Artefakty z Titanicu jsou na prodej, režisér Cameron chce sbírku zachránit

  14:00aktualizováno  14:00
O osudu předmětů z kdysi nejluxusnější zaoceánské lodi Titanic se rozhoduje u amerického soudu. Společnost Premier Exhibitions, která vlastní majetková práva, totiž zbankrotovala. O artefakty, které několik desítek let ležely na dně Atlantiku, projevil zájem i oscarový režisér a tvůrce snímku Titanic James Cameron.

Slavný záběr přídě Titanicu, kterou Ballardova výprava objevila na začátku září 1985. | foto: NOAA/Institute for Exploration/University of Rhode Island (volné dílo)

V sobotu 1. září to bylo přesně 33  let, kdy byl vrak Titanicu nalezen. Právě jeho objevitel, profesor oceánogfrafie Robert Ballard, se s Cameronem snaží vrátit všech 5 500 zachráněných předmětů zpět do Velké Británie, konkrétně do Belfastu, kde byl Titanic postaven. Oba muži proto podle serveru Fox News podpořili britská muzea, která se o návrat artefaktů do Spojeného království snaží. Přibližně 1 500 předmětů je totiž podle Los Angeles Times vystaveno v Číně, Maďarsku a některých státech USA.

Fotogalerie

Cameron vyjádřil obavy, že by sbírka mohla být po kusech rozprodána. „Pokud se dostane do soukromých rukou, zmizí z veřejnosti. Roztříští se a už se ji nikdy nepovede sestavit,“ uvedl Cameron. Jeho obavy jsou oprávněné. O vzácné kousky projevili zájem i investoři z Číny či USA. 

Budoucnost sbírky teď závisí na rozhodnutí konkurzního soudu, který ve čtvrtek zvažoval plány společnosti na dražbu všech exponátů. Informovala o tom agentura Bloomberg.

„Nyní je vrak chráněn vládou USA či třeba Francií proti rabování a nájezdům lovců pokladů. Samotné artefakty z vraku lodi se doposud nesměly dále komerčně prodávat,“ uvádí podnikatel a český odborník na Titanic Ondřej Vrkoč. Pokud by se sbírka rozdělila mezi více právních subjektů, byl by to podle Vrkoče začátek konce pro Titanic.

Cesta k bankrotu

Jediná společnost na světě, která má od roku 1994 oprávnění potápět se do hloubky čtyř kilometrů a z vraku Titanicu vytahovat předměty, se již několik let topí v dluzích. Podle serveru The Telegraph mají věci hodnotu devět milionů liber, tedy přes 258 milionů korun. V roce 2016 však vyhlásila Premier Exhibitions bankrot.

Rozprodání majetku se společnost pokusila předejít již před čtyřmi lety, kdy nabídla kompletní sbírku i s právy k prodeji. Hodnota všech aktiv činila 189 milionů dolarů (4,1 miliardy korun). Plán však nevyšel. Nikdo nebyl ochotný přistoupit na podmínku uvedenou ve smlouvě, tedy že sbírka musí zůstat kompletní.  

„V té době nám psalo hodně lidí, že by si přáli odkoupit jen pár věcí. Jenže taková možnost nebyla v nabídce,“ uvedl Arlan Ettinger, prezident aukčního domu Guernsey’s, který měl prodej na starost. Koupí by se majitel zavázal k povinnosti chránit místo, ve kterém se vrak nachází, což se ukázalo jako příliš mnoho pro každého kupujícího, který měl původně o sbírku zájem, dodal Ettinger. 

Tehdy nejluxusnější zaoceánská loď Titanic se po srážce s ledovcem potopila 15. dubna 1912. Až do roku 1985 byly pokusy o nalezení vraku neúspěšné. 1. září objevila první trosky expedice oceánografa a geologa Roberta Ballarda ve čtyřkilometrové hloubce. Tehdy se o majetková práva strhla velká právní roztržka, protože se loď potopila v mezinárodních vodách. 

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

Další z rubriky

Směnárenské bankomaty kradou, stěžují si lidé. Brusel to chce zarazit

Ilustrační snímek

Konec okrádání při výběru zahraniční měny. Provozovatelé bankomatů budou muset od půlky dubna příštího roku dát...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Éra cigaret pomalu končí. Prodeje klesají, tabáčníci vyhlížejí alternativy

Ilustrační foto

Největší tabákové společnosti varují své investory před klesajícími prodeji klasických cigaret. Světová dvojka...

Najdete na iDNES.cz