ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejvíce platebních terminálů má Řecko, na chvostu jsou Němci, uvádí průzkum

  • 128
Možnost platit kartou je v dnešní době už samozřejmostí. V České republice vzrostl během minulých dvou let počet terminálů hlavně u menších obchodníků. Obrovskou zásluhu na tom mají platební terminály v mobilu, který si jenom za posledního rok a půl pořídilo již 15 tisíc podnikatelů. I díky tomu se ČR řadí k evropskému průměru, co se dostupnosti placení týká, vyplývá z dat vyplývá z dat Global Payments a Mastercard.

Oproti minulým deseti letům je nyní 99 procent plateb bezkontaktních a 25 procent z nich se uskuteční prostřednictvím mobilu nebo hodinek. V současnosti jde zhruba 60 procent bezkontaktních plateb přes Apple Pay, 35 procent přes Google a 5 procent přes Garmin.

Evropský průměr v počtu platebních terminálů činí 27 přístrojů na 1 000 obyvatel, což je číslo, které splňují skandinávské a středoevropské země.

Jih Evropy průměr výrazně zvedá. V Řecku je evidováno 72 terminálů, v závěsu je pak Španělsko a Portugalsko. Balkán a Německo jsou naopak na chvostu žebříčku, je tam evidováno 12 až 15 platebních terminálů.

V celé jižní Evropě jsou platební terminály velmi populární, a není tomu tak jenom v Řecku, ale i v Itálii či Španělsku. „Nicméně množství terminálů souvisí hlavně s místní politikou obchodníků, kteří jsou schopni mít v obchodě i několik terminálů od různých poskytovatelů. Dostupnost terminálů je jednoznačně výhodou pro turisty,“ doplňuje ekonom ze společnosti Global Payments Ondřej Stříbrský.

Avšak průkopníky v bezhotovostních platbách nebo dokonce bezhotovostní ekonomice bychom měli hledat přesně na opačné straně Evropy. Skandinávské země, a je to dáno i jejich geografickou situací - rozlehlé země s nízkou hustotou zalidnění - jsou země, kde hotovost víceméně nepotkáte, a naopak turisté jsou ti, kteří ji ještě občas využívají.

„Pozoruhodnou oblastí jsou německy mluvící země, kde je stále možné narazit na prodejny přijímající pouze karty Maestro. To je samozřejmě problém pro všechny cestovatele, protože zde nezaplatí. Situace se zlepšuje zejména v Rakousku, které je více orientované na turisty a podobné excesy si nemůže dovolit. V porovnání s Evropou je Německo stále dost pozadu,“ vysvětluje Stříbrský.

Měnit hotovost doma, nebo vybírat z ATM? Jak platit na dovolené

V Británii je tradičně možné zaplatit kartou téměř kdekoliv a země je v popředí počtu plateb kreditními kartami. Používání kreditek zde má na rozdíl od zbytku Evropy dlouhou tradici a Britové rádi používají úvěr z kreditní karty k financování každodenních nákupů.

V balkánských zemích není zatím infrastruktura pro placení kartou velmi rozšířená. V Rumunsku se nám to daří úspěšně měnit. „Náš terminál v mobilu, aplikace Global Payments si zde pořídilo již 3 500 obchodníků a tato země je velmi otevřená všem novým způsobům plateb včetně kryptoměn,“ Ondřej říká Stříbrský.