Artefakty z Titanicu jsou na prodej, režisér Cameron chce sbírku zachránit

  14:00aktualizováno  14:00
O osudu předmětů z kdysi nejluxusnější zaoceánské lodi Titanic se rozhoduje u amerického soudu. Společnost Premier Exhibitions, která vlastní majetková práva, totiž zbankrotovala. O artefakty, které několik desítek let ležely na dně Atlantiku, projevil zájem i oscarový režisér a tvůrce snímku Titanic James Cameron.

Slavný záběr přídě Titanicu, kterou Ballardova výprava objevila na začátku září 1985. | foto: NOAA/Institute for Exploration/University of Rhode Island (volné dílo)

V sobotu 1. září to bylo přesně 33  let, kdy byl vrak Titanicu nalezen. Právě jeho objevitel, profesor oceánogfrafie Robert Ballard, se s Cameronem snaží vrátit všech 5 500 zachráněných předmětů zpět do Velké Británie, konkrétně do Belfastu, kde byl Titanic postaven. Oba muži proto podle serveru Fox News podpořili britská muzea, která se o návrat artefaktů do Spojeného království snaží. Přibližně 1 500 předmětů je totiž podle Los Angeles Times vystaveno v Číně, Maďarsku a některých státech USA.

Fotogalerie

Cameron vyjádřil obavy, že by sbírka mohla být po kusech rozprodána. „Pokud se dostane do soukromých rukou, zmizí z veřejnosti. Roztříští se a už se ji nikdy nepovede sestavit,“ uvedl Cameron. Jeho obavy jsou oprávněné. O vzácné kousky projevili zájem i investoři z Číny či USA. 

Budoucnost sbírky teď závisí na rozhodnutí konkurzního soudu, který ve čtvrtek zvažoval plány společnosti na dražbu všech exponátů. Informovala o tom agentura Bloomberg.

„Nyní je vrak chráněn vládou USA či třeba Francií proti rabování a nájezdům lovců pokladů. Samotné artefakty z vraku lodi se doposud nesměly dále komerčně prodávat,“ uvádí podnikatel a český odborník na Titanic Ondřej Vrkoč. Pokud by se sbírka rozdělila mezi více právních subjektů, byl by to podle Vrkoče začátek konce pro Titanic.

Cesta k bankrotu

Jediná společnost na světě, která má od roku 1994 oprávnění potápět se do hloubky čtyř kilometrů a z vraku Titanicu vytahovat předměty, se již několik let topí v dluzích. Podle serveru The Telegraph mají věci hodnotu devět milionů liber, tedy přes 258 milionů korun. V roce 2016 však vyhlásila Premier Exhibitions bankrot.

Rozprodání majetku se společnost pokusila předejít již před čtyřmi lety, kdy nabídla kompletní sbírku i s právy k prodeji. Hodnota všech aktiv činila 189 milionů dolarů (4,1 miliardy korun). Plán však nevyšel. Nikdo nebyl ochotný přistoupit na podmínku uvedenou ve smlouvě, tedy že sbírka musí zůstat kompletní.  

„V té době nám psalo hodně lidí, že by si přáli odkoupit jen pár věcí. Jenže taková možnost nebyla v nabídce,“ uvedl Arlan Ettinger, prezident aukčního domu Guernsey’s, který měl prodej na starost. Koupí by se majitel zavázal k povinnosti chránit místo, ve kterém se vrak nachází, což se ukázalo jako příliš mnoho pro každého kupujícího, který měl původně o sbírku zájem, dodal Ettinger. 

Tehdy nejluxusnější zaoceánská loď Titanic se po srážce s ledovcem potopila 15. dubna 1912. Až do roku 1985 byly pokusy o nalezení vraku neúspěšné. 1. září objevila první trosky expedice oceánografa a geologa Roberta Ballarda ve čtyřkilometrové hloubce. Tehdy se o majetková práva strhla velká právní roztržka, protože se loď potopila v mezinárodních vodách. 

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim...

Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice...

Socialismus v Berlíně. Město vykupuje kvůli cenám privatizované byty zpět

Berlín. Ilustrační snímek

Německá metropole vykoupila od soukromého vlastníka 670 bytů na Karl-Marx-Allee v centru města. Jde o reakci na nedávné...

Kellnerův Home Credit plánuje vstup na burzu, chce vybrat miliardu dolarů

Úvěr klient získá až podepsáním smlouvy a rozhodčí doložky.

Skupina Home Credit plánuje globální veřejnou nabídku akcií. Její stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz