Za jedno z hlavních rizik označují ekonomové rostoucí protekcionismus, tedy ochranářská opatření uvalená na dovozy ve snaze ochránit domácí trh a pracovní místa.
"Z některých míst už zaznívají ochranářské hlasy, jinde už je to realita," upozornil indický ministr obchodu Kamal Nath. "Pokud někdo zavede taková opatření proti Indii, budeme muset reagovat stejně, což nikomu neprospěje."
Jako příklad protekcionismu může posloužit i přístup Spojených států, kde by se v zakázkách financovaných ze záchranného ekonomického balíčku mělo využívat jen americké železo a ocel.
Evropští oceláři už proti této praktice protestovali a nelíbí se ani americké obchodní komoře. "Přirozenou reakcí našich obchodních partnerů by bylo udělat totéž. Čím bude situace horší, tím hlasitěji musíme volat, že nechceme izolaci a nechceme protekcionismus. Potřebujeme prodávat a k tomu potřebujeme otevřené trhy," řekl šéf komory Thomas Donohue.
Další špatné zprávy
Do série nepříznivých zpráv se zařadila i poslední statistika o letecké dopravě. Podle čerstvých údajů asociace IATA se objem nákladní letecké přepravy loni v prosinci meziročně propadl o 22,6 procenta.
"Je to bezprecedentní a šokující. Neexistuje jasnější důkaz zpomalení světového obchodu," uvedla IATA ve své zprávě.
OPEC chce dražší ropu
Na ekonomickém fóru také zaznívaly hlasy požadující dražší ropu. Návrat cen vysoko nad sto dolarů si nepřejí ani šejkové, většina zástupců ropného průmyslu označuje za ideální ceny kolem 60 až 80 dolarů za barel. To je přibližně dvojnásobek současného stavu kolem 41 dolarů.
Zvednout ceny na tuto úroveň má pomoci omezení těžby o 4,2 milionu barelů denně, které vyhlásil ropný kartel OPEC. Pokud by to nestačilo, jsou ministři ropných zemí připraveni ohlásit další omezení.
CO ŘEKL RUSKÝ PREMIÉRVladimir Putin o ekonomické krizi Krize zasáhla všechny bez ohledu na politický či ekonomický systém – všechny národy jsou na jedné lodi. Krize současných dní připomíná dokonalou bouři. Existující finanční systém selhal a přispěla k tomu jeho nedostatečná regulace. Nemůžeme se obrátit k ochranářství a ekonomickému sobectví. Příliš silné zásahy do ekonomiky a slepá víra ve všemohoucnost státu může být další chybou. Ekonomiku Sovětského svazu řídil plně stát a v dlouhodobém horizontu ji to učinilo zcela neschopnou konkurence. |