Chaos v rodinném hospodaření znamená ztráty

  9:55aktualizováno  9:55
Čím to, že když se rozbije pračka či lednice, znamená to pro polovinu českých domácností podle výsledků sociologických výzkumů pohromu? Nemají žádnou finanční rezervu, ačkoliv finanční poradci radí, že by každá domácnost měla mít stranou alespoň tři měsíční platy na nenadálé výdaje. Recept na úspěšné hospodaření však nespočívá jen ve vytvoření finanční rezervy, ale také ve stanovení strategie hospodaření a priorit rodiny.

"Když si rodina předem řekne, co si chce koupit, třeba do dvou let nové auto, snáz se jí podaří peníze ušetřit," míní finanční poradkyně Jitka Šimánková ze společnosti Sophia Finance. Rodina by podle ní měla využívat všechny možnosti finančního trhu, třeba i výhodné půjčky.

Hned na začátku společného soužití je dobré se dohodnout na způsobu hospodaření s penězi. Problémy mohou nastat, když partneři byli ze svých rodin zvyklí s nimi zacházet jinak. "My jsme doma nemuseli šetřit, zatímco manželovi rodiče ano. Zpočátku jsem nemohla s malým příjmem vyjít, manžel to nemohl vůbec pochopit a neustále mi to vyčítal," vzpomíná Zdenka Slabá. Vydělávání ani utrácení peněz by nemělo být v rodinách tabu, a to ani před dětmi. Zvlášť ty větší by měly vědět, na co rodina šetří i za co utrácí. "Společné rozhodování o nákupu předmětů, které používá celá rodina, včetně vyslechnutí názoru větších dětí považuji za správné, jak z praktického hlediska, tak i pro utváření a harmonizaci vztahů v rodině," říká psycholožka Jitka Vysekalová ze společnosti TNS Factum.

Jeden společný účet

Společné hospodaření mívá podobu jednoho bankovního účtu, ze kterého se hradí rodinné výdaje. "Ministrem financí" je v takovém případě obvykle žena, protože se stará o nákupy a chod domácnosti. Avšak pokud ženy s penězi hospodaří prakticky výhradně, hrozí nebezpečí, že je manželé budou kritizovat. A to zejména tehdy, když mají utkvělou představu, že dva tisíce korun stačí na měsíční stravování pětičlenné rodiny a ještě zbude. "Pokud nemají muži ani rámcový přehled o finančních tocích domácnosti, bývá hospodaření zdrojem konfliktů," míní socioložka Marie Čermáková. Proto je lepší, když o větších výdajích rozhodují partneři společně. "Samozřejmě záleží na tom, o jakou věc jde - o značce a parametrech nového auta většinou rozhodují muži a žena má poradní hlas, u žehličky to může být naopak," vysvětluje Jitka Vysekalová.

Vést jeden společný účet je výhodné v rodinách, kde není dostatek peněz, protože hospodaření s ním je levnější a průhlednější. Nikdy by však nemělo sklouznout do přísné kontroly osobních výdajů a přidělování peněz na osobní spotřebu jen za zásluhy.

Obálková metoda - ano, či ne?

Zhruba patnáct procent lidí nechce o bankách, bankomatech ani účtech nic slyšet. Co vydělají, dají do obálky a z ní podle potřeby vybírají. "Samozřejmě i tento způsob vyžaduje úplně stejnou disciplínu jako jiné způsoby vlastního řízení rodinného rozpočtu," říká Miriam Hanáková. "Ani tato metoda neuchrání finanční prostředky před inflací a už vůbec není vhodná jako způsob šetření peněz na delší dobu. I laikům by dnes mělo být jasné, že dlouhodobé peníze do slamníku, punčochy a obálky nepatří," dodává.

Dva účty v rodině

Čím dál víc lidí hospodaří se dvěma účty. Partneři se dohodnou, které stálé platby budou ze svého účtu platit, a se zbytkem peněz hospodaří nezávisle. Podle odborníků volí tento model nejčastěji v rodinách, kde se kariéře věnují oba partneři. Zejména ženy takovou praxi vítají, protože se cítí méně finančně závislé na partnerovi, odborníci však upozorňují na to, že to může vést až k destabilizaci vztahu, protože si ženy uvědomí, že by svou finanční situaci zvládly i bez manžela. Podmínkou pro úspěšné fungování tohoto modelu je, aby oběma partnerům zůstávalo po zaplacení běžných výdajů stejně peněz a neměli pocit, že druhý má na své utrácení víc. Nevýhodou tohoto hospodaření je vedle vyšších bankovních poplatků menší kontrola nad rodinnými financemi, hodí se proto spíš tam, kde s penězi vycházejí bez problémů.

Každý svůj plus jeden společný účet

Dobře situované rodiny často používají tři běžné bankovní účty.  Z jednoho společného platí vše, co souvisí s provozem domácnosti, a osobní účty používají jen pro své potřeby. Aby převážily výhody tří účtů nad jiným způsobem hospodaření, je třeba maximálně využít jejich výhod. To znamená minimalizovat hotovost, využívat platebních karet a inteligentních účtů či zvláštních spořicích účtů, které jsou lépe úročeny než běžné účty, a přitom je možné z nich průběžně vybírat. Výhodou takového modelu je zachování soukromí partnerů, záporem naopak vyšší náklady na vedení kont a menší kontrola nad hospodařením jednotlivých členů rodiny.

Kterou z uvedených metod sledování rodinného rozpočtu uplatňujete ve Vaší domácnosti? Napište ostatním čtenářům své zkušenosti s rodinnými rozpočty.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Kvíz: Jste zkušení gurmáni? Jak znáte svá práva v restauraci?

ilustrační snímek

Většina lidí s reklamací v restauraci váhá. Zákazník přitom uzavírá stejnou kupní smlouvu jako kdekoliv jinde a v...

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Ilustrační snímek

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Advantage Consulting, s.r.o.
FIRMWARE DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz