(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Cigaretové nedopalky znečišťují víc než plasty, tvrdí americký vědec

  • 50
Nedopalky z cigaret znečišťují víc než například plastová brčka, která už zakázaly některé řetězce rychlého občerstvení. Tvrdí to americký vědec Thomas Novotny. Zakladatel Projektu proti znečištění z nedopalků také říká, že cigaretové filtry nedělají cigarety bezpečnějšími.

„Cigaretové filtry jsou jenom nástrojem marketingu,“ řekl Novotny americké NBC. „A usnadňují lidem kouření. Přijde mi selským rozumem jasné, že bychom je neměli dál povolovat,“ dodal profesor univerzity v San Diegu.

Nedopalek – nejvyhazovanější předmět na světě

Cigaretové filtry tvoří velkou část odpadu v mořích a na plážích – některé zdroje mluví až o jedné třetině. Podle Truth Iniative, protikuřácké organizace z USA, se jedná o nejvyhazovanější předmět na světě.

Většina z 5,6 bilionu cigaret, které se za rok na celém světě vyrobí, obsahuje filtr z acetátových vláken. Jedná se o plast, který se může rozkládat až desítky let. Podle Novotného až dvě třetiny cigaret neskončí v koši, ale jen tak pohozené. Cigaretový papír se sice rozloží relativně brzy, filtr však na místě zůstane dlouhé roky.

Americká ochranářská společnost The Ocean Conservancy tvrdí, že až 70 % mořských ptáků, které zkoumala, pozřelo zbytky cigaretových filtrů. Totéž podle nich platí o 30 procentech mořských želv. Novotny říká, že filtry obsahují mnoho chemikálií, následky jejichž pozření ještě nikdo nezkoumal.

Většina kuřáků nechce vyhazovat nedopalek do koše

Velké firmy, včetně společnosti Philip Morris, v minulosti prováděly kampaně proti zahazování nedopalků. Ty se však podle některých akademiků míjí účinkem z jediného prostého důvodu – většina kuřáků nedopalky zahazuje ráda.

„Kampaně nijak nezměnily ‚zahazovací‘ návyky kuřáků,“ píše se ve studii univerzity ze San Diega, jejíž spoluautorem je Novotny. Podle ní je část kuřáků znechucena vzhledem a zápachem košů na cigarety, někteří považují zahození nedopalku za část svého kuřáckého rituálu, jiní se zase obávají, že by koš zapálili.

Vznikají prototypy „zelených“ filtrů

Tabákové firmy začaly s filtry experimentovat v polovině 20. století. Měly za cíl omezit následky kouření, to se jim ale podle Bradforda Harrise, vědce z univerzity ve Stanfordu, nepodařilo. „Filtry se pak staly nástrojem k náboru a udržení kuřáků,“ řekl NBC.

McDonald’s couvá, plastová brčka začne už letos nahrazovat papírovými

Filtr v cigaretě filtruje velké částice, aby se nedostaly do kuřákových úst. Dále také usnadňuje kouření jako takové a snižuje množství kouře, který při potáhnutí vznikne. Podle Novotného díky tomu kuřáci zvládnou vykouřit více cigaret, čímž se zvyšuje riziko rakoviny plic.

V devadesátých letech proběhlo několik pokusů o nalezení „bezpečnějšího“ filtru. Žádná z možností ale nakonec nevyhovovala požadavkům kuřáků. V současnosti se několik start-upů snaží vynalézt organický filtr, který by se snadno rozkládal. Žádný z prototypů ale zatím není masově produkován.

Cigaretové nedopalky házíte:

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 6. září 2018. Anketa je uzavřena.

do popelníků či košů k tomu určených
do popelníků či košů k tomu určených 231
kolem sebe, kam
kolem sebe, kam "upadnou" (na chodník, silnici...) 159