ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Každý by měl v 18 letech dostat 20 tisíc eur, říkají němečtí vědci

  • 863
Chudší polovina německých obyvatel zdědí něco málo, anebo vůbec nic. Němečtí výzkumníci přichází s nápadem, jak takovou nerovnost v zemi zmírnit. Každý by měl po dosažení dospělosti dostat určitou sumu peněz.

Podle vědců z Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW Berlin) by měl každý německý občan od státu dostat k 18. narozeninám částku 20 000 eur (zhruba 489 000 Kč), a to zcela bez závazků. Finanční obnos by měl sloužit ke vzdělávání, jako záloha na nemovitost nebo k zahájení podnikání, píše deník Deutsche Welle.

Každý rok v Německu dosáhne dospělosti 750 000 obyvatel. Tato iniciativa plus další podpora nižší a střední třídy by stát vyšla na 22,6 miliardy eur ročně (553 miliard Kč). Podle ekonomů by stát finance mohl získat prostřednictvím zvýšení dědické daně, zavedením daně pro ultrabohaté a reformou majetkových daní.

Rostoucí nerovnost

„Pokud skutečně chceme v dohledné době vytvořit prosperitu pro každého, pak bychom měli snížit vysokou úroveň majetkové nerovnosti přerozdělováním, a to tím, že dáme polovině obyvatel, která nic nevlastní, základní dědictví,“ napsal v návrhu daňový expert think-tanku Stefan Bach.

Experti z DIW upozorňují na rostoucí nerovnost, co se bohatství týče. Nejbohatších 10 procent německých obyvatel vlastní 67 procent veškerého majetku v zemi, nejbohatší procento pak asi 35 procent. Naopak chudší polovina společnosti vlastní zhruba procento veškerého majetku.

Podle Bacha by Giniho koeficient, který se využívá zejména k vyjádření rozložení bohatství ve společnosti, poklesl o 5 až 7 procent. Bohatství nejchudší poloviny obyvatelstva by se mohlo zvýšit o 59 až 94 procent. 

Giniho koeficient

Giniho koeficient poměřuje rovnost bohatství mezi jednotlivci, nabývá hodnot mezi 0 a 1. Čím je hodnota blíže k 0, tím jsou si lidé rovnější.