Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

O podporu v nezaměstnanosti stále můžete žádat dálkovou cestou

aktualizováno 
Ještě minulý týden byly úřední hodiny kontaktních pracovišť Úřadu práce ČR velmi omezené. Pobočky sice v pondělí otevřely, ani dnes ale na úřad nemusíte osobně, většinu záležitostí vyřídíte online. Poradíme jak na to a shrneme, kdy a v jaké výši máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Registrace na úřadu práce není pro nezaměstnaného povinná. Pokud ovšem této možnosti nevyužijete, pamatujte na to, že si musíte sami platit zdravotní pojištění v minimální výši, pro letošní rok je to částka 1 971 Kč měsíčně.

Evidence na úřadu práce má své výhody. Doba evidence se započítává do důchodu, zdravotní pojištění za vás platí stát a za splnění zákonných podmínek budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nelze ovšem žádat jen o podporu, musíte se stát uchazečem o zaměstnání, tedy požádat úřad práce o zprostředkování zaměstnání. Na podporu budete mít nárok v případě, že jste za poslední dva roky před zařazením do evidence zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností získali dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců.

Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí během takzvané podpůrčí doby, ta je rozdílná podle věku žadatele. U osob do 50 let je stanovena na 5 měsíců, od 50 do 55 let na 8 měsíců a nad 55 let 11 měsíců. Výše podpory činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další dva měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Pokud jste ale své poslední zaměstnání ukončili bez vážného důvodu, ať už sami nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí výše podpory v nezaměstnanosti jen 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

O zařazení do evidence úřadu práce můžete žádat i jako živnostník, osoba samostatně výdělečně činná. Podmínkou je, že jste svou živnost ukončili nebo přerušili a tuto skutečnost oznámili příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Podpora v nezaměstnanosti (pokud na ni dosáhnete) se bude vypočítávat z posledního vyměřovacího základu. V takovém případě ale nemáte nárok na tzv. Pětadvacítku ani na žádné podobné státní podpory určené podnikatelům, kteří kvůli pandemii koronaviru nemohou podnikat.

Osobní návštěva úřadu práce není nutná

Od pondělí úřady otevřely, úřední hodiny poboček ÚP ČR jsou v současné době v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin. Případný vstup do budov jednotlivých pracovišť je veřejnosti povolen pouze za použití ochranných prostředků dýchacích cest.

„Nadále platí doporučení pro klienty, aby si dopředu domluvili termín osobního jednání prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky. A nadále platí, že lidé mohou většinu záležitostí, včetně podání žádosti o zprostředkování zaměstnání, zařazení do evidence nebo podporu v nezaměstnanosti vyřídit z pohodlí domova elektronicky,“ doporučuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Potřebné formuláře pro uchazeče o zaměstnání „Žádost o zprostředkování zaměstnání“ a „Žádost o podporu v nezaměstnanosti“ jsou k dispozici v elektronické formě na portále ministerstva práce a sociálních věcí. .

A tady pozor. Existuje totiž i formulář „Žádost o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání“, mezi zájemcem a uchazečem je ale obrovský rozdíl. „Na rozdíl od uchazeče se zájemcem o práci může stát kdokoli, kdo má zájem o zprostředkování zaměstnání. Zájemci úřad práce zprostředkovává vhodné zaměstnání, poskytuje kariérové poradenství a může mu zajistit i rekvalifikaci. Nemá ale nárok na podporu v nezaměstnanosti ani na podporu při rekvalifikaci,“ upozorňuje Kateřina Beránková.

Jednotlivé formuláře stačí vyplnit a odeslat e-mailem, zaručený elektronický podpis není nutný. Můžete je také zaslat poštou nebo odevzdat do schránek umístěných obvykle při vstupu na příslušné kontaktní pracoviště úřadu práce, případně na jiném viditelně označeném místě. Uveďte také telefonní a emailové spojení, aby vás pracovníci úřadu v případě nutnosti mohli kontaktovat a předejít případným nesrovnalostem.

Nezapomeňte formuláře podepsat a připojit i kopie následujících dokumentů:

  • platný průkaz totožnosti,
  • potvrzení o ukončení pracovněprávního vztahu, zápočtový list a potvrzení o výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění,
  • u OSVČ po ukončení podnikání „Potvrzení OSSZ o účasti na důchodovém pojištění,
  • u absolventů doklad o nejvyšším ukončeném vzdělání,
  • v případě ukončení rodičovské dovolené, péče o osobu blízkou nebo pobírání plného invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně potvrzení o ukončené náhradní době.

Volných pracovních míst je dost

Ke konci března 2020 evidoval Úřad práce ČR celkem 225 678 uchazečů o zaměstnání. O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají v současné době především lidé, kteří pracovali v pohostinství, ve službách, v cestovním ruchu, v oblasti automobilového průmyslu a u subdodavatelů působících v této oblasti. Mezi těmi, kteří kvůli omezením přerušili v březnu svou činnost, byla i řada OSVČ,“informuje ředitel odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

Zároveň ovšem zaměstnavatelé nabízejí prostřednictvím úřadů práce 342 287 volných pracovních míst. Současná situace vyvolala větší poptávku po určitých profesích. „Zaměstnavatelé momentálně hledají nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ovocnářství, v potravinářství, ve stavebnictví, v logistice, e-shopech nebo třeba kvalifikované řemeslníky, řidiče, analytiky a vývojáře softwaru,“ doplňuje Jan Karmazín.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Víte, jak dnes prodat nebo koupit nemovitost?

Na realitním trhu letos nezůstal kámen na kameni. Nejdřív vstoupil v platnost zákon o realitním zprostředkování, pak...

Naděje pro rodiče samoživitele? Co přinese zákon o náhradním výživném

Premium Vláda schválila návrh zákona o zálohovaném výživném. V čem bude spočívat podpora státu pro samoživitele a...

Kolik kdo dnes vydělává? A jak naše mzdy ovlivní krize?

Průměrná mzda se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila na 34 077 korun. Kdo na průměrnou mzdu dosáhl a kde se...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROÚDRŽBÁŘ VÝROBNÍCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...