Směnárna v maďarské Budapešti (ilustrační snímek)

Směnárna v maďarské Budapešti (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Maďaři nevěří forintu, u směnáren stojí fronty na cizí měny

  • 509
Maďaři ve velkém vykupují cizí měny. Směnárny hlásí až trojnásobné tržby a některým už došly americké dolary. Lidé nevěří slábnoucímu forintu a zbavují se ho. Maďarsko přitom v pátek přineslo na trhy mírně pozitivní zprávu. Udělá prý vše pro to, aby si zajistilo u MMF záložní úvěr.

Maďarská měna se ve čtvrtek propadla k euru na historické minimum. Den poté slabý forint přilákal do směnáren mnohem více Maďarů než jindy. Nakupují se hlavně eura, americké dolary, anglické libry, švýcarské franky, ale i norské koruny. Informovalo o tom internetové vydání maďarského deníku Népszabadság.

Některým směnárnám vzrostly tržby až na trojnásobek. Deník se odvolává na vyjádření výkonného ředitele skupiny Exclusive Change Lászlóa Körmendyho. Podle vyjádření nejmenovaného pokladníka jiné sítě směnáren je z obyvatel cítit panika. Už před Vánocemi se objevily informace, že Maďaři své úspory ukládají v zahraničních bankách.

Pro dohodu s MMF uděláme vše, otočil Orbán

Maďarský forint ve čtvrtek oslabil k euru na historické dno, jedno euro se prodávalo až za 324 forintů. Za půl roku zaznamenala maďarská měna propad asi o 23 procent. Měnu v posledních týdnech podkopávají sporná politická rozhodnutí maďarské vlády.

Maďarsko se vzepřelo kritice MMF a Evropské unie, kterým vadilo, že země nedávno přijala zákon o centrální bance (více zde), který podle odborníků ohrožuje nezávislost instituce, a také změnilo ústavu (více zde). Přitom má Maďarsko oběma institucím splatit zhruba 4,6 miliardy eur, které nemá.

Ekonom Jan Čermák maďarské počínání v posledních týdnech nazval vykopáním válečné sekery. "Přijetí nové kontroverzní ústavy a vše, co s tím souvisí, zhoršilo vztahy Budapešti s Bruselem natolik, že nová půjčka je zatím v nedohlednu. Obětí takového scénáře je pak nejen forint a maďarské vládní dluhopisy, ale ostatní aktiva v regionu," shrnul Čermák.

Předseda maďarské pravicové strany Fidesz Viktor Orbán.

Páteční prohlášení Viktora Orbána ale naznačuje ústup z ostré rétoriky. Zřejmě si Maďarsko začíná uvědomovat, že potřebuje uklidnit vztahy a rychle se dohodnout na záložním úvěru. Premiér po schůzce s ekonomickými ministry a guvernérem centrální banky dohodu s MMF označil za prioritu, pro kterou by vláda měla udělat cokoliv.

Páteční zpráva o schůzce s ekonomickými ministry forint mírně podpořila. Ten samý den ale přichází i jedna špatná zpráva pro Maďarsko. Ratingová agentura Fitch srazila zemi hodnocení dlouhodobých devizových závazků o jeden stupeň na známku BB plus. Jako poslední ze tří velkých světových agentur tak snížila tuto známku Maďarska do spekulativního pásma. Těm, kdo se chystají koupit maďarské dluhy, tak jasně vzkázala: rozhodně to nedělejte!