnohé české domácnosti k aktualizaci pojistných smluv na byty či domy, které si před...

Najdete na iDNES.cz