Jak správně používat platební kartu

aktualizováno 
Platební karty se staly nedílnou součástí života a chodit na nákupy bez peněz není problémem pro většinu lidí. Platební karta znamená pro svého majitele pohodlný přístup k penězům, na druhou stranu většina z nás zapomíná, že je třeba s ní zacházet opatrně a dodržovat určitá pravidla. Kdy můžeme udělat chybu?

Mít v peněžence velkou hotovost není pohodlné ani bezpečné, proto stále více Čechů používá platební karty. K pravidelnému placení v obchodě kartu využívá okolo třiceti procent nakupujících. Platí, že čím je obchod větší, tím je vyšší počet zákazníků platících kartou. V hypermarketech se toto číslo pohybuje nad 50 procenty zákazníků a roste i s velikostí nákupu.

Hlavní pozornost bank i společností vydávajících karty je i nyní směřována na bezpečnost. Nyní vydávané platební karty s magnetickým proužkem umožňují zkopírování údajů uložených na kartě. Banky proto začínají postupně nahrazovat magnetický proužek bezpečnějšími čipovými kartami. Debetní a kreditní čipové karty by se na našem trhu měly v masivním měřítku začít objevovat od poloviny příštího roku, prozatím je vydává pouze Komerční banka a ČSOB.

Leckterý majitel platební karty si však neuvědomuje, že nejen banka je zodpovědná za bezpečnost platební karty. Každý, kdo kartu vlastní a používá by měl dodržovat pravidla, která ačkoli se zdají v některých případech banální, jsou důležitá a pomohou předejít mnoha  nepříjemnostem.

Pravidla, která byste měli dodržovat:

1. Při převzetí kartu ihned podepište a pořiďte si kopii podepsaného podpisového proužku.

2. Kartu nikomu nepůjčujte.

3. Nesdělujte nikomu PIN – nevyjímaje rodinné příslušníky či orgány policie. Nikdy nepište PIN na kartu.

Prosím!

Na co lákají banky nové klienty?
Účet zdarma vás může přijít i pěkně draho. Více ZDE.

4. Při zadávání PIN při výběru z bankomatu dbejte na to, aby někdo stojící za vámi nemohl odpozorovat PIN. Nikdo nemá právo přerušit vaši operaci přerušit, obsluha bankomatu nevstupuje do transakcí klientů.

5. Chraňte magnetický proužek karty před mechanickým poškozením a před zmagnetizováním.

6. Platební kartu noste odděleně od osobních dokladů tak, aby pravděpodobnost, že jeí ztrátu zjistíte co nejdříve, byla maximální.

7. Při platbě kartou sledujte personál obchodu, zejména dbejte na to, aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad. Personál by neměl s kartou odcházet do zázemí.

8. Při poštovní či telefonické objednávce nebo při použití karty pro placení prostřednictvím internetu dbejte maximální obezřetnosti. V případě jakýchkoli pochybností se raději spojte s obchodníkem a volte jiný způsob úhrady zboží.

9. Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu a při zjištění nesrovnalosti neprodleně informujte banku, která kartu vydala a požádejte o prověření transakce.

10. Při ztrátě nebo odcizení karty je nutné katru ihned v bance zablokovat.

Tato pravidla (v různých obměnách) obdrží majitel platební karty ve většině bank při vydání platební karty. Nakolik je však dodrží, to už záleží pouze na něm. Obezřetnost, která nás s častým používáním karty opouští, protože „nám se nic stát nemůže“ zde rozhodně je na místě.

Malý, ale hezký!

Co můžete získat jako klient malé banky?
Proč mít účet v malé bance? Více ZDE.

Dokazuje to i případ, který nedávno zveřejnila na internetu  jedna z postižených klientek České spořitelny. Podvodník jí z účtu vybral 4000 korun v momentě, kdy ho nechala přistoupit k bankomatu. Tento muž jí tvrdil, že bankomat je porouchán, a tak má přerušit transakci, což sice dotyčná udělala ovšem ne bez asistence neznámého muže. Ten stál v tu chvíli také u bankomatu a mohl pomocí tlačítka zadat bankomatu povel k výplatě nejvyšší možné částky. Nechtěný výběr z bankomatu zjistila klientka až další den při kontrole pohybů na účtu.

Kde nastala chyba? Banka za toto zneužití platební karty nenese zodpovědnost, protože kartu použila její majitelka a nechala s ní nakládat cizí osobu. V době kdy byla karta stále uvnitř bankomatu a transakce nebyla ani dokončena ani přerušena (k tomu dojde až po vyjmutí karty z bankomatu), neměla její majitelka dovolit nikomu přístup k bankomatu.

Je dobré mít na paměti, že ke kartě byste se měli chovat stejně jako ke svým penězům. Vždy kontrolovat, jak s ní bylo nakládáno obchodníkem nebo zda již byly a jakým způsobem zúčtovány transakce, které jste kartou platili.

Dáváte si pozor, když platíte kartou, nebo když vybíráte hotovost u bankomatu? Napište nám, těšíme na vaše názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Mít doma staré neplatné bankovky může být terno, draží se i padělky

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Naše koruna, tedy přesněji ta československá a navazující česká, slaví sto let. Za některými státovkami a bankovkami...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPEČER V DOPRAVĚ S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz