Psali manažerům dopisy rukou. Dnes mají firmu za miliardu dolarů

  10:00aktualizováno  10:00
Německá technologická firma Celonis pracuje pro značky jako BMW, L´Oréal, Siemens nebo Vodafone. Původně studentský projekt používá k zefektivnění firemních procesů software a umělou inteligenci.
Zakladatelé Celonisu věděli, že mají firmám co nabídnout, ale potřebovali na sebe upozornit. Proto zvolili ručně psané dopisy. A měli úspěch, byli pozváni na schůzku do několika největších evropských firem. Ilustrační foto

Zakladatelé Celonisu věděli, že mají firmám co nabídnout, ale potřebovali na sebe upozornit. Proto zvolili ručně psané dopisy. A měli úspěch, byli pozváni na schůzku do několika největších evropských firem. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když chtěl Alexander Rinke oslovit pár největších firem, aby daly práci jeho malému startupu, přišel s neotřelým nápadem - poslal jim dopis psaný rukou. „Věděli jsme, že když pošleme email, smažou ho. Kdybychom poslali tištěný dopis, sekretářky by ho otevřely, ale vyhodily. Když ale napíšete něco ručně, je to víc osobní, může to být třeba dopis od člena rodiny nebo přítele,“ cituje Němce BBC.

Dnes 29letý Rinke se narodil a vyrostl v Berlíně. Firmu Celonis založil ve 22 letech se svými dvěma kamarády Martinem Klenkem a Bastianem Nominacherem v Mnichově poté, co tam v roce 2011 dokončili univerzitní vzdělání v oboru matematiky a výpočetní techniky. Rozšířili projekt, na kterém pracovali v rámci studia.

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Jejich cílem bylo vylepšit zákaznický servis reálným firmám. Studenti zjistili, že společnostem trvá pět dní, než přijdou s řešením nějakého problému. Ptali jsme se zaměstnanců, proč to trvá tak dlouho. Nikdo ale nechtěl vzít vinu na sebe. Stalo se z toho politikaření,“ vypráví Alexander. A tam se zrodila idea Celonisu - odstranit z hodnotícího procesu lidi a politiku a nahradit je nezaujatou počítačovou analýzou.

Celonis se zabývá datovou analýzou za použití softwaru umělé inteligence. Sleduje výkonnost podniku a navrhuje kroky ke zvýšení efektivity práce. Zjednodušeně řečeno, Celonis monitoruje počítačový systém konkrétní firmy a zjišťuje takové věci, jako kteří zaměstnanci nejsou produktivní, kteří dodavatelé jsou pomalí nebo které výrobní procesy by se daly urychlit. Pak navrhuje řešení.

Tři zakladatelé věděli, že mají firmám co nabídnout, ale potřebovali na sebe upozornit. Proto zvolili ručně psané dopisy. A měli úspěch, byli pozváni na schůzku do několika největších evropských firem. Dnes, o osm let později, patří mezi jejich zákazníky jména BMW, Exxon-Mobile, General Motors, L’Oreal, Siemens, Uber či Vodafone.

Firma rychle rostla a jen rok po svém založení si v kalifornském Palo Alto založila americkou pobočku. Poté, co si Celonis loni zajistil dodatečnou investici ve výši 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun), má aktuálně hodnotu víc než miliardu dolarů (22,6 miliardy korun). Roční obrat dosahuje 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun).

Zákazníky nebylo těžké sehnat, horší to ale bylo s vlastními zaměstnanci. Protože firma rychle expandovala, občas ve výběru spolupracovníků „šlápla vedle“. Dnes má Celonis víc než 400 zaměstnanců a její produkt používají tisíce firem po celém světě.

Patrick McGee, frankfurtský korespondent britského listu The Financial Times se na zkušenosti s Celonisem ptal v pár velkých společnostech. „Manažeři ve velkých skupinách jako Siemens nebo Vodafone říkají, že to je jako nechat se zrentgenovat. Je pak snadné najít slabá místa a opravit je,“ konstatoval.

Rinke by se v budoucnu mohl naučit psát japonsky - chce totiž expandovat právě do Japonska. „Je to fakt zajímavý trh, jsou úplně posedlí efektivitou a zlepšováním věcí. Takže je tam velká poptávka,“ vysvětluje. 

Autor:

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Čína vrací úder. Snižuje cla konkurentům Spojených států

Čínský ministr zahraničí Wang I na na fóru projektu nové Hedvábné stezky v...

Obchodní válka mezi Čínou a USA nemá konce. Podle Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku (PIIE) je nevýhodná...

Kolik stojí vaše soukromí? Facebook a spol. budou muset vyložit karty

ilustrační snímek

Transparentnost v době, kdy technologičtí giganti díky osobním údajům uživatelů vydělávají na online reklamě miliardy....

Čína vyhazuje z regálů boty Nike. Jejich designér podpořil hongkongské protesty

Sportovní boty Nike Undercover

Značka Nike nebude v Číně prodávat sportovní boty z limitované edice navržené japonským designérským studiem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz