ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Eret, MAFRA

Narcis jako řešení. Jeho extrakt v krmivu krav redukuje metan, zjistili vědci

  • 16
Narcisy by mohly být řešením udržitelnějšího chovu hospodářských zvířat, především pak skotu. Přidáním extraktu z květů těchto rostlin do krmiva se totiž podle vědců obsah metanu v umělých kravských žaludcích snížil o 96 procent. Tým odborníků ze skotské zemědělské univerzity nyní doufá, že u skutečných krav by se produkce metanu mohla snížit o nejméně 30 procent, informoval zpravodajský web Sky News.

Na farmách ve Velké Británii se nyní začíná realizovat čtyřletý testovací program. Kevin Stephens na své farmě v Powysu ve Walesu chová skot a pěstuje narcisy. Je členem týmu, který se snaží získat nové vědecké poznatky o upraveném krmivu.

Česko v bezpečnosti potravin kleslo. I tak je nejlepší z postkomunistických zemí

„Původně jsme narcisy začali pěstovat kvůli výrobě léku na Alzheimerovu chorobu, ale zjistili jsme, že rostliny také produkují sloučeninu, která zabraňuje přežvýkavcům produkovat metan,“ říká. Pro zemědělce, jako je on, by nalezení způsobu, jak hospodařit udržitelněji, mohlo být průlomové. „Příležitost spojit tyto dvě věci dohromady byla až příliš lákavá na to, abychom ji propásli,“ dodává.

Narcisy

Narcisy patří mezi jedny z nejpopulárnějších zahradních cibulovin.

Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky.

Většina kvete v průběhu jara, některé odrůdy však kvetou již koncem zimy.

Zdroj: perenniculum.cz

Podle Stephense by takový krok představoval obrovskou změnu v živočišné výrobě. „Vlády po celém světě se nyní snaží dosáhnout uhlíkové neutrality tím, že buď zdaňují chovatele hospodářských zvířat, anebo zavádějí kvóty na počet hospodářských zvířat, vzhledem k vedlejšímu produktu v podobě metanu... Toto nám dává velmi reálnou příležitost systém změnit,“ dodává.

Odhaduje se, že polovina emisí metanu v Británii pochází od krav a celosvětově produkují hospodářská zvířata přibližně 14 procent světových emisí skleníkových plynů.

„Náš nový projekt má tři hlavní fáze,“ říká Jamie Newbold ze skotské zemědělské univerzity. „Nejdříve vyvineme dodavatelský řetězec pro narcisy a extrahujeme z nich chemické látky. V druhé fázi budeme testovat, zda je přísada bezpečná pro zvířata i lidi, a nakonec budeme spolupracovat s našimi partnery z řad farmářů v Anglii a Walesu, abychom prokázali, že přísada je účinná při snižování produkce metanu a nákladů na krmivo pro mléčný skot,“ pokračoval.

Bez uhlíkových kreditů nemají zemědělské ekoplány smysl, říká šéf svazu

„Je to životně důležité, neboť skleníkové plyny a globální oteplování jsou velkým celosvětovým problémem. Doufáme, že náš projekt bude součástí řešení, jak snížit roli přežvýkavců v produkci metanu,“ uzavírá Newbold.

,