ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zranil se při dopravní nehodě. Odškodnění za následky řeší několik let

  • 6
Loni šetřila Policie České republiky 94 794 dopravních nehod, při kterých zahynulo 460 lidí, těžce se zranilo 1 807 a lehce 20 880 lidí. V letošním 1. čtvrtletí přišlo na silnicích o život 81 lidí a zranění utrpělo 3 393. Za škodu na zdraví lze získat odškodnění. Celá situace se však může zkomplikovat.

Když lidé pojišťovnám vyčítají, že je povinné ručení drahé a vyplacené plnění je jen zlomkem vybraných peněz, pojišťovny argumentují tím, že musí tvořit rezervy. U povinného ručení jde především o rezervy na výplatu dlouhodobých škod, kterými se myslí zejména škody na zdraví. Jenže získat plnění za škodu na zdraví není úplně jednoduché. 

Na redakci se obrátil čtenář, který s pojišťovnou jedná už několik let, aby získal peníze za škodu, kterou utrpěl jako poškozený při dopravní nehodě. Má velké problémy s pohybem, nemůže vykonávat svou původní profesi, dlouhodobě se léčí a pojišťovna mlčí. Dotazem na konkrétní případ se však zjistilo, že chyba je v komunikaci. 

„Pojišťovna říká, že se nedá dokázat příčinná souvislost, protože jsem si při první návštěvě neuroložky nestěžoval přímo na to, že mám problém s necitlivostí nohy. No, nestěžoval – bolelo po té nehodě úplně všechno,“ říká poškozený. 

Problém byl v tom, že kvůli objednacím dobám byla mnohá vyšetření dělána s velkou časovou prodlevou. No a pak se klient odmlčel, protože nevěděl, jak dál. A pojišťovna se nehrnula situaci urychlit.

Jak postupovat, abyste se v takové situaci neocitli?

  • U jednoduchých případů, jako je zlomenina ruky nebo pohmožděnina nohou, stačí obvykle vyplnit s lékařem formulář pojišťovny po ukončení léčby.
  • U nejasnějších poranění, typicky například páteře, mozku, vnitřních orgánů, je léčení delší a hlavně nejsou jasné trvalé následky. Tady poškozený doklady dodává tak, jak mu to umožní zdravotní stav, a také podle termínů pro odborná vyšetření. 
  • V každém případě je třeba komunikovat s pojišťovnou aktivně. Ideálně zasílat kopie všech výsledků – prostřednictvím online hlášení to není nic složitého. Nezapomeňte u každé komunikace uvést číslo, které pojišťovna případu přidělila. Pokud nemáte automatickou odezvu, kontaktujte s dotazy přímo likvidátora.
  • Současně při každém lékařském vyšetření informujte, že jde o následky dopravní nehody!

U složitých případů se často plnění vyplácí v několika krocích podle průběžného stupně újmy. „Závažné nehody s těžkými zraněními a okruhem závislých osob se mohou řešit postupně i několik let, než dojde na definitivní vypořádání,“ vysvětluje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. 

Některé pojišťovny chápou, jak může taková situace být pro klienta složitá. „Jsme si vědomi, že lidé vždy nevědí, na koho se obrátit a jaké doklady do pojišťovny doložit, proto od ledna letošního roku nabízíme poškozeným aktivní pomoc při uplatnění nároku a dokládání potřebných dokladů,“ popisuje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.