Míra nezaměstnanosti v USA klesla v únoru nejníže za čtyři roky

  15:56aktualizováno  15:56
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech se v únoru snížila na 7,7 procenta z lednových 7,9 procenta a ocitla se nejníže od prosince 2008. V ekonomice vzniklo 236 tisíc nových pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo.

Vysoký růst počtu nových pracovních míst podle analytiků přináší naději, že ekonomika bude schopná absorbovat chystané škrty. | foto: Reuters

Podle analytiků zpráva amerického ministerstva práce naznačuje, že ekonomika je dost silná na to, aby ustála i ránu, kterou jí způsobí vyšší daně a hluboké výdajové škrty vlády.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že ekonomika vytvoří jen 160 tisíc nových pracovních míst. Ministerstvo rovněž revidovalo údaje za předchozí dva měsíce. Za leden směrem dolů o 38 000 na 119 000, za prosinec naopak směrem vzhůru o 23 000 na 219 000.

Pracovních míst se stále nevytváří dost

Ekonomové upozorňují, že pro to, aby se míra nezaměstnanosti nezvyšovala, je potřeba, aby vzniklo nejméně 150 tisíc pracovních míst měsíčně a ekonomika rostla nejméně o 2,5 procenta. Aby se míra nezaměstnanosti začala výrazněji snižovat, musí ekonomika vytvářet zhruba 250 tisíc míst měsíčně, což se jí zatím stále nedaří.

Slabý je i ekonomický růst. Od konce recese v roce 2009 má ekonomika stále problémy vykázat růst nad dvěma procenty, ve čtvrtém čtvrtletí pak stoupla pouze o 0,1 procenta.

K výraznému snížení míry nezaměstnanosti přispěl růst počtu pracovních míst i pokles počtu lidí, kteří přestali hledat práci, a vypadli tak ze statistiky. Zhruba polovinu snížení míry nezaměstnanosti způsobilo, že lidé našli novou práci, a polovinu, že lidé přestali práci hledat.

Vznik nových pracovních míst zaznamenala většina sektorů. Nejlépe si vedlo stavebnictví, kde bylo přijato 48 tisíc lidí, nejvíce za šest let. Ve zpracovatelském sektoru vzniklo 14 tisíc míst. Osmý měsíc za sebou se zvýšil i počet zaměstnaných v maloobchodním sektoru, a to i navzdory nedávnému poklesu maloobchodních tržeb. Naopak vláda nadále propouštěla a počet pracovních míst zde v únoru klesl o 10 000 a navázal na lednové snížení o 21 000, napsaly agentury AP a Reuters.

Vysoký růst počtu nových pracovních míst podle analytiků přináší naději, že ekonomika bude schopná absorbovat fiskální úsporná opatření. Od 1. ledna se zvýšila daňová sazba pro bohaté Američany a skončilo předchozí dvouprocentní snížení daně ze mzdy. K tomu od 1. března vstoupily v platnost rozpočtové škrty v objemu 85 miliard USD (1,7 miliardy Kč), které zřejmě sníží ekonomický růst země o 0,6 procentního bodu.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Oko za oko. Zvažovaná cla na automobily do USA Brusel tvrdě potrestá

Mezi soukromými prodejci VW narůstají obavy ohledně toho, co budou dělat s...

Americká administrativa má na stole další možná cla, tentokrát vůči evropským automobilkám a subdodavatelům dílů. Pokud...

Dítě se o mě nestará, stěžuje si u soudu otec. Chce po něm výživné

Ilustrační snímek

Bangladéšský důchodce využil místního zákona o vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům. Podobné povinnosti mají potomci...

V mongolském KFC se otrávily stovky lidí, úřady všechny pobočky uzavřely

KFC

Mongolské úřady v zemi dočasně uzavřely všechny pobočky řetězce rychlého občerstvení KFC. Důvodem je vyšetřování otravy...

Najdete na iDNES.cz