Jak správně používat platební kartu

aktualizováno 
Platební karty se staly nedílnou součástí života a chodit na nákupy bez peněz není problémem pro většinu lidí. Platební karta znamená pro svého majitele pohodlný přístup k penězům, na druhou stranu většina z nás zapomíná, že je třeba s ní zacházet opatrně a dodržovat určitá pravidla. Kdy můžeme udělat chybu?

Mít v peněžence velkou hotovost není pohodlné ani bezpečné, proto stále více Čechů používá platební karty. K pravidelnému placení v obchodě kartu využívá okolo třiceti procent nakupujících. Platí, že čím je obchod větší, tím je vyšší počet zákazníků platících kartou. V hypermarketech se toto číslo pohybuje nad 50 procenty zákazníků a roste i s velikostí nákupu.

Hlavní pozornost bank i společností vydávajících karty je i nyní směřována na bezpečnost. Nyní vydávané platební karty s magnetickým proužkem umožňují zkopírování údajů uložených na kartě. Banky proto začínají postupně nahrazovat magnetický proužek bezpečnějšími čipovými kartami. Debetní a kreditní čipové karty by se na našem trhu měly v masivním měřítku začít objevovat od poloviny příštího roku, prozatím je vydává pouze Komerční banka a ČSOB.

Leckterý majitel platební karty si však neuvědomuje, že nejen banka je zodpovědná za bezpečnost platební karty. Každý, kdo kartu vlastní a používá by měl dodržovat pravidla, která ačkoli se zdají v některých případech banální, jsou důležitá a pomohou předejít mnoha  nepříjemnostem.

Pravidla, která byste měli dodržovat:

1. Při převzetí kartu ihned podepište a pořiďte si kopii podepsaného podpisového proužku.

2. Kartu nikomu nepůjčujte.

3. Nesdělujte nikomu PIN – nevyjímaje rodinné příslušníky či orgány policie. Nikdy nepište PIN na kartu.

Prosím!

Na co lákají banky nové klienty?
Účet zdarma vás může přijít i pěkně draho. Více ZDE.

4. Při zadávání PIN při výběru z bankomatu dbejte na to, aby někdo stojící za vámi nemohl odpozorovat PIN. Nikdo nemá právo přerušit vaši operaci přerušit, obsluha bankomatu nevstupuje do transakcí klientů.

5. Chraňte magnetický proužek karty před mechanickým poškozením a před zmagnetizováním.

6. Platební kartu noste odděleně od osobních dokladů tak, aby pravděpodobnost, že jeí ztrátu zjistíte co nejdříve, byla maximální.

7. Při platbě kartou sledujte personál obchodu, zejména dbejte na to, aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad. Personál by neměl s kartou odcházet do zázemí.

8. Při poštovní či telefonické objednávce nebo při použití karty pro placení prostřednictvím internetu dbejte maximální obezřetnosti. V případě jakýchkoli pochybností se raději spojte s obchodníkem a volte jiný způsob úhrady zboží.

9. Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu a při zjištění nesrovnalosti neprodleně informujte banku, která kartu vydala a požádejte o prověření transakce.

10. Při ztrátě nebo odcizení karty je nutné katru ihned v bance zablokovat.

Tato pravidla (v různých obměnách) obdrží majitel platební karty ve většině bank při vydání platební karty. Nakolik je však dodrží, to už záleží pouze na něm. Obezřetnost, která nás s častým používáním karty opouští, protože „nám se nic stát nemůže“ zde rozhodně je na místě.

Malý, ale hezký!

Co můžete získat jako klient malé banky?
Proč mít účet v malé bance? Více ZDE.

Dokazuje to i případ, který nedávno zveřejnila na internetu  jedna z postižených klientek České spořitelny. Podvodník jí z účtu vybral 4000 korun v momentě, kdy ho nechala přistoupit k bankomatu. Tento muž jí tvrdil, že bankomat je porouchán, a tak má přerušit transakci, což sice dotyčná udělala ovšem ne bez asistence neznámého muže. Ten stál v tu chvíli také u bankomatu a mohl pomocí tlačítka zadat bankomatu povel k výplatě nejvyšší možné částky. Nechtěný výběr z bankomatu zjistila klientka až další den při kontrole pohybů na účtu.

Kde nastala chyba? Banka za toto zneužití platební karty nenese zodpovědnost, protože kartu použila její majitelka a nechala s ní nakládat cizí osobu. V době kdy byla karta stále uvnitř bankomatu a transakce nebyla ani dokončena ani přerušena (k tomu dojde až po vyjmutí karty z bankomatu), neměla její majitelka dovolit nikomu přístup k bankomatu.

Je dobré mít na paměti, že ke kartě byste se měli chovat stejně jako ke svým penězům. Vždy kontrolovat, jak s ní bylo nakládáno obchodníkem nebo zda již byly a jakým způsobem zúčtovány transakce, které jste kartou platili.

Dáváte si pozor, když platíte kartou, nebo když vybíráte hotovost u bankomatu? Napište nám, těšíme na vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Kurzy.cz Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pě...

Najdete na iDNES.cz