Šéfové Googlu - Larry Page (vlevo) a Sergej Brin (vpravo).

Šéfové Googlu - Larry Page (vlevo) a Sergej Brin (vpravo). | foto: Profimedia.cz

Nechci přicházet o příležitosti, říká zakladatel Googlu

  • 16
Pro spoluzakladatele Googlu Sergeje Brina je nejdůležitější nepromarnit ani jednu příležitost. Jakoukoli. Jestli se snaha zúročí, je už méně podstatné, důležité podle jeho slov je vědět, že něco nepropásl. A to se odráží i ve filozofii firmy, kterou ještě jako student zakládal.

Chcete letět do vesmíru a nemůžete sehnat "letenku"? Zavolejte Sergeji Brinovi, spolumajiteli a spoluzakladateli internetové firmy Google, který si rezervoval let do kosmu na rok 2011 a ještě neví, jestli poletí. Pokud ne, jeho místenka bude k mání za pět milionů dolarů, možná dostanete i slevu. Zbytek, tedy 95 milionů, už si asi budete muset doplatit v plné výši později. I to je příkladem Brinovy filozofie - nic nepromarnit.

Google vydělává především na internetové reklamě a vyhledávacích službách, firma však velmi rychle roste a vlastní i celou řadu služeb, které příliš výnosné nejsou. Jako například elektronickou knihovnu, virtuální mapu vesmíru či server s videozáznamy YouTube.

"Nechceme nic podcenit. Pokud něco nevydělává nyní, neznamená to, že se neobjeví způsob, jak investici zhodnotit v budoucnosti," uvedl Brin na setkání s novináři v polském Krakově.

Změnil se Google?
Prudká expanze s sebou nese i svá rizika. Pro stále více uživatelů už používání Googlu není "in" jako dříve, ale je to nutnost. Značka Google stojí dnes za většinou nejpoužívanějších služeb na internetu. Mimo jiné částečně i za stále populárnějším webovým prohlížečem Firefox.

Nestane se z někdejšího symbolu nezávislosti internetu druhý Microsoft? Toho se Brin nebojí. Na rozdíl od softwarové firmy totiž podle jeho slov Google podporuje konkurenci a nikoho do používání svých služeb nechce nutit. Na internetu si prý každý vybere během pár vteřin, co bude používat. Naproti tomu u softwaru změna tak jednoduchá není. Přesto firma vstup na disky osobních počítačů plánuje.

"Celkem silně věříme v obchodní model poskytování softwaru po internetu jako služby a chystáme se u toho zůstat. Už nyní však máme pár produktů, které vám poběží i bez připojení k síti, a brzy by měly podobně fungovat i Google Apps, tedy kancelářské nástroje," řekl Brin.

Právě s nimi chce Google konkurovat Microsoftu, který drží na trhu kancelářského softwaru světový prim. Zatím se mohou produkty k psaní dokumentů a tvorbě tabulek od Googlu spouštět jen z internetu, což může v některých případech firmám šetřit peníze za licence. Kolik bude balíček Google Apps stát pro instalaci do počítačů, zatím firma neuvedla. Přesto si je Brin jistý tím, že druhý Microsoft se z jeho dítěte nestane. 

Od běžných lidí k firmám
Doposud se Google soustředil při tvorbě služeb především na běžné uživatele internetu, kteří mu pomohli k vzestupu. Teď však nadešel čas rozšířit působení v oblasti služeb pro firemní klientelu, jejíž peněženky jsou přece jen o něco naditější.

"Produkty Googlu čeká velká firemní budoucnost. Na podnikový sektor se budeme soustředit stále více," odkrývá plány firmy Brin.

Konkrétní být nechce: "Nemůžu vám toho kvůli konkurenci moc dalšího říct. Už teď ale úzce spolupracujeme s velkými firmami, které si od nás produkty kupují."

Mezi zákazníky, které Brin často zmiňoval, byly vysoké školy a velké technologické firmy. Jak Sergej Brin, tak Larry Page jsou stále původem programátoři, proto při jakékoli příležitosti prezentace neopomenou zmínit, že Google podporuje internetovou komunitu, zejména pak zastánce volně šiřitelného softwaru s otevřeným programovým kódem, který může kdokoli libovolně upravovat.

"V Googlu používáme na většině počítačů Linux, který i naší organizaci, která potřebuje stoprocentní bezpečnost dat a obrovský výpočetní výkon, naprosto vyhovuje a plní všechny naše představy. Navíc se naši vývojáři podílejí na tvorbě alternativního prohlížeče Firefox. Komunitu nezávislých programátorů chceme do budoucna co možná nejvíce podporovat," tvrdí Brin.

V krakovské pobočce, která se zaměřuje výhradně na vývoj, to ostatně vypadalo jako v typické programátorské kanceláři. Mnohdy zarostlí pracovníci v trikách pobíhali po kuchyňce v ponožkách, a když si potřebovali odpočinout, zašli do relaxační místnosti, která byla hned naproti recepci. V lednici nechyběly plechovky energetických nápojů a na poličkách byly vyrovnány spousty čokoládových tyčinek. Z klasické stravy programátorů chyběly snad jen čínské polévky, což je však do velké míry zřejmě jen česká specialita.

Čtěte rozhovor v pondělní MF DNES

Ilustrační foto

Jaké jsou cíle Sergeje Brina, který spolu s Larrym Pagem založil projekt Google a zbohatl na něm? Čtěte rozhovor v pondělní MF DNES.

.
,