Kožené zboží v malajsijském obchodním domě za dobu, kdy byl od 18. března zavřený, napadla plíseň. Majitelé se museli pustit do generálního úklidu a poškozené zboží zlikvidovat. (12. května 2020) | foto: Profimedia.cz

V malajsijském obchodě pokryla výrobky plíseň. Daň za virovou přestávku

  • 17
Jedna koronavirová krize a příroda si vezme zpět vše, co člověk nechal ležet bez povšimnutí. O tom se přesvědčili zaměstnanci některých prodejen v nákupních centrech v Malajsii, když poprvé po karanténní přestávce způsobené koronavirovými opatřeními dorazili do práce. Na stojanech na ně čekaly kožené výrobky pokryté plísní.

Fotografie zachycující boty, kabelky a další kožené výrobky pokryté plísní obletěly sociální sítě a sdílelo je více než čtyřicet tisíc lidí. Obrázky pochází z nákupního centra společnosti Metrojaya v malajsijském městě Kota Kinabalu. Podle firmy měly fotky sloužit jen pro interní použití, nyní však kolují po internetu.

„Chtěli bychom reagovat na příspěvky, které se objevily na sociálních sítích a které zobrazují produkty z naší prodejny. Vezměte prosím na vědomí, že fotografie byli pořízeny výhradně pro interní použití. Chystáme se znovu otevírat náš obchod, který byl uzavřen od 18. března 2020 v souladu s opatřením omezení pohybu,“ cituje firmu Metrojaya portál Yahoo.

Společnost vzápětí uveřejnila na svém facebookovém profilu video, kde zaměstnanci prodejny horečně prostory uklízí. „Čištění a dezinfekci našich prodejen bereme velmi vážně. Našim zákazníkům chceme zajistit bezpečí,“ komentuje firma. Zároveň uvedla, že odstraní všechny poškozené výrobky z prodeje a nahradí je novými.

Podle jiných prodejců kožených výrobků ale nemá smysl poničené produkty vyhazovat. Plíseň na botách a kabelkách se objevila i v druhém největším městě Malajsie George Townu.

„Kvůli plísni vypadají výrobky neatraktivně, ale neovlivňuje to jejich funkci. Stačilo použít trochu oleje a čistý hadřík na vyleštění,“ říká majitel prodejny v nákupním centru v George Townu, kterého cituje singapurský list Straits Times.

„Během předchozích dvou měsíců mohlo v nákupních centrech docházet ke kolísání teploty, vzduch byl vlhčí, protože často pršelo,“ vysvětluje si celou situaci majitelka, jejíž výrobky v prodejně ve městě George Town plíseň nezasáhla. Nabízí totiž hlavně produkty z umělé kůže. Místo toho je ale její prodejna pokryta vrstvou prachu.

„Nejhůř to odnesly produkty vystavené ve výlohách. Nemohli jsme je čistit kvůli uzavření obchodního centra,“ říká Saw.

Podle příspěvků na sociálních sítích řádí plíseň i v malajsijských kinosálech. Odkud přesně pochází fotografie, na kterých jsou řady sedadel pokryty nesouvislou šedou vrstvou, se zatím neví. Tamější velké řetězce kin popřely, že by fotografie byly pořízeny v jejich kinosálech.