Psali manažerům dopisy rukou. Dnes mají firmu za miliardu dolarů

  10:00aktualizováno  10:00
Německá technologická firma Celonis pracuje pro značky jako BMW, L´Oréal, Siemens nebo Vodafone. Původně studentský projekt používá k zefektivnění firemních procesů software a umělou inteligenci.
Zakladatelé Celonisu věděli, že mají firmám co nabídnout, ale potřebovali na sebe upozornit. Proto zvolili ručně psané dopisy. A měli úspěch, byli pozváni na schůzku do několika největších evropských firem. Ilustrační foto

Zakladatelé Celonisu věděli, že mají firmám co nabídnout, ale potřebovali na sebe upozornit. Proto zvolili ručně psané dopisy. A měli úspěch, byli pozváni na schůzku do několika největších evropských firem. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když chtěl Alexander Rinke oslovit pár největších firem, aby daly práci jeho malému startupu, přišel s neotřelým nápadem - poslal jim dopis psaný rukou. „Věděli jsme, že když pošleme email, smažou ho. Kdybychom poslali tištěný dopis, sekretářky by ho otevřely, ale vyhodily. Když ale napíšete něco ručně, je to víc osobní, může to být třeba dopis od člena rodiny nebo přítele,“ cituje Němce BBC.

Dnes 29letý Rinke se narodil a vyrostl v Berlíně. Firmu Celonis založil ve 22 letech se svými dvěma kamarády Martinem Klenkem a Bastianem Nominacherem v Mnichově poté, co tam v roce 2011 dokončili univerzitní vzdělání v oboru matematiky a výpočetní techniky. Rozšířili projekt, na kterém pracovali v rámci studia.

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Jejich cílem bylo vylepšit zákaznický servis reálným firmám. Studenti zjistili, že společnostem trvá pět dní, než přijdou s řešením nějakého problému. Ptali jsme se zaměstnanců, proč to trvá tak dlouho. Nikdo ale nechtěl vzít vinu na sebe. Stalo se z toho politikaření,“ vypráví Alexander. A tam se zrodila idea Celonisu - odstranit z hodnotícího procesu lidi a politiku a nahradit je nezaujatou počítačovou analýzou.

Celonis se zabývá datovou analýzou za použití softwaru umělé inteligence. Sleduje výkonnost podniku a navrhuje kroky ke zvýšení efektivity práce. Zjednodušeně řečeno, Celonis monitoruje počítačový systém konkrétní firmy a zjišťuje takové věci, jako kteří zaměstnanci nejsou produktivní, kteří dodavatelé jsou pomalí nebo které výrobní procesy by se daly urychlit. Pak navrhuje řešení.

Tři zakladatelé věděli, že mají firmám co nabídnout, ale potřebovali na sebe upozornit. Proto zvolili ručně psané dopisy. A měli úspěch, byli pozváni na schůzku do několika největších evropských firem. Dnes, o osm let později, patří mezi jejich zákazníky jména BMW, Exxon-Mobile, General Motors, L’Oreal, Siemens, Uber či Vodafone.

Firma rychle rostla a jen rok po svém založení si v kalifornském Palo Alto založila americkou pobočku. Poté, co si Celonis loni zajistil dodatečnou investici ve výši 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun), má aktuálně hodnotu víc než miliardu dolarů (22,6 miliardy korun). Roční obrat dosahuje 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun).

Zákazníky nebylo těžké sehnat, horší to ale bylo s vlastními zaměstnanci. Protože firma rychle expandovala, občas ve výběru spolupracovníků „šlápla vedle“. Dnes má Celonis víc než 400 zaměstnanců a její produkt používají tisíce firem po celém světě.

Patrick McGee, frankfurtský korespondent britského listu The Financial Times se na zkušenosti s Celonisem ptal v pár velkých společnostech. „Manažeři ve velkých skupinách jako Siemens nebo Vodafone říkají, že to je jako nechat se zrentgenovat. Je pak snadné najít slabá místa a opravit je,“ konstatoval.

Rinke by se v budoucnu mohl naučit psát japonsky - chce totiž expandovat právě do Japonska. „Je to fakt zajímavý trh, jsou úplně posedlí efektivitou a zlepšováním věcí. Takže je tam velká poptávka,“ vysvětluje. 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Restaurace Jamieho Olivera krachují. Může za to brexit, tvrdí britská média

Jamie Oliver a jeho patnáctiminutový falafel wrap.

Skupina restaurací vlastněných proslulým britským kuchařem Jamiem Oliverem v úterý přešla pod nucenou správu. Podle...

Ropovod Družba obnovuje dodávky, na Slovensko má ropa dorazit během týdne

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Ruská ropa začala po přerušení dodávek kvůli jejímu znečištění opět proudit do Maďarska. Kvůli nadměrnému obsahu...

Výrobce oceli British Steel je v likvidaci, zatím však zůstává v provozu

Značka British Steel v Scunthorpe, severní Anglii, v Británii (21. května 2019)

British Steel, druhý největší britský výrobce oceli, vstoupí do likvidace. Podle konkurzního správce však bude firma...

Najdete na iDNES.cz