Podnikavá Nigerijka objevila nový byznys. Z pneumatik dláždí dětská hřiště

  • 34
Podnikatelka Ifedolapo Runseweová ze západní části Nigérie rozjela zcela nový druh byznysu. Z použitých pneumatik vyrábí další užitečné produkty. Svou firmu na recyklaci tohoto materiálu založila loni, tehdy pro ni pracovali jen čtyři lidé, nyní zaměstnává 128 pracovníků.

Společně dosud zrecyklovali již přes 100 tisíc ojetých gum a proměnili je v mnoho jiných produktů od zpomalovacích prahů na silnice po dláždění dětských hřišť.

„Částečně mě motivovalo vyrábět něco nového z toho, co by se jinak někde povalovalo jako odpad,“ vysvětluje Runseweová. „Kolem pneumatik jsme schopni vytvořit celý řetězec,“ dodává majitelka továrny ve městě Ibadan, mezi jejíž nejprodávanější produkty patří dlažební kostky vyrobené z recyklované gumy. V nejlidnatějším státě Afriky je však velký zájem i o další zboží vyrobené ze starých gum.

„Je důležité podporovat každého, kdo v naší zemi recykluje,“ domnívá se Houssam Azem, zakladatel klubu vodních sportů ve městě Lagos, jenž od Runseweové nakoupil dláždění pro dětské hřiště. 

„Vzít pneumatiky, které zatěžují životní prostředí, a udělat z nich něco, na čem si mohou hrát děti, je podle mě výhra pro všechny,“ dodává Azem.

Výroba z pneumatik v Nigérii

Likvidace odpadu v Nigérii je přinejmenším nerovnoměrná. Ve vesnicích a městech jsou běžně k vidění hromady odpadků a lidé je také často v noci spalují, jelikož nemají jiné bezpečné metody, jak se jich zbavit. Pneumatiky se obvykle někde odhazují.

Firma nigerijské podnikatelky vykupuje ojeté gumy hlavně od sběračů odpadků, kteří za jeden kus dostávají od 70 do 100 nigerijských nair (zhruba čtyři až pět korun).

Někdy jí surovinu dodávají také automechanici, jako je Akeem Rasaq, jenž si pochvaluje, že si tak může na starých pneumatikách trochu přivydělat.

„Většina pneumatik končí ve veřejné kanalizaci a ucpává odtok, ale věci se mění,“ konstatuje.

,