Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Kdo letos daruje na dobročinné účely, sníží si základ daně až o 30 %

Adventní dary pro dobročinné účely si mohou letos zaměstnanci stejně jako firmy mimořádně odečíst až do výše 30 procent daňového základu. Příští rok už se horní hranice pro odpočet darů vrací na standardní hodnoty.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Období vánočních svátků a konec roku je čas, kdy lidé více než kdy jindy vzpomenou na ty, kteří nemají to štěstí, aby mohli život i svátky strávit v klidu a ve zdraví se svou rodinou nebo přáteli. Anebo podpořili jinak důležitý projekt, který pomáhá lidem v obtížích. Proto podstatně častěji právě v tomto čase přispívají lidé na dobročinné účely. 

Milostivé léto pomůže lidem napravit hříchy z mládí

Letos si přitom o poskytnuté dary mohou zaměstnanci i firmy snížit daňový základ pro výpočet daně z příjmů o mimořádně vyšší část. Dočasnou úpravu přinesla legislativní novela z února letošního roku.

„Češi letos mohou využít unikátní příležitost a mohou si o poskytnutý dar snížit daňový základ ve dvojnásobné výši než obvykle, právnické osoby dokonce trojnásobně. Věříme, že tento bonus bude pro ně příjemný benefit a že k darování přivede i mnoho nových dárců,“ říká k navýšení hranice pro odpočet darů ze základu daně Marek Šedivý z Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, jejíž členové se o prosazení daňové změny také zasloužily.

Pokud dar dobročinné organizaci poskytne právnická osoba nebo živnostník, uplatní si daňový odpis ve svém daňovém přiznání za letošní rok. Zaměstnanci by pak měli dodat potvrzení o poskytnutých darech v letošním roce své mzdové účtárně, která se o ponížení daně ve správné výši postará. „Ideálně tak mají učinit v průběhu ledna 2022,“ dodává Šedivý.

Účel daňově uznatelného daru, tedy toho, který si poplatník smí odečíst od základu daně, vymezuje zákon o daních z příjmů. Obecně lze podle Šedivého ale říci, že jde o dary, jež slouží organizacím zajišťující služby v kultuře, sociální a humanitární oblasti, v životním prostředí, sportu či charitě.

Zaměstnanci si sníží základ daně až o 30 %

Zaměstnanci mohou mimořádného limitu pro odpočet darů až do výše 30 procent základu daně využít do konce kalendářního roku 2021. Od ledna 2022 už se tato hranice vrací zpět na původních 15 procent, stejně jako tomu bylo v období před pandemií, tedy v roce 2019.

„V této souvislosti stojí za připomenutí, že pro snížení si daňového základu o poskytnuté dary i v letošním roce stále platí minimální hranice, a ta zůstává na dvou procentech,“ upozorňuje finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Jinak řečeno, fyzická osoba si poskytnutý dar od základu daně odečte jen za podmínky, že jeho výše přesáhne v úhrnu alespoň dvě procenta základu daně.

„Druhá možnost pro odpočet daru u zaměstnanců je, že v daném zdaňovacím období dosahuje částky minimálně jednoho tisíce korun. I pak si jej fyzické osoby odečítají, respektive se jim o uplatnění postará jejich mzdová účetní,“ doplňuje Kučera s tím, že zaměstnanec ji ale musí zavčasu dodat potvrzení o poskytnutém daru.

Za rok 2022 zaplatíme méně na dani z příjmu

V této souvislosti dále připomíná, že daňový základ si mohou lidé stejně jako v předchozích letech snížit také o úroky z úvěru na pořízení si vlastního bydlení. A to až do výše 300 tisíc korun ročně.

„U nemovitostí zapsaných do katastru nemovitostí po 1. lednu 2021 se nejvýše možný daňový odpočet úroků z úvěru na vlastní bydlení snižuje na částku 150 tisíc korun za rok,“upřesňuje.

Základ daně si ponižují i lidé zapojení do penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření až o částku 24 tisíc korun ročně. A daňový odpočet lze za určitých podmínek uplatnit i z plateb na životní pojištění, na vzdělávací kurzy a o příspěvky odborovým organizacím. Dále za dárcovství krve, tkání a orgánů.

30% snížení základu daně se týká i firem

Stejně jako zaměstnanci mají nyní navýšenou maximální hranici pro odpočet darů až na 30 procent výše daňového základu i právnické osoby, tedy soukromé společnosti. Dříve si přitom snižovaly základ daně o poskytnuté dary nejvýše o deset procent z jeho výše. Na tuto hodnotu se limit pro podnikatele vrátí již v následujícím zdaňovacím období.

„A stejně jako pro zaměstnance tak i pro firmy zůstává podmínka minimální výše odečítaného daru. U firem je dolní limit standardně nastaven na minimálně dva tisíce korun,“ upozorňuje David Kučera.

Závěrem dodává, že zaměstnanci nesmí zapomenout dodat k ročnímu zúčtování daní své mzdové účetní potvrzení o poskytnutém daru, což podle něj postačí jednou do roka. Obvykle na konci kalendářního roku či v následujícím měsíci lednu. 

Firmy a živnostníci si oproti zaměstnancům ponižují základ daně o dary ve svých daňových přiznáních. A i k nim pak ale dokládají potvrzení o jejich poskytnutí, které vydává samotný příjemce daru. V této souvislosti pak není od věci i připomenout, že zavedené organizace, které jsou na darech od dobrovolných dárců závislé vydávají tato potvrzení automaticky.

„Našim donátorům se snažíme za jejich podporu, které si vážíme, bez ní bychom fungovat nemohli, vždy něco nabídnout. Vystavujeme smlouvy o daru, aby mohli snížit základ daně,“ potvrzuje manažerka pacientské organizace Klub nemocných cystickou fibrózou Markéta Mikšíková. 

Jak dodává, dárcům se snaží odvděčit i třeba jejich propagací v klubových materiálech a akcích nebo chodí do firem a škol, kde hovoří o tom, jak vypadá život se vzácnou nemocí. „Což má vždy přínos pro obě strany,“ uzavírá Mikšíková.

Autor:
  • Nejčtenější

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací...

KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

Hypoteční sazby pokračují v růstu. Dál stoupají i ceny nemovitostí

Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v prosinci o 29 bazických bodů na 2,99 % p. a., zůstala tak ke konci roku jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena poledního menu roste. Kde se najíme nejlevněji?

Hodnota optimální stravenky, u které nejvýrazněji uspoří na daních a odvodech jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci,...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Veřejné služby? Za mnoho peněz málo muziky, říká ekonom Jan Urban

Velká část veřejných diskusí, především před volbami, se točí kolem daní. Někteří je považují za příliš vysoké, jiní za...

Jak se daní příjem z pronájmu a kdy se jedná o podnikatelskou činnost

Řada lidí investuje do nemovitostí, aby je dál pronajímali. Majitelé takových bytů a domů si však musí dát pozor na...

Kdo letos daruje na dobročinné účely, sníží si základ daně až o 30 %

Adventní dary pro dobročinné účely si mohou letos zaměstnanci stejně jako firmy mimořádně odečíst až do výše 30 procent...

Jak letos ušetřit na dani a odvodech u přivýdělku na „vedlejšák“

Řada lidí se snaží vylepšit domácí rozpočet přivýdělkem. Jednou z možností je vydělat peníze samostatnou vedlejší...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...