Diskuze

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze stavebního spoření nemusí být tou nejlepší volbou. Jaký je rozdíl mezi stavebním spořením a hypotékou a co je výhodnější, přiblížíme na konkrétním případu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RJ

Žádná banka Vám nedá fixaci na celou dobu hypotečního úvěru. U stavebka je sice vyšší sazba ale je stále stejně vysoká. Já stavěl před lety barák a pár malých půjček jsem si bral ze stavebka.

Pořád platí, že by člověk měl začít napřed šetřit a pak si půjčit.

0 0
možnosti
VK

V současné době nabízí 5 bank fixaci na 15 let, 3 banky na 20 let a 2 banky na 25, resp. i 30 let. Takže není problém i fixace na celou dobu běžné hypotéky. U stavebka je pevná sazba pouze u řádného úvěru, u preklenovaku jsou dnes obvykle fixace podobně jako u hypoteky, typicky 3 - 10 let

1 0
možnosti
TR

no, při takto malém rozdilu v úrocích hypotéka výhodněji vyjde, ale rozhodně ne o tolik, jak se píše v článku. To porovnání je zmatené. Těch 80 tis. za poplatky to je vtip, ne? To znamená, že se platí poplatek 225 Kč měsíčně? - v dnešní době? - kde? Dále, když porovnávat, tak produkty se stejnou měsíční splátkou a ne hypotéku na začátku s vyšší splátkou a stavební produkt s nižší (tím je pak u stavebka delší doba s vyšší dluhovou pozicí a úroky tím pádem vyšší). Výnosové úroky a státní podporu ze stavebního spoření v tom máte? Podle výsledků bych řekl, že ne. Kdybyste to udělali pořádně, tak vám rozdíl vyjde v desetitisících, ne ve statisících.

0 0
možnosti
LV

Je to špatně spočítané, protože se počítá se stejnou fixní splatkou po dobu splacení, což není možné odhadnout. K tomu překlenovací úvěr nedělá stejnou úrokovou sazbu jako řádný ale 2-3x vyšší. Řádný je pak fixovaný po zbytek splácení.

0 0
možnosti
JB

J77a49n 53B62l98a82h69á71k

22. 2. 2018 21:36

Krásný nadhled, pobavilo mě to :-)

0 0
možnosti
Foto

Hypoteční poradce má mít přehled o všech produktech hypotečních bank a stavebních spořitelen. Vzhledem k tomu, že jsou překlenovací úvěry od stavebních spořitelen, které se splácí anuitně tedy stejně jako hypotéky, je zřejmé, že tento poradce nezná všechny hypotéční produkty na trhu a pak tedy i jeho závěry jsou na základě jeho neznalostí nepravdivé. Přeji hodně štěstí jeho klientům. Budou ho určitě potřebovat :-)

3 0
možnosti
RO

Vážení, tento článek je napsaný opravdu jednostranně ve prospěch hypotečního úvěru. Vždyť přece není možné počítat se stejnou úrokovou sazbou po celou dobu hypotéky! Nelze tedy dopředu určit, kolik budu mít sazbu po další fixaci... Jediné, kdy to můžu srovnat je až po splacení celého úvěru, kdy lze srovnat data... Pokud chci dopředu vědět, jaké úroky mě čekají, je to jasné v průběhu překlenovacího úvěru a posléze i úvěru ze stavebního spoření (tedy pokud není na meziúvěru nastavena fixace úrokové sazby, ale je stejná po celou dobu meziúvěru, a sazbu řádného úvěru znám již od založení smlouvy stavebního spoření).... Prosím autora o vysvětlení, proč počítá celou dobu se stejnou úrokovou sazbou!

7 0
možnosti
VK

Stejně tak nelze počítat se stejnou sazbou u překlenováku, protože i tyto dnes mají běžně fixaci. A třeba u kolegou zmiňovaného anuitního splácení je základní úroková sazba 5%, s patřičnou slevou na první fixaci ...

Pevná sazba řádného úvěru je sice hezká, ale tyto úvěry tvoří v objemu okolo 15% z půjčených peněz. A těch 85% jsou z velké části drahé překlenováky, kde splácíte jen úroky, ale nesnižujete jistinu.

0 0
možnosti
MV

M67a42r10e31k 55V50o41c70e44l

22. 2. 2018 16:38

To si děláte na iDNES legraci... zase zaplacený článek od Partners. Mám s nimi osobní zkušenost, tahle parta bude vždy stranit tomu produktu, ze kterého jim teče lepší provize. Takových příkladů vám namodeluju X a pokaždé může mít příklad jiný výsledek.

Proč nenapíše editor iDNES pod článek, že autor je spolupracovník Partners? Stačí rychlý dotaz do Google. Smutné...

;-€Rv

8 0
možnosti
PS

P81e98t80r 67S53i15k71o15r69a

22. 2. 2018 17:37

Tak teď nemáte pravdu. Provize hypo je jen jedna ale překlenovák dve - smlouva o stavebním spoření a smlouva o úvěru, pokud teda nezvolíte anuitně splácený překlenovák, kde je ale provize stejně vyšší než u hypotéky.

0 0
možnosti
DB

Pokud si sjednáte úvěr ze stavebka, můžete se v případě, že budete-li v budoucnu chtít refinancovat na hypotéku, setkat s velmi nepříjemnými problémy.

A co se týká hypotéky na družstevní byt, tak pokud byt do 12 měsíců od koupě převedete z družstevního do osobního vlastnictví, je zpravidla hypotéka možná.

A co se týká výhodnosti, tak u úvěrů nad 3/4 mega je hypotéka zpravidla výhodnější.

0 0
možnosti
PS

P23e48t37r 15S90i71k66o75r47a

22. 2. 2018 17:35

Jaké problémy ? Bejvávalo. Dnes už spadá pod nový zákon, takže souhlas dát musí.

0 0
možnosti
PS

P73e75t16r 71S98i75k92o54r14a

22. 2. 2018 11:00

To sou zase rady ;-D

1. existuje stavební spořitelna, kde splácíte překlenovák anuitně a ke konci roku se přidá další

2. Možnost splácet až do 76 let věku

3. Živnostníci a podnikatelé, zase jedna nejmenovaná Vám do příjmu vezme 60% obratu.

4. Při dobrém nastavení vychází skoro stejně jako hypotéka

Ale co, každý ať si vybere.

4 1
možnosti
JP

2 mega na překlenovací úvěr? Já to před nějakou dobou počítala. Překlenovák byl výhodnější u úvěrů do cca 800-900 tisíc, pak už byla výhodnější hypotéka. Od té doby se ale změnily produkty i podmínky.

5 0
možnosti