Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

aktualizováno 
Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího zdanění. Je nárokovatelná, pokud jeden z manželů má vlastní roční rozhodné příjmy do 68 tisíc korun. Ministryně práce Jana Maláčová chce ale tuto slevu omezit, měla být jen na ty, kteří pečují o děti, starší příbuzné či postižené.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na slevu by podle vyjádření ministryně ztratilo nárok okolo 76 tisíc lidí. Stát by tak měl ušetřit dvě miliardy korun, které by se mohly využít jiným způsobem. Vzhledem k aktuálním diskuzím ohledně návrhu ministryně Maláčové jsme se na daňovou slevu podívali podrobněji.

Podmínkou pro uplatnění daňové slevy na manželku nebo manžela v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání za rok 2019 je vlastní rozhodný příjem druhého z manželů do limitu. Roční daňová sleva činí 24 840 korun, pokud je manželka (manžel) držitelkou průkazu ZTP/P, tak se uplatňuje daňová sleva ve výši 49 680 korun.

„Podpora rodin formou nižšího zdanění je oproti sociálním dávkám velmi efektivní, motivující a pro stát levná, neboť daňovou slevu uplatní pouze výdělečně činný manžel či manželka,“ míní daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Rodičovský příspěvek se nepočítá

Do započitatelných příjmů, které jsou rozhodné pro uplatnění slevy, se počítají všechny příjmy mimo vyjmenované příjmy v zákoně o dani z příjmů. Hodnotí se tedy nejenom například příjmy z pracovních dohod, ale i nemocenské dávky či podpora v nezaměstnanosti.

 „Rodičovský příspěvek se však do rozhodných příjmů nepočítá, proto v praxi nejčastěji vzniká nárok na daňovou slevu na manželku na rodičovské dovolené pobírající pouze právě rodičovský příspěvek,“ doplňuje Ivanco.

Kdy vzniká nárok na daňovou vratku?

Daňová sleva na manželku nebo manžela se uplatňuje vždy až za celý kalendářní rok, proto zaměstnanec po uplatnění této daňové slevy obdrží po provedeném ročním zúčtování daně mzdovou účetní daňovou vratku.

Tato sleva ovšem snižuje daňovou povinnost maximálně do nuly. To znamená, že u slevy na manželku nebo manžela nelze čerpat daňový bonus jako je tomu u daňového zvýhodnění na děti.

„Zaměstnanec pracující pouze po část roku, který odvede během roku 2019 na daňových zálohách jen 9 750 korun, obdrží z důvodu uplatnění daňové slevy na studující manželku daňovou vratku v částce 9 750 korun a nikoliv tedy
24 840 korun,“ přibližuje daňová poradkyně.

Podle statistik Finanční správy si v daňovém přiznání za rok 2017 uplatnilo slevu na manželku či manžela téměř 85 tisíc daňových poplatníků, kteří si podávali přiznání sami. Údaje za zdaňovací období 2018 nejsou k dispozici, budou až v závěru roku 2019.

Vývoj uplatněné slevy na manželku/manžela v daňovém přiznání
Zdaňovací období201520162017
Sleva na:Počet nenulových položekVýše v mil. KčPočet nenulových položekVýše v mil. KčPočet nenulových položekVýše v mil. Kč
manžela (ku)87 0522 11384 1912 03984 8272 046
manžela (ku)-držitele ZTP/P 1457954874
Zdroj: Finanční správa

Přesné počty, kolik daňových poplatníků uplatňuje daňovou slevu na manželku nebo manžela prostřednictvím svého zaměstnavatele, nejsou podle vyjádření ministerstva financí v individualizované podobě k dispozici. 

„Na základě veškerých dostupných údajů odhadujeme až celkový negativní dopad z titulu uplatnění slevy na druhého z manželů, a to v celkové výši 4,8 miliard korun na veřejných rozpočtech,“ vyjádřil se Jakub Vintrlík z tiskového odboru ministerstva financí.

Daňová sleva se nezvyšovala od roku 2008

Nárok na daňovou slevu na manželku nelze čerpat na družku nebo druha, a proto hraje významnou roli i v rodinné politice.

„V některých rodinách z různých důvodů pracuje pouze jeden z manželů. Je v pořádku, aby měl nárok na daňovou slevu na druhého z manželů, a to i pokud má nadprůměrné příjmy. Vyšší pracovní úsilí by totiž nemělo být odměněno nemožností čerpat tuto daňovou slevu,“ dodává daňová poradkyně ze společnosti Mazars.

Reálná hodnota diskutované daňové slevy přitom každoročně klesá. Její hodnota je stejně vysoká již od roku 2008. Když to porovnáme například s minimální mzdou, ta v roce 2008 činila 8 000 korun a v roce 2019 činí 13 350 korun. Výrazně také stoupla i průměrná hrubá mzda. Zatímco v roce 2008 činila 22 592 korun a na konci roku 2018 stoupla na 31 868 korun a ve
2. pololetí 2019 již průměrná hrubá mzda dosahuje podle údajů Českého statistického úřadu 34 105 korun.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...

Před pár dny měli skvěle fungující gastropodnik, dnes bojují o přežití

Před čtyřmi lety Petra Pavičová opustila pozici manažerky v korporátu a s manželem založila FoodIN catering. Z nuly...

Bojím se nákazy koronavirem, musím do práce? Časté dotazy čtenářů

Mimořádná doba si žádá mimořádná řešení. Některé firmy jsou ale až příliš kreativní a vymýšlejí pravidla, která se...

Z trhů teče krev, může být hůř. Které investice jsou skryté nášlapné miny?

Neznalí investoři jsou lákáni líbivými a zaručenými výnosy, ale výsledkem někdy bývá zisk neodpovídající podstoupenému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Víte, jaké jsou příjmy domácností a kdo je v Česku chudý?

Průměrné výdělky se zvyšují a klesá počet rodin, které mají potíže vyjít s penězi. Míra ohrožení takzvanou příjmovou...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Novinky 2020: část výher srazí daň, zdražují cigarety a lihoviny

Od ledna začal v Česku platit takzvaný daňový balíček. Kdo holduje tvrdému alkoholu a cigaretám, musí počítat s tím, že...

ZMAPOVÁNO: kdo vydělá a kdo prodělá na letošním růstu minimální mzdy

V Česku pracuje za minimální mzdu podle odhadů kolem 150 tisíc zaměstnanců. Jsou to většinou lidé s nízkou kvalifikací....

Přehled daňových povinností a úlev pro vlastníky nemovitosti

Daňové povinnosti vznikají s pořízením nemovitosti či jejím prodejem. Máte je i tehdy, když byt pronajímáte sami nebo...

Daně a jak na ně: Kdy platí daně studenti a důchodci plus 5 tipů, jak ušetřit

Sankce za opožděné podání daňového přiznání a sankce za pozdní úhradu daně jsou kvůli epidemii prominuty o tři měsíce,...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ NA KULATO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 34 999 Kč

Najdete na iDNES.cz