Švýcarsko chce zkonfiskovat 14 miliard z machinací kolem dolů MUS

  12:13aktualizováno  12:13
Švýcarsko chce zabavit 660 milionů švýcarských franků (14 miliard korun) pocházejících z podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Z vyšetřování kauzy mezitím vyplynulo, že manažeři MUS možná upláceli vysoké české státní úředníky, včetně nejmenovaného ministerského náměstka.
Švýcarský deník se pozastavuje nad "pozdním probuzením Prahy", konkrétně nad tím tím, že české úřady údajně "léta popíraly, že v případu vůbec došlo k zločinu". (ilustrační snímek)

Švýcarský deník se pozastavuje nad "pozdním probuzením Prahy", konkrétně nad tím tím, že české úřady údajně "léta popíraly, že v případu vůbec došlo k zločinu". (ilustrační snímek) | foto: KrajemUhlí.cz

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ) informoval, že o konfiskaci švýcarská prokuratura požádala tamní trestní soud. Podezřelé peníze jsou uloženy na zmrazených účtech ve švýcarských bankách.

Zmíněnou sumu 660 milionů by mohl částečně získat švýcarský stát, část by mohla připadnout jednotlivým kantonům (regionům). Jde přitom jen o část z celkové sumy 1,2 miliardy franků, o něž se podle švýcarské prokuratury sedm obviněných obohatilo.

O zmrazené peníze však projevil zájem i český stát. Tomu vznikla podle švýcarské prokuratury škoda ve výši kolem 150 milionů franků. Švýcarský trestní soud ale dosud odmítl všechny snahy Prahy připojit se k tamnímu řízení (více čtěte zde).

PŘEHLEDNĚ: Kauza MUS od vzniku přes „Grossovy“ miliony až po vlnu žalob

Švýcarský list připouští, že část peněz by mohla připadnout poškozené firmě (dnes Czech Coal), a případně i českému státu, ale obě strany podle listu ani nevyčíslily své nároky. Vzhledem k tomu, že další strany požadavky nevznesly, mohla by značná část sumy propadnout ve prospěch švýcarské kasy, vysvětluje NZZ.

Švýcarská prokuratura loni podala kvůli podezření z machinací obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Švýcarský trestní soud v Bellinzoně však letos v dubnu žalobu vrátil žalobcům k dopracování. Upřesněnou žalobu o 323 stranách má nyní NZZ k dispozici.

Podle listu z ní vyplývá, že případ se týká zpronevěry, praní špinavých peněz, podvodu i uplácení politiků. Zjištěn prý byl i nevyjasněný převod peněz na nejmenovaného ministerského náměstka.

V případu kromě toho figurují desítky nastrčených firem ze zhruba desítky zemí od Lichtenštejnska přes Gibraltar po Panenské ostrovy, píše deník.

Švýcarská prokuratura vyzvala v polovině roku 2010 českou vládu, aby se k procesu připojila jako žalující strana, a získala tak možnost peníze požadovat zpět. Až po měsících a mediálním tlaku se koncem roku 2011 česká vláda u švýcarské prokuratury přihlásila. To už ale bylo po zákonných lhůtách, konstatuje NZZ.

Z české strany nebyla vůle nic objasnit

Švýcarský deník se však pozastavuje nad "pozdním probuzením Prahy", konkrétně nad tím tím, že české úřady údajně "léta popíraly, že v případu vůbec došlo k zločinu". Švýcarská prokuratura se prý domnívá, že "Česku zkrátka chyběla vůle případ objasnit".

Česká vláda si nakonec najala právníka a u švýcarského trestního soudu podala hned tři žádosti o připuštění k procesu. Bellinzonský soud ale všechny tři žádosti odmítl s tím, že "Bern Prahu varoval dost dlouho; teď jí zkrátka ujel vlak", napsal NZZ.

V České republice byla šestice manažerů MUS obviněna ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a nově podle MF DNES také z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999 (více čtěte zde).

Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Policie manažery podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Fialová kráva klikne. Malťan vydělává na analýze chování lidí na webu

Maltský podnikatel roku

Na světovém finále EY Podnikatel roku reprezentoval Maltu David Darmanin, zakladatel platformy Hotjar, která analyzuje...

Rostlina místo kuřete. KFC v Británii nabídne zákazníkům veganský sendvič

KFC Zinger

Řetězec rychlého občerstvení KFC známý obalovanými kousky kuřecího masa chce oslovit i ty, kteří maso nejedí. Ve 20...

Jako James Bond. Elon Musk chce vyrobit autoponorku z legendárního snímku

Zakladatel a majitel společnosti SpaceX Elon Musk na tiskové konferenci po...

Máme návrh podvodního vozu inspirovaného bondovkou ze 70. let, prohlásil Elon Musk na úterním výročním setkání...

Najdete na iDNES.cz