Na Slovensku se plánuje zkrácení pracovní doby. Kvůli nezaměstnanosti

  12:27aktualizováno  12:27
Nezaměstnanost se opět po letech stává nejvážnějším problémem slovenské ekonomiky, která na tom je v mnoha ohledech lépe, než ekonomika česká. Levicová vláda Roberta Fica chce po vzoru západní Evropy zkrátit pracovní dobu a vytvořit tak nová pracovní místa. Proti jsou zaměstnavatelé, kterým to přinese vyšší náklady.

Na Slovensku, které je s průměrnou délkou týdenní pracovní doby 40,9 hodiny na děleném druhém místě v Unii. | foto: Archiv továrny Dolní Němčí

Jsou to prosté kupecké počty. Kdyby se pracovní doba na Slovensku, která je podobně jako v Česku se 40,5 hodinami nejdelší z celé Evropské unie, zkrátila jenom o hodinu, vytvořilo by to až třicet tisíc nových pracovních míst.

Může se hodit

Hledáte nové zaměstnání? Vybírejte z pestré nabídky pracovních nabídek z různých oborů na JobDNES.cz.

Tvrdí to alespoň slovenské odbory, které se na tomto "řešení" nezaměstnanosti shodli podle slovenského deníku Pravda s vládou Roberta Fica. Šéf odborového svazu KOVO Emil Machyna si myslí, že kdyby nynější zaměstnanci pracovali méně hodn denně, firmy by na pokrytí objednávek přirozeně musely nabrat další pracovníky.

Machyna, citovaný Pravdou, dává za příklad Nizozemsko, které má dnes v rámci států Evropské unie nejkratší pracovní dobu, průměrně jen 30,4 hodiny týdně, a míru nezaměstnanosti dlouhodobě pod šesti procenty a průměrnou hrubou měsíční mzdu 3 910 eur.

Na Slovensku, které je s průměrnou délkou týdenní pracovní doby 40,9 hodiny spolu s Českem na děleném druhém místě v Unii (primát patří Řecku), se při průměrné mzdě 793 eur (asi 20 000 českých korun) nezaměstnanost šplhá již k patnácti procentům. Ideální zkrácení doby by podle odborů bylo na 36 hodin, aby se dala přidat jedna směna v nepřetržitých provozech.

Za méně práce, méně peněz

Zatímco tato část plánů odborů má logiku, zřejmě nereálný je další požadavek slovenských odborů, aby slovenským zaměstnancům sice byla zkrácena pracovní doba, ale mzda by jim měla zůstat na původní výši. To zaměstnavatelé zcela vylučují.

Ficova vláda variantu "zkrácené" pracovní doby chystá pro podniky, které kvůli krizi nemohou jet na plno.Ušlou mzdu za jeden den v týdnu, kdy zaměstnanec nebude pracovat, má v postižených podnicích doplatit stát. Tímto způsobem chce slovenský stát letos udržet až pět tisíc pracovních míst.

Příkladem pro Slovensko je v tomto směru Německo, které díky zkráceným pracovním úvazkům, podpoře zaměstnanosti a flexibilnějšímu sociálnímu zákonodárství dosáhlo nejnižší nezaměstnanosti za posledních dvacet let a stále se drží pod sedmi procenty. Rozhodně to však ne tak, že by lidé se zkrácenými pracovními úvazky dostávali v Německu plnou mzdu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Řetězce v Británii se brání zálohám na PET lahve. Vyšly by draho, tvrdí

Ilustrační snímek

Prodejním řetězcům ve Velké Británii se nelíbí vládní plán na zavedení vratné zálohy na všechny plastové lahve. Podle...

Izraelci v Česku pomohou s lékařskou marihuanou a suchem

Premiér Andrej Babiš a jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu na tiskové...

Česko a Izrael budou více spolupracovat v oblasti hospodaření s vodou, obranného průmyslu i zdravotního sektoru. V tom...

Do konce roku bude mít Tesla plně autonomní vozy, tvrdí Elon Musk

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk na snímku z února 2018

Vizionář Elon Musk představil ambiciózní plány ohledně výroby samořiditelných vozů. Elektroauta s plně autonomním...

Najdete na iDNES.cz