Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Ford focus, auto | foto: Profimedia.cz

Služební auto k soukromým účelům vás může vyjít draho

  • 207
Jedním z nejcennějších zaměstnaneckých benefitů bývá poskytnutí služebního vozidla i pro soukromé účely. Při pohledu na výplatní pásku může ale zaměstnance čekat zklamání. Tento benefit je totiž daňově nevýhodný.

Představte si specialistu v úspěšné firmě, který dostane možnost používat svůj služební vůz i pro soukromé účely. Zdá se mu, že taková nabídka se nedá odmítnout, a bezpochyby ji využije.

Konkrétní příklad však ukazuje, jak se při zúčtování mzdy takový benefit promítne do výplatní pásky. Nejde o nic jiného než pohled do kuchyně mzdové účetní, která je na konci každého měsíce povinna všem zaměstnancům spočítat mzdu a zároveň zajistit i správné odvedení všech povinností vůči finančnímu úřadu, orgánům sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění.

Jako příklad může posloužit firemní specialista, který pobírá hrubou mzdu 50 000 korun, podepsal prohlášení k dani, je bezdětný a jedinou slevu na dani má na sebe jako na poplatníka. Zaměstnavatel mu nabídne, že může svůj služební vůz v pořizovací ceně 900 000 korun používat i pro soukromé účely. Jak přijetí této nabídky změní jeho čistou výplatu?

Výpočet měsíční zálohy na daň Situace bez vozidla pro soukromé účely Situace s vozidlem pro soukromé účely za 900 000 Kč
Hrubá mzda 50 000 Kč 50 000 Kč
Nepeněžní příjem (1 % z pořiz.ceny auta) - 9 000 Kč
Pojistné zaměstnavatele 35 % 17 500 Kč 20 650 Kč
Základ daně 67 500 Kč 79 650 Kč
Záloha na daň 15 % 10 125 Kč 11 955 Kč
Sleva poplatníka - 2 070 Kč  - 2070 Kč
Záloha na daň po slevě 8 055 Kč 9 885 Kč
Pojistné zaměstnance (12,5 %) 6 250 Kč 7 375 Kč
Čistá mzda 35 695 Kč 32 740 Kč


Z této tabulky jednoznačně vyplývá, že pouze samotné poskytnutí vozidla (bez ohledu na to, kolik kilometrů ve skutečnosti zaměstnanec pro služební účely najezdí) se promítne v podobě menší čisté výplaty o necelé tři tisíce korun.

NA CENĚ ZÁLEŽÍ

Do vyměřovacího základu pro výpočet pojistného na sociální zabezpečení a na všeobecné zdravotní pojištění patří i nepeněžní příjem zaměstnance, kterým je kupříkladu právě použití služebního vozidla i pro soukromé účely. Tento nepeněžní příjem závisí na ceně vozidla.

V našem případě šlo o poměrně luxusní vůz za 900 000 korun, který znamená nepeněžní příjem ve výši devět tisíc korun (1 % z pořizovací ceny vozu). Podstatně méně zatěžující je poskytnout zaměstnanci pro soukromé účely levnější vůz. Kupříkladu z Fabie za 300 000 korun bude představovat nepeněžní příjem pouze 3 000 korun.

Se služebním autem se vyplatí jezdit hodně

Poskytnutí vozidla k soukromému použití má dopad nejen na výplatu zaměstnance, ale i na účetnictví zaměstnavatele. U každého služebního vozidla musí být vedena kniha jízd, která detailně sleduje každý služebním vozem najetý kilometr.

U vozu používaného pro soukromé účely je nutné každý soukromě najetý kilometr označit. Podíl mezi služebními a soukromými kilometry musí být zaznamenán i v účetnictví a na jeho základě se krátí nejen odpisy, ale i například veškeré další náklady na vozidlo.

Z pohledu zaměstnance je nejhorší využívat služební vozidlo k soukromým jízdám jen sporadicky. Bez ohledu na počet soukromých kilometrů  mu totiž bude vždy účtován nepeněžní příjem v podobě jednoho procenta z pořizovací ceny vozidla. Lze tedy jednoznačně doporučit, aby se auto poskytnuté k soukromým účelům stalo jediným autem a dotyčný svůj vlastní vůz raději prodal.

, pro iDNES.cz