ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: www.gazprom.com

Rusko jako ráj pro investory? Na výsluní jej dostalo zdražování energií

  • 90
Rostoucí ceny energií zvyšují v očích investorů atraktivitu vývozců fosilních paliv. Těží z nich zejména Rusko jako největší světový exportér, píše agentura Bloomberg. Ruský rubl tento měsíc posílil nejvíc ze všech měn rozvojových zemí a ruské akcie jsou na historických maximech.

Evropa válčí s rostoucími cenami energií, prudce zdražuje elektřina, uhlí nebo plyn, někdy i o desítky procent denně. Na středoevropské energetické burze se velkoobchodní cena elektřiny (u kontraktu s dodávkou na následující rok) vyšplhala minulý týden na více než 160 eur za megawatthodinu (MWh), což je více než trojnásobek loňské ceny a také maximum od vzniku burzy. V pátek pak obchodování zakončila na ceně 122,6 eura.

Drahé energie drtí evropský průmysl, podniky musí omezovat výrobu

ilustrační snímek

Rekordy lámala minulý týden i cena plynu v obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. U listopadového kontraktu v úterý poprvé překonala hranici 100 eur za MWh a den poté v jednu chvíli stoupla na více než 160 eur. 

Posléze se cena vrátila pod 90 eur, na čemž se podepsalo i prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko je připraveno zvýšit dodávky zemního plynu do Evropy.

Právě Rusko se v době energetického zdražování stalo oblíbenou destinací investorů, píše agentura Bloomberg. Pozornost investorů sázejících na rozvojové trhy se sem v posledních týdnech přesunula například z Číny, kde vyvolává značné obavy nejistý osud obřího developera Evergrande, jehož hrozící krach by měl dalekosáhlé ekonomické dopady.

Graf zvětšíte kliknutím:

Kurz rublu k americkému dolaru a euru.

Ruský rubl za poslední měsíc posílil nejvíc ze všech měn rozvojových států. Vůči americkému dolaru si kurz rublu polepšil o téměř 2,5 procenta a vůči euru o necelé čtyři procenta. Podepsala se na tom i zdražující ropa, která je společně se zemním plynem nejvýznamnějším ruským vývozním artiklem. Ceny ropy jsou v současnosti nejvyšší od roku 2014.

Ruskou měnu posiluje i politika tamní centrální banky, která v červenci razantně zvedla úrokové sazby, aby zkrotila vysokou inflaci. Zvýšení o celý procentní bod na 6,5 procenta bylo v letošním roce už čtvrté v pořadí a také nejprudší od roku 2014. V září centrální banka zvedla sazby o dalšího čtvrt procentního bodu směrem nahoru a nevylučuje, že se na úrovni 6,75 procenta zastaví.

Zdroj: Investing.com

Ceny ruských akcií mezitím stouply na historická maxima. Hlavní ruský akciový index MOEX, jehož hodnota se udává v ruských rublech, v pondělí poprvé pokořil hranici 4280 rublů. Další významný index RTSI se v pondělí pohyboval kolem úrovně 1880 bodů, což je nejvíc od první poloviny roku 2011.

Významné investiční firmy, jako například londýnský hedgeový fond Carrhae Capital nebo americká banka Wells Fargo, podle Bloombergu reagují přesunem svých investic z čínských technologických firem do ruských energetických podniků.