Jaké dávky a příspěvky od státu mohou čekat senioři

  • 11
Kromě starobního důchodu nejsou žádné peníze od státu cíleny výhradně na seniory. Jsou obvykle pro lidi nemocné nebo velmi chudé. U seniorů často horší zdravotní stav a nízké příjmy nestačí. Na jaké příspěvky a dávky lze v takovém případě dosáhnout?

Vyjít se starobním důchodem se celkem pohodlně dá, pokud máte vyřešené bydlení – bydlíte ve vlastním bytě či domě, který vám nepadá na hlavu.

Chcete spokojené stáří? Porovnejte si nabídky, jak se zajistit.

Ale představte si situaci. Jste sama žena (ty se dožívají vyššího věku, takže často zůstanou samy), váš důchod se blíží k průměru – chodí vám 11 000 korun měsíčně. Bydlíte v nájmu a za bydlení dáte včetně energií 7 000 korun, čtyři tisíce pak zbývají na to ostatní. Jídlo a drogerie, léky, telefon, nové boty alespoň jednou za čas, vánoční dárky pro rodinu. Na kino nebo posezení s kamarádkou v kavárně ani nepomýšlíte.

Když se k takové situaci přidají třeba zdravotní problémy nebo rozbitá lednice, začíná to být finanční průšvih. Jestliže nemáte rodinu, která by pomohla, hrozí, že si nešťastně půjčíte, nebudete mít z čeho splácet a ke všem problémům přibude ještě exekuce. Není to výjimka, v Česku je aktuálně 88 tisíc exekucí na důchody.

Naštěstí lze žádat pomoc od státu. Ti, kdo mají vážné zdravotní problémy, mohu žádat o invalidní důchod, průkaz ZTP, příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu či na zvláštní pomůcku. Pokud peníze nestačí kvůli nízkému příjmu a vysokým výdajům, lze se na úřad práce obrátit s žádostí o příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení či, ve chvíli, kdy se něco nepříjemného semele akutně, o mimořádnou okamžitou pomoc.

1. PŘÍSPĚVEK NA PÉČI

PRO KOHO: Je určen nejen seniorům. Náleží lidem, kteří kvůli dlouhodobě nepříznivému stavu potřebují k běžnému životu pomoc jiného člověka. Stupeň závislosti a výše finanční pomoci se určují podle toho, nakolik jsou na cizí pomoc odkázaní. Při posuzování se hodnotí schopnost zvládat pohyb, orientaci, komunikaci, stravování, oblékání a obouvání, tělesnou hygienu a vykonávání potřeby, péči o zdraví a domácnost. Bere se ohled rovněž na věk.

KOLIK:

  • Měsíční výše příspěvku pro starší 18 let, lehká závislost . . . . 880 Kč
  • středně těžká . . . 4 400 Kč
  • těžká závislost . . . 8 800 Kč
  • úplná závislost . . 13 200 Kč

NA CO: Z příspěvku lidé hradí pomoc, kterou jim poskytuje někdo jiný. Může to být asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu, ale i osoba blízká – příbuzní, sousedi. Rozhodně nejde jen o dovážku obědů.

Příjemci příspěvku si mohou sjednat paní na úklid, doprovod k lékaři, pomoc zdravotní sestry či třeba pobyt v denním stacionáři.

KDE SE ŽÁDÁ: Žádá se na příslušném úřadu práce podle trvalého bydliště. Součástí žádosti je i Oznámení o poskytovateli pomoci, tedy o člověku, který bude pomáhat.

Žadatel je nejprve podroben takzvanému sociálnímu šetření – přímo domů přijde sociální pracovník a zkoumá váš život v přirozeném prostředí. Pak úředníci posuzují stupeň závislosti – vychází se z vašeho zdravotního stavu doloženého nálezem vydaným poskytovatelem zdravotních služeb, z výsledku zmíněného sociálního šetření a zjištění potřeb člověka, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a vyšetření posuzujícího lékaře.

JAK SE VYPLÁCÍ: Peníze se vyplácí měsíčně, zasílá je krajská pobočka úřadu práce. Výplata je zastavena, pokud byl příjemce po celý kalendářní měsíc hospitalizován, ale je znovu obnovena od měsíce, kdy pobyt v nemocnici skončil. 

Od podání žádosti do vydání rozhodnutí trvá řízení i několik měsíců. Běžně by mělo zabrat 105 dní (60 dnů má na zpracování úřad práce a 45 dnů lékařská a posudková služba), prodlužuje se například o období, kdy jste hospitalizovaní.

Než je příspěvek na péči schválen, je možné využít nové nemocenské dávky dlouhodobé péče. Ta náleží lidem, kteří nemohou pracovat, protože doma pečují o někoho, kdo vyžaduje dlouhodobou péči (například po operaci). Čerpat ji tak mohou třeba potomci seniora, kteří o něho budou pečovat po návratu z nemocnice, kde byl alespoň 7 dní a podle vyjádření lékaře bude péče trvat alespoň 30 dní. Na dávku je nárok maximálně 90 dní.

Dávka se počítá obdobně jako nemocenská. Zaměstnanci žádají u svého zaměstnavatele, podnikatelé (kteří si platí dobrovolné nemocenské) na správě sociálního zabezpečení.

2. MOBILITA

Příspěvek na mobilitu náleží lidem se zdravotním postižením, aby jim hradil náklady na nutnou dopravu. 

  • Lze získat 550 korun měsíčně.
  • Příspěvek nenáleží pouze seniorům, ale jim je vyplácen často. Získají ho ti, kteří se někam opakovaně dopravují (nebo jsou dopravováni) za úhradu. Podmínkou je trvalý pobyt v ČR a průkaz osoby se zdravotním postižením typu ZTP nebo ZTP/P, který byl přiznán po 1. lednu 2014.
  • Peníze se vyplácejí opakovaně a takzvaně zpětně. To znamená do konce kalendářního měsíce následujícího po tom, za který dávka náleží. Pokud si budete přát, může vám být zasílán i jednou splátkou vždy za tři kalendářní měsíce.
  • Na příspěvek nedosáhnete, pokud pobýváte v domově pro seniory či jiném sociálním zařízení, nebo jste byli po celý kalendářní měsíc hospitalizovaní.

O příspěvek požádáte na Úřadu práce ČR.

3. ZVLÁŠTNÍ POMŮCKA

Příspěvek je pro zdravotně postižené, kteří mají těžké tělesné omezení nebo neurologické diagnózy. Patří lidem trpícím například postižením obou dolních nebo všech čtyř končetin, s těžkými zrakovými či sluchovými vadami.

  • Za příspěvek si lidé mohou pořídit věc, kterou nutně potřebují pro sebeobsluhu, pracovní uplatnění či studium a není plně ani částečně hrazena ze zdravotního pojištění. Škála využití je velká – od úprav bytu přes auto až po vodicího psa. Příspěvek opět není určen výhradně seniorům.
  • Maximální výše činí 350 tisíc korun (400 tisíc na pořízení schodišťové plošiny). Pro koupi motorového vozidla je maximální výše příspěvku 200 tisíc korun.
  • Zda máte na dávku nárok a kolik ve skutečnosti dostanete, posoudí lékaři okresní správy sociálního zabezpečení podle vašeho aktuálního stavu a úřad práce.

Žádá se na Úřadě práce ČR, potřebovat budete občanský průkaz a vyplněnou žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku.